Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodanie diod prostowniczych do instalacji świateł mijania.

michal.115 09 Lis 2014 21:46 744 5
  • #1 09 Lis 2014 21:46
    michal.115
    Poziom 7  

Witam, w trakcie prac nad systemem odprowadzającym światłami po zmroku natrafiłem na pewien problem. Gdy podłączę bezpośrednie zasilanie do świateł mijania (omijając moduł komfortu i całą instalację), włącza się kilka innych urządzeń w samochodzie, co jest efektem niepożądanym. Zastanawiałem się, aby kupić dwie diody prostownicze i zamontować je w oryginalnej instalacji świateł mijania, aby prąd płynący drugą instalacją włączył tylko światła mijania i nic więcej. Moje pytanie brzmi, czy coś takiego jest bezpieczne dla instalacji samochodu i (jeśli tak) diody z jakimi parametrami zastosować. Dziękuję za pomoc.

• Pomocny post
    #2 09 Lis 2014 22:03
    Alfred_92
    Poziom 32  

Jeśli dasz diody w odpowiednim miejscu to nie będzie problemu. Daj diody wytrzymujące odpowiedni prąd dla żarówek mijania z odpowiednim zapasem.

• #3 09 Lis 2014 22:19
    michal.115
    Poziom 7  

Znalazłem podobny temat, ale wolę się upewnić w odpowiednim dziale (jak to typowy nic niewiedzący człowiek :) )
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2473420.html

Czyli dioda STPS40L40 2x 20A 40V wystarczy? Czy lepiej wziąć 2x 10A, by nie była za duża i przez co by nie traciła zbyt dużo prądu.

Dzięki za wyrozumiałość.

• #4 10 Lis 2014 08:38
    Gerri
    Spec od Mercedesów

0,6 volta dla żarówki halogenowej to sporo. Nie będzie to już jaskrawobiałe światło jak przy zasilaniu bezpośrednim. Zrób sobie zresztą doświadczenie: wepnij diodę w jeden z reflektorów, ustaw auto wieczorem przed ścianą i porównaj strumień światła z obu reflektorów przysłaniając raz jeden, a raz drugi.

• #5 10 Lis 2014 08:50
    ociz
    Moderator Samochody

Możesz użyć przekaźnika zamiast diody. Tylko i tak mi się nie podoba taki pomysł "komplikowania" instalacji tworząc ją przez to bardziej awaryjną. Napisz w jakim dokładnie aucie to robisz, może jest jakiś lepszy sposób...

• #6 10 Lis 2014 11:04
    michal.115
    Poziom 7  

Dzięki diodzie upraszczam komplikację instalacji, ponieważ nie muszę szukać sygnałów w body computer. Samochód to Alfa Romeo 147 FL, chcę zamontować w niej zaświecanie świateł za pomocą podwójnego kliknięcia przycisku otwarcia na pilocie (by doprowadziły bezpiecznie w ciemnościach do samochodu). W innym temacie mam już schemat, dzięki której cały układ się aktywuje, jednak jest on właśnie na przekaźnikach, które są drogie i kolejny przekaźnik w instalacji świateł odpada. No chyba że macie pomysł, by zastąpić czymś przekaźniki w tamtym temacie, bo nie mam pojęcia jak to zrobić.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2926959.html#14115930

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME