Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik , Automatyka ? POMOC -

09 Lis 2014 21:49 1014 11
  • Poziom 6  
    Witam

Zwracam się z ogromną prośbą , poniżej przedstawiam "schemat" pewnej instalacji ( oczywiście schemat poglądowy aby zobrazować problem, prosiłbym nie poprawiać i nie pisać o błędach bo nie tego dotyczy temat )

Moja prośba dotyczy wyboru sterownika , automatyki etc., na schemacie jest kocioł kondensacyjny podłączony przez wymiennik , dalej dwie pompy jedna C.O druga C.W.U , potrzebuje znaleźć sterownik który będzie sterował pompą C.O oraz C.W.U jak i pracą Kotła. Jak widać mamy "trzy obiegi" sterownik musi włączyć pompę C.O , C.W.U i kocioł jednak po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach wyłączył C.O ale np. pozostawić działającą C.W.U i kocioł i po osiągnięciu zadanej temp. CWU wyłaczyć, albo np. włączyć tylko samą pompę C.W.U i kocioł bez C.O w sezonie letnim. tak aby obiegi C.W.U i C.O działały niezależnie i na swoich parametrach a były zasilane przez wymiennik.

myślałem o EUROSTER UNI 3 STEROWNIK , myślicie że będzie odpowiedni ?

za wszelkie podpowiedzi co do sterowników układów będę bardzo wdzięczny

Prosiłbym nie pytać o zasadność takiego rozwiązania z wymiennikiem etc. wiem ze można to inaczej rozwiązać prościej ale , na dzień dzisiejszy nie ma innego wyjścia czyli musi być jak na schemacie
  • Poziom 22  
    Przecież kotły mogą sterować CO i CWU przy wykorzystaniu własnej automatyki, wykorzystaj te możliwości.
  • Poziom 6  
    obecnie jest to podłączone tak że grzeje C.O i CWU jednocześnie z automatyki pieca , jak osiągnie zadaną temperaturę w pomieszczeniach to sterownik pokojowy wyłącza C.O i układ nie pracuje do czasu spadku temp. oczywiście wyłacza również CWU w tym samym czasie , mi chodzi aby oba układy działały niezależnie jeśli potrzeba dogrzać C.O to załącza piec i C.o a jak trzeba dogrzać C.W.U to załacza piec i C.W.U :)
  • Poziom 15  
    By dobrze sterować tym układem wystarczy sterownik 11EK (nie ma go na stronie internetowej ale działa dokładnie jak 11E tylko ma dodatkowe wyjście bezpotencjałowe właśnie do kotła gazowego). Ten regulator sterował by nagrzewaniem CWU.
    Do drugiej pompy CO należy podłączyć regulator pokojowy przewodowy lub bezprzewodowy np Euroster 2026 lub inny jednocześnie pod te same przewody wychodzące z regulatora podłączyć stycznik i z niego podłączyć się pod te same zaciski pieca co sterownik 11EK.
    Niestety gdy będzie grzane CO będzie też grzany obwód CWU by tego uniknąć można zamontować na dopływie do CWU zawór odcinający (NC) i wyjście napięciowe z 11EK podłączyć do niego. W takim układzie obwód CWU będzie włączany tylko jak będzie potrzeba grzania CWU, a obwód CO nie będzie niepotrzebnie nagrzewał CWU.
    UNI3 to przerost formy nad treścią a i tak wymagało by to dołożenia zaworu odcinającego CWU a nie zapewni tak wygodnego sterowania jak z regulatorem pokojowym.
    Jeżeli nie będzie Eurostera 11EK to można go zastąpić 11E + dodatkowy stycznik.
    I jeszcze jedno, regulator i 11EK muszą być podłączone pod kocioł w miejscu które zwykle jest przeznaczone dla regulatora pokojowego. Oczywiście na końcach obu par przewodów nie może występować napięcie (muszą to być wyłącznie wyjścia zwierno-rozwierne) a kocioł musi być zasilany z tej samej fazy co sterownik 11EK.
    I jeżeli ktoś chce by CWU ładowało się tylko w wyznaczonych godzinach to można 11EK podłączyć pod dowolny wyłącznik czasowy.
  • Poziom 6  
    ogromne dzięki, nie mogę nigdzie znaleźć Eurostera 11EK wiec kupię 11E , mozesz polecić jakiś konkretny stycznik pod to rozwiązanie czy np zwykły modułowy na szyne wystarczy ? :)

czyli przy takim rozwiązaniu jak dobrze zrozumiałem , jeśli woda w zasobniku CWU będzie wymagała podgrzania sterownik 11E poda sygnał na piec ten się załaczy i dogrzeje wodę oczywiście otwierając zawór odcinający a po osiągnięciu zadanej temp. wyłączy piec , ale czy to zadziała jeśli czujnik pokojowy będzie wskazywał odpowiednia temperature co za tym idzie sygnał do wyłącznia pieca ?
  • Poziom 27  
    karmil8701 napisał:
    nie mogę nigdzie znaleźć Eurostera 11EK

a ja go widzę za 204,18 brutto. Może mamy inne google, a może nie wziąłeś pod uwagę strony producenta.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    O 11EK pytaj w dziale obsługi. link
    A jeżeli chodzi o stycznik to w każdym instalacyjnym lub elektrycznym najlepiej by dobrał go instalator.
  • Poziom 6  
    a ja go widzę za 204,18 brutto. Może mamy inne google, a może nie wziąłeś pod uwagę strony producenta.[/quote]

chodziło mi , że nie mogłem znaleźć sklepu on-line et. , na stronie producenta nie sprzedają ( tylko hurt przez przedstawiciela ) :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Nie wiem kto powiedział że na stronie producenta można kupić te produkty? Napisałem by kontaktować się z działem obsługi i tam pytać o dostępność, jest też duża szansa że koleżanki wyślą taki regulator (jeżeli nie będą zawalone pracą), za pobraniem, oczywiście w cenie katalogowej.

Opisane rozwiązanie działa w wielu instalacjach. Jeżeli podłączyć równolegle dwie pary wyjśc zwierno-rozwiernych to nawet jeżeli jedna będzie rozwarta a druga zewrze to zwarcie będzie nadal i piec będzie działać. Nie ma znaczenia jakie urządzenie to zrobi. Można nawet podłączyć zwykły włącznik dwupozycyjny i ręcznie zwierać wejście pieca - efekt taki sam czyli praca pieca.
  • Poziom 6  
    mój poprzedni post tyczył sie wypowiedzi FOSGEN1 :) o dostepności :) dziekuje ci kolego za pomoc mam nadzieje ze to rozwiązanie sie sprawdzi , jeszcze raz ogromne dzieki za porade
  • Poziom 27  
    karmil8701 , nie zrozum FOSGEN1 źle, ale myślał, że nie przebrnąłeś przez całą stronę producenta :-)
  • Poziom 6  
    FOSGEN1 napisał:
    karmil8701 , nie zrozum FOSGEN1 źle, ale myślał, że nie przebrnąłeś przez całą stronę producenta :-)

wiem wiem :) miłego dnia