Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralne ogrzewanie domu parterowego na paliwo stałe co i jak ?

09 Lis 2014 20:09 1386 11
  • Poziom 10  
    Witam zamierzam w domu zakładać CO. Wyglądać to by mialo tak i kwestia pytań, niepewności. Piec CO na paliwo stałe ok 20kw umieszczony w piwnicy, piec z dmuchawa układ otwarty. Naczynie wzbiorcze na struchu ile litrow powinno miec takie naczynie i jaka srednica powinna byc doprowadzona z pieca do naczynia. Wyjście z pieca rurami miedzianymi do rozdzielacza na pex i z rozdzielacza pexem na poszczegolne pokoje i kwestia czy pex 16 starczy na pokoj 23m2 z dwoma grzejnikami czy kazdy grzejnik musze podlaczyc osobno ? chcialbym dowiedziec sie troche szczegolow znim bede rozmawial z fachowcem.
  • Poziom 39  
    Dom nowy , czy stary? Jaki metraż domu? Bo chyba nie 250-300m2?
    Pex 16 do grzejnka każdy osobno. Na 20-tce nic nie zaoszczedzisz, bo jest droższy i dochodzą trójniki i niepotrzebne łączenia w posadzce/ścianie.
  • Poziom 10  
    Stary dom nie ocieplony, nowe okna. Dom ok 130m2
  • Poziom 17  
    Zbiornik wyrównawczy 10% pojemności instalacji. Rura do naczynia minimum fi 22. Kotłownia z użyciem zaworu 4d plus pompki energooszczędne. Tak jak kolega pisał wyżej najlepiej podłączyć grzejniki oddzielnymi rurami.
  • Poziom 39  
    marcin273 napisał:
    Rura do naczynia minimum fi 22

Rura do naczynie minimum 28 ( miedź) lub stal 1".
    Na dom 130 m2 to raczej kocioł 15kW, lepiej mieć go na styk niz przewymiarowany, bo wbrew pozorom będzie Cie to wiecej kosztowało i lepiej dla kotła bys w nim palił, a nie tlił.
    Jeśli zamierzasz budynek ocieplić to 15kW i nie wiecej.
    Kocioł juz masz ( jaki rodzaj) czy dopiero zamierzasz kupić?
  • Poziom 10  
    Ocieplony raczej nie będzie ocieplany.
    1 Pokój 25m2
    2 pokój 23,5m2
    3 łazienka 8m2
    4 korytarz 10m2
    5 kuchnia 14 m2
    6 pokój 14m2
    7 pokój 16m2
    8 inne pomieszczenie 5m2
    i chciałbym też do tego podłączyć bojler do wody
    zastanawiała mnie także podłogówka w łazience
    kotła jeszcze nie mam wszytko na etapie planów
  • Poziom 22  
    O ile planujesz remont podłóg to przystosuj je i załóż ogrzewanie podłogowe to naprawdę dobre rozwiązanie w szczególności na parterze. Przy pomieszczeniach jak wskazałeś dajesz oddzielne pętle na każde.
  • Poziom 17  
    Ja skłaniam sie jednak przy większym kotle bo w ubiegłym tygodniu wymieniałem właśnie za mały na większy. Mały chodził cały czas na wysokich obrotach groszku palił jak wściekły i mimo ze był zainstalowany w piwnicy to na piętrze ściana kominowa w łazience miała tak na oko z 45stopni.
  • Poziom 39  
    Zimny komin to wg Ciebie zaleta?
    Może miałeś złe ustawienia, a może tyle musiał splać. Za duży kocioł to gwarantowane problemy i obnizona sprawność. Paliwo ma być spalane jak najdłużej i na stosunkowo wysokich temp w kotle , a każda przerwa to strata. Jeśli kocioł ma dobrze dobraną moc to grzeje cały czas w zakresie swojej modulacji.
  • Poziom 10  
    o Piecu myślałem coś takiego Kocioł węglowy, piec CO Biadała Pleszew UKS-G 19kW Moc nominalna: 19kW
    Pow. grzewcza kotła: 2,6m2
    Wielkość pow. ogrzewanej: 130m2

Lub w okolicy jest firma która produkuje piece sąsiedzi mają od nich i sobie chwalą. Nad zaworem 4 drogowym tez myślałem
  • Poziom 17  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Zimny komin to wg Ciebie zaleta?
    Może miałeś złe ustawienia, a może tyle musiał splać. Za duży kocioł to gwarantowane problemy i obnizona sprawność. Paliwo ma być spalane jak najdłużej i na stosunkowo wysokich temp w kotle , a każda przerwa to strata. Jeśli kocioł ma dobrze dobraną moc to grzeje cały czas w zakresie swojej modulacji.

To ci przecież piszę że za mały kocioł i nie mógł sie wygrzać dmuchawa przewalał rozgrzane powietrze z paleniska do komina. Po prostu brakowało mu mocy aby nagrzać siebie i lokal a grzał za to komin. Teraz jest o 10Kw większy, innej firmy, temperatura ustawiona na kotle na 60 stopni na centralne idzie z 45stopni, cwu 50 z racji tego ze ciepło jest robi sobie przedmuchy co 6 minut a podawanie trwa 1 sekundę.kociołek wygrzany a komin zimny. Ten 4 metrowy przeniesiony w inne miejsce przewymiarowany bo narazie inwestycja w trakcie rozbudowy,ale radzi sobie dobrze Utrzymuje zadane 60 stopni (w szczycie dobija do 64stopni) spalanie spadło o 1/3 a w popielniku nie ma żużlu a komin o połowę zimniejszy.
    Ps chodzi na tych samych ustawieniach co wcześniej.
  • Poziom 10  
    Prowadząc rury do naczynia wzbiorczego calowe wszystkie zbiorniki miały wejścia na 3/4 cala wiec dlaczego rura calowa jak pozniej zostanie to zredukowane ?