Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach

09 Lis 2014 21:57 2805 16
 • Poziom 15  
  Witam
  Zmieniłem osiedle zamieszkania w Bydgoszczy oczywiście są tego plusy i minusy - jednym z minusów jest znaczne pogorszenie się odbioru DVB-T, bo o ile z MUX-3 który widzę z okna nie ma problemu z nim - nawet na przysłowiowym gwoździu odbiór elegancki
  Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach

  to MUX1 i MUX2 z Trzeciewca wypadają blado bo zasłania je blok i nie można obrać dobrego kierunku a z odbicia obraz szatkuje.
  Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach

  Odbieram też kodowany MUX-4 odbiór idealny by był gdyby było oczywiście odkodowane. Aktualna antena to domowej roboty 2 anteny teleskopowe które w poprzedniej lokalizacji dawały prawie maksymalne osiągi ale tam kierunki były odsłonięte chociaż wysokość terenu nad poziomem morza była aż o 30 m niższa niż obecnie. Jaką tanią antenę zewnętrzną polecacie która umożliwi odbiór sygnału z odbicia ? mogę ją wystawić na balkon wiec wielkość raczej nie robi różnicy w sensie ilości elementów.
  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Zamierzam wydać nie więcej niż 100 zł a już przejrzałem kilka modeli i widzę, że są tańsze. Wiadomo, że wybór anteny jest trudny bo każde środowisko odbioru jest inne a u mnie muszę ustawić całkiem inny kierunek bo północny-zachód zamiast północny wschód. Także czekam na wasze sugestię chociaż dotyczącą poszczególnych modeli anten.
 • Poziom 15  
  Myślałem nad minimum taką http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_dvb-t_A1610.htm bo takie "wielkościowo" i większe widziałem na sąsiednich balkonach, bo tą co pokazałeś mi w linku wydaje mi się za słaba jak na tą okolicę. Dzięki za radę jak coś dostanę to napisze jakie są efekty odbioru.
  Jeszcze ciekawostką jest taka, że niektóre anteny w mojej nowej okolicy były obrócone na Wągrowiec i Konin a ja klikając na http://www.dvbtmap.eu sprawdzając profil terenu zobaczyłem, że mam otwarty właśnie kierunek na Konin jak i co ciekawe Koszalin - nawet zwykła komórka odbiera stacje z RTCN Gołogóra Koszalin bardzo poprawnie czyste mono wieczorami z RDS-em a to jednak 132 km.
 • Moderator
  To także dobra antena i także powinna się sprawdzić. Jest jednak bardziej kierunkowa i będzie wymagała precyzyjnego ustawienia. Cała sztuka by tak ją ustawić, by zminimalizować sygnał z Chodkiewicza a maksymalnie podnieść skuteczność odbioru sygnału z Trzeciewca.
  W Bydgoszczy sygnały z Wągrowca jak i Konina są odbierane. Zapewne sporo takich instalacji powstało, gdy z dość tragicznych przyczyn nastąpiła zwłoka w uruchomieniu wszystkich MUX-ów z RTCN Trzeciewiec.
  Trasa na Koszalin jest dość korzystna, ale nie ma się co oszukiwać: Trzeciewiec jest "za miedzą"....
 • Poziom 15  
  Obawiam się, że wytłumienie sygnału z Chodkiewicza nie jest możliwe bez tłumików,
  a tak ma sąsiad ustawioną swoją antenę kierunek zapewne na Chodkiewicza - jak widać jest to kilkunastoelementowa antena.
  Przy okazji widać mój kierunek na południe na Konin czy Wągrowiec.

  Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  386dx napisał:
  Myślałem nad minimum taką http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_dvb-t_A1610.htm bo takie "wielkościowo" i większe widziałem na sąsiednich balkonach, bo tą co pokazałeś mi w linku wydaje mi się za słaba jak na tą okolicę.

  Bez obrazy ale jesteś chyba kolejnym "piszącym" w tym dziale, który ma już własny pogląd na tematy, o których tu wypisuje. :D

  Cytat:
  Obawiam się, że wytłumienie sygnału z Chodkiewicza nie jest możliwe bez tłumików

  I teraz musisz podjąć tzw. "strategiczną" decyzję :
  - czy wierzyć w podpowiedzi tu pisane
  - czy wierzyć w to czego się naczytałeś w sieci net

  Oczywiście wybór należy do Ciebie. :spoko:


  Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  SP5ANJ napisał:
  Witam.

  Bez obrazy ale jesteś chyba kolejnym "piszącym" w tym dziale, który ma już własny pogląd na tematy, o których tu wypisuje. :D
  Pozdrawiam.


  Witam
  Wiesz jestem człowiekiem a więc osobą myślącą i to chyba oczywiste że muszę mieć jakiś pogląd w tym temacie - gdybym był zielony to najpierw poleciałbym do sklepu po "super antenę" za niewiadomą jaką kasę a potem truł tu na forum, że taka antena jest do .... i by się forum śmiało a tak to kolega Irekr już mnie naprowadza w temacie tylko decyzja należy do mnie czy bawię się w odbiór z daleka czy próbować z bliska ale z odbicia. Dam znać jak coś lepszego do odbioru założę na balkonie.
  Pozdrawiam
 • Moderator
  Ja bym proponował zapoznać się z pewnym tekstem zamieszczonym na stronie EMITEL-a:
  http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak-poprawnie-odbierac-mux3

  Dość dobrze oddaje istotę problemu. Każdy tłumik to broń obosieczna, bo tłumi także sygnały nam potrzebne. Natomiast stosowanie pułapek jest jak najbardziej właściwe, gdyby nie problem z ich prawidłowym ustawieniem. W warunkach amatorski jest w zasadzie niewykonalne, podobnie jak stosowanie kompensacji przy pomocy systemu anten.

  Technika antenowa wcale nie jest prosta, czasami trzeba stosować bardzo dziwne rozwiązania by osiągnąć właściwy cel. Odbiór sygnałów cyfrowych jest o tyle trudniejszy, że szerokość zajmowanego pasma zmusza do stosowania rozwiązań o bardzo dobrej równomierności pasam użytecznego, co czasami jest bardzo trudne do spełnienia.


  A ta antena co jest na zdjęciu zapewne służy do odbioru sygnału odbitego z kierunku północno- zachodniego. Nie znam na pamięć zabudowy w Bydgoszczy, ale może istnieje tam obiekt który skutecznie obija bardzo silne sygnały z Trzeciewca.
  Sygnał odbity jest w technice analogowej sygnałem szkodliwym lub - najczęściej - złej jakości, w technice cyfrowej odbicie sygnału nie jest destrukcyjne - oczywiście w pewnych granicach.
 • Poziom 15  
  Witam po dłuższej nieobecności i testach - wygląda to tak na mojej pierwszej instalacji czyli 2 teleskopowych antenach jak wyrzuciłem je na balkon udało mi się złapać nawet MUX-y z Wągrowca ale tylko na MUX3 na kanale 31 udało się zapisać kanały. Oczywiście odbiór niestabilny tylko przy sprzyjających warunkach troposferycznych, a te bliższe MUX-y 1 i 2 z Trzeciewca odbierane poprawnie z siłą sygnału nawet do 86 ale zwykle 50-62 przy czym jakość sygnału waha się od 16 do 100 i tu paradoksalnie odwrotnie do Wągrowca przy gorszych warunkach troposferycznych odbiór z Trzeciewca lepszy bez przycięć.
  Teraz czekam na antenę jaką mi polecił Irekr może ona rozwiąże problemy z niestabilnością sygnału.
 • Poziom 15  
  Witam,
  podłączę się do tematu, też mieszkam na Kapuściskach w Bydgoszczy, moja dokładna lokalizacja: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MW4yYmImNTIyMmE= mieszkam w bloku na III piętrze, bloki są też dookoła. Wiem, że antena pokojowa to nie najlepsze rozwiązanie ale możecie polecić coś sensowego ?

  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Oceny możliwości odbioru DVB-T z różnych kierunków i odbić na terenie blokowiska można spróbować za pomocą interaktywnych mapek z wykreślanymi kierunkami odbioru pod adresem www.dvbtmap.eu
  Uwaga.
  Kąt padania fali równa się kątowi odbicia od pewnej powierzchni, z uwzględnieniem zjawiska załamania /zaginania/ kierunku rozchodzenia się fali na krawędziach płaszczyzn pionowych i poziomych oraz zjawiska rozpraszania na różne kierunki
 • Moderator
  Siekierka - jak poczytasz to co jest już powyżej napisane to będziesz wiedział więcej. Sygnał odbity jest zawsze niewiadomą, szczególnie gdy odbicie nie jest od jednorodnego środowiska/przedmiotu/przeszkody. I nie ma nigdy żadnej reguły w takich warunkach, tylko ekperyment i testy.
 • Poziom 15  
  @Siekierka szkoda, że nie napisałeś od której strony masz okna bo ja mam od zachodu u mnie sygnał odbija się od wieżowców przy ulicy Ku Wiatrakom i przy okazji odbioru z Trzeciewca jak i Chodkiewicza również dolatuje od czasu do czasu Wągrowiec. Jeśli chodzi o pokojowe anteny to lepiej zrób sam z 2 teleskopów bo te co masz w marketach mają zwykle wzmacniacze i one tłumią słabe sygnały i co prawda będziesz miał na nich Trzeciewiec ale nic na nich innego nie odbierzesz. Sam przez ten okres testowałem takie cudo i efekty były takie, że Trzeciewiec odbierał idealnie ale już Wągrowca wcale a moja domowej roboty antena odbierała Trzeciewiec ok. 20-30% poziomu sygnału słabiej ale za to z możliwością czasowego MUX-3 z Wągrowca na kanale 31.
  PS. Zawsze możesz próbować też z Konina bo u mnie tylko Wągrowiec się pojawia ale u Ciebie może masz otwarty kierunek na południe to czemu by nie spróbować tym bardziej, że Wągrowiec nadaje z mocą 23 kW przy 52 km a Konin z 100 kW przy 80 km.
 • Poziom 15  
  Dawno tu nie zaglądałem bo temat sam się rozwiązał - w sensie odpowiednie ustawienie anteny i przymocowanie jej do masztu a efekt taki jak na załączonych obrazkach z tym, że jakość skacze od 53 do 66 i czasem przycina ale jak na tą odległość i moc nadajnika Chojna 52 km (23 kW) to i tak jest obraz zadowalający i to nawet na mało czułym odbiorniku Fergusonie Ariva T60 ale z taką anteną http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_dvb-t_A1610.htm
  Teraz pozostaje tylko rozprowadzenie instalacji na inne pokoje.

  Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach Jaka antena do odbioru DVB-T w Bydgoszczy na Kapuściskach
 • Poziom 15  
  Tak dla zakończenia tematu.
  Techniczne możliwości mojej instalacji rożnie raz antena teleskopowa a raz Dipol 16/21-60 głównie podczas polepszonych warunków troposferycznych.

  Ostatnie uchwycenie najlepsze tropo z Koszalina w tym roku - odbiór tylko na antenie teleskopowej.
  MUX1-3 z Koszalina 132 km kanały 23,44,47,60
  MUX1-3 Bydgoszcz/Trzeciewiec - 20 km
  MUX3 Wągrowiec/Chojna - 52 km

  Link


  MUX3 Sierpc 110 km kanał 39 - antena teleskopowa + Manta LED3201

  Link


  MUX3 Koszalin 15 kW kanał 60 tutaj do odbioru służył Ferguson Arriva T60 i Dipol 16/21-60

  Link


  MUX3 Człuchów 77 km Dipol 16/21-60

  Link


  MUX3 Człuchów 77 km antena teleskopowa i Manta LED3201

  Link


  Prawie wszystko co da się odebrać w Bydgoszczy jeśli chodzi o ośrodki TVP. Zabrakło Warszawy ale jest już wyżej link.

  Link