Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka

serwek 09 Lis 2014 22:38 11463 25
  • #1 09 Lis 2014 22:38
    serwek
    Poziom 25  

Witam
    Na wstępie z góry proszę o nie obrzucanie mnie tzw."guanem" za brak fachowości. Jestem zupełny laikiem w temacie kosiarek a chcę prosić o Waszą fachową poradę.
    Posiadam kosiarkę rotacyjną do małego traktorka (Kubota, taką: przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka ) podobną do tej: przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka
    napędzaną z tyłu przez wałek przekazu mocy (WOM). Kosiarka działa na klasycznej zasadzie "wiatraczka". Pod spodem na 2 końcach płaskownika trzymającego się na pionowej osi napędowej posiada zamocowane za pomocą śrub z nakrętką (przetyczek), 2 krótkie noże (krótkie blachy zaostrzone z obydwu stron).
    Problem:
    - chciałbym poprawić skuteczność koszenia!
    (teraz trochę szarpie trawę, zostawia części nieskoszone, nie jest to tak ładny efekt jak osiągnięty małą kosiarką ręczną na 4-ch kółkach)
    Po własnej analizie i szybkiej konsultacji z innym użytkownikiem, chciałem poznać Wasze zdanie na temat mojego pomysłu. Co mogło by poprawić stan rzeczy, jakość koszenia?
    pomysł:
    Teraz nożyki to są po prostu 2 płaskie (krótkie) blachy przykręcone do końców płaskownika (śmigła) na jego końcach.
    Myślę o dorobieniu i przyspawaniu do każdego nożyka drugiej części pod spodem. Części, która wraz z główną powierzchnią nożyka utworzyła by dwie równoległe do siebie płaszczyzny w odległości od siebie (prześwicie) ok 5cm.. Jedna nad drugą. Obydwie zaostrzone na krawędziach.

Teraz jeden nożyk wygląda mniej więcej tak: przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka

Czy takie rozwiązanie jak na odręcznym (szybkim szkicu) rysunku mogło by być efektywne? Czy poprawiło by efekt pracy? Czy będzie działało?

Bardzo proszę o Wasze opinie, porady, pomysły (doświadczenia)!

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

P.S.
    A może coś takiego zastosować (nóż z falą)?: przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka

0 25
  • #2 09 Lis 2014 23:09
    arelektroda
    Poziom 22  

Zauważ, że w Twojej kosiarce te "nożyki na zatyczkach z nakrętkami" zamocowane są na stosunkowo dużej średnicy utworzonej przez te płaskowniki do których są zamocowane. Powoduje to dosyć dużą prędkość obwodową nożyków tnących. O ile te nożyki są odpowiednio ostre to jakość koszenia powinna być dobra. Wymiana tych nożyków i zatyczek nie stanowi problemu gdyż można je zakupić jako stosunkowo niedrogie części zamienne. Modyfikacja tych "zatyczek z nakrętkami" i nożyków ze względu na prędkości liniowe jest niezbyt bezpieczna. Zauważ, że te nożyki to nie jest zwykła zaostrzona blacha a są to elementy odpowiednio utwardzone i zaostrzone i wg mnie jedynie ich wymiana da pożądany efekt.

0
  • #3 09 Lis 2014 23:16
    serwek
    Poziom 25  

Witam
    Wymiana, ok! Ale na jakie? :cry:
    To są w niej oryginalne nożyki. One od początku nie były rewelacyjne, są ostre...!
    Tak sobie myślę, że jeżeli takie samo (takie same nożyki) są na obydwu końcach to równowaga rotacji płaskownika chyba się nie zmieni? :roll:
    Pozdrawiam
    "serwek" ;)

0
  • #4 10 Lis 2014 00:29
    arelektroda
    Poziom 22  

Takie noże i ich śruby mocujące najtaniej zakupić można w sklepach z częściami do ciągników i maszyn rolniczych. Z tą równowagą to masz rację. Wg mnie po zakupie innych nożyków możesz dokonać ewentualnej zmiany ale na tych ramionach do których są te noże mocowane, np. dodatkowe otwory dla dopasowania ich z nowymi śrubami a może nawet zamiast tych ramion dać okrągłą tarczę i spróbować zamocować do niej kilka nożyków na jej obwodzie.
    W niektórych kosiarkach rotacyjnych są takie tarcze - dwie - a między nimi te nożyki.

0
  • #5 10 Lis 2014 09:47
    jerry1960
    Poziom 33  

Zmiana w konstrukcji mocowania noży lub zmiana noży na inne , może grozić śmiercią lub kalectwem dla osób postronnych ze względu na prędkości obwodowe noża , co słusznie zauważył kolega arelktroda.

0
  • #6 10 Lis 2014 10:50
    gimak
    Poziom 37  

Wg mnie efekt koszenia widoczny na zdjęciu jest pochodną tego, że za duże są zabiory przy każdym kolejnym przejeździe traktorka i pozostawiona nie ścięta trawa jest poza zasięgiem noży. Efekt szarpania trawy, a nie jej ścinania może być spowodowany za małą prędkością obwodową noży (za małe obroty przy tej średnicy). Ja do koszenia trawy na swojej działce używam wiertarki ręcznej, do której montuje organ koszący własnej roboty, w którym elementami tnącymi są dwie połówki brzeszczota do cięcia żelaza zamocowane wahliwie, że jak trafią na przeszkodę to się uchylą. I taki efekt szarpania trawy występuje jak używam wiertarki o mniejszych obrotach.

0
  • #7 10 Lis 2014 14:21
    serwek
    Poziom 25  

Witam
    To może by zamiast jednego płaskownika z dwoma końcami, zastosować "śmigło" (dwa płaskowniki na krzyż), z czterema końcami (4 nożami)...? :idea:
    Sama konstrukcja noża kosiarki jest zamknięta w "pojemniku" z grubej stalowej blachy, nóż kręci się w obudowie zabezpieczającej ewentualne zaczepy lub awarie, posiada sprzęgło bezpieczeństwa.
    Pozdrawiam
    "serwek" ;)

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

Witam
    Ponieważ otrzymałem informację o ohydnym "donosie" (!) pewnego człowieka wnioskiem zamknięcia w/w tematu (dyskusji) przestrzegam i proszę "sfrustrowanych" którym dyskusja nie jest na rękę o powstrzymanie się od podchodów, kombinowania!!! :twisted: 8-)

To jest wolny kraj, miejsce gdzie można wymieniać poglądy bez obciążeń czy sztucznej promocji, bez lobbowania, bez sztucznej ochrony interesów grup wzajemnej adoracji! :idea: :!:

Dyskusja ma charakter rozwojowy, techniczny! Każdy człowiek ma własną wolę, własny wybór robienia tego co jest dla niego lepsze, odpowiednie i nikt nie ma prawa manipulować wszelką informacją!!!

Przypomina to działalność niejakiego zdemaskowanego i wyrzuconego z hukiem forumowicza pod loginem"Szakal" na forum branżowym o drukarkach, który swoją destrukcyjną działalnością antagonizował i blokował dyskusje, informację. To niedopuszczalne!

Pozdrawiam
    "serwek" ;) 8-)

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

arelektroda napisał:
    Takie noże i ich śruby mocujące najtaniej zakupić można w sklepach z częściami do ciągników i maszyn rolniczych. Z tą równowagą to masz rację. Wg mnie po zakupie innych nożyków możesz dokonać ewentualnej zmiany ale na tych ramionach do których są te noże mocowane, np. dodatkowe otwory dla dopasowania ich z nowymi śrubami a może nawet zamiast tych ramion dać okrągłą tarczę i spróbować zamocować do niej kilka nożyków na jej obwodzie.
    W niektórych kosiarkach rotacyjnych są takie tarcze - dwie - a między nimi te nożyki.

Witaj
    "Kolego sympatyczny" :sm9: pomysł z okrągłymi elementami jest ciekawy, muszę przemyśleć. A czy czasem kształt nośnika noży - płaskownika nie daje dodatkowej możliwości efektu mulczowania skoszonej trawy i działania jak koło zamachowe napędu...? :)
    Z drugiej strony gdyby zamiast płaskownika była tarcza zabezpieczała by swym obwodem nawijanie chaszczy? Problem może poboczny ale pomysł (także o samych okrągłych/ kółkach nożykach) wart przemyślenia!

Dziękuję za pomysły, zachęcam do dalszej dyskusji/ pomysłów!

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

1
  • #8 10 Lis 2014 16:53
    manta
    Poziom 39  

Masz za wysoki bieg, na tarczy obrotomierza powinieneś mieć zaznaczone obroty odpowiadające 540 obrotom womu. I tej prędkości obrotowej musisz się trzymać, dobierając prędkość jazdy poprzez wybór odpowiedniego przełożenia. Zmiana ilości ostrzy, ich rozmieszczenia, nie zmieni nic. Pomachaj kosą i zauważ że ważna jest prędkość, a nie siła przyłożona do kosy :D Jedyne co możesz spróbować zrobić, to zwiększyć średnicę osadzenia ostrzy. Ale pamiętaj, że każda zmiana w elementach wirujących, powoduje konieczność ich wyważenia.

0
  • #9 10 Lis 2014 18:06
    seweryn7701
    Specjalista Maszyny Rolnicze

Ogólnie na kosiarce o tej konstrukcji ciężko uzyskać ładnie i równo skoszoną trawę szczególnie gdy jest wysoka. Kosiarka ją kładzie a nóż już nie zetnie równo łodyg leżących poziomo jak ostrze nożyka. Szczególnie tam gdzie jest przyciśnięta przez koła. To feler tego rozwiązania również w większych ciągnikowych jedno i dwuwirnikowych.
    Nożyki prawdę mówiąc możesz zakładać jakie chcesz pod warunkiem że jest to wyrób oryginalny do takiego lub podobnego sprzętu. Sama konstrukcja kosiarki jest zrobiona tak by urwany nie wyrządził szkody operatorowi.
    Jedno co mogło by pomóc trochę według mnie to mocowanie noża niżej niż całe ramię wirnika lub ograniczyć kładzenie trawy przez obudowę kosiarki.

Zamocowanie noży pomiędzy dwoma tarczami jak w rotacyjnej spowoduje tyle że maszyna zrobi się bezpieczniejsza bo jednak nie będzie dużego wirującego ramienia ale też przestanie siekać trawę.

0
  • #10 10 Lis 2014 18:23
    arelektroda
    Poziom 22  

http://www.sklep.agro-kowalski.com.pl/14660/5036-01045nozyk - przykładowy link po wpisaniu "części do kosiarki rotacyjnej". Tam czy też gdzie indziej także znajdziesz śruby do mocowania nożyków. Jak napisałem nie mogą to być nożyki i śruby byle jakie.
    Do tego dobra rada kolegi @manta co do przełożeń i prędkości obrotowej i można kosić.
    A te nożyki zamocowane pomiędzy dwoma tarczami - było ich kilkanaście - to widziałem w jakiejś polskiej kosiarce do ciągnika o stosunkowo dużej średnicy tej podwójnej tarczy około 2m.

Dodano po 3 [minuty]:

Zgadza się ta kosiarka z tymi podwójnymi tarczami, pamiętam że robiła takie "pokosy" przez co łatwiej było chyba zebrać tą skoszoną trawę.

0
  • #11 10 Lis 2014 18:25
    serwek
    Poziom 25  

seweryn7701 napisał:
    Ogólnie na kosiarce o tej konstrukcji ciężko uzyskać ładnie i równo skoszoną trawę szczególnie gdy jest wysoka. Kosiarka ją kładzie a nóż już nie zetnie równo łodyg leżących poziomo jak ostrze nożyka. Szczególnie tam gdzie jest przyciśnięta przez koła. To feler tego rozwiązania również w większych ciągnikowych jedno i dwuwirnikowych.
    Nożyki prawdę mówiąc możesz zakładać jakie chcesz pod warunkiem że jest to wyrób oryginalny do takiego lub podobnego sprzętu. Sama konstrukcja kosiarki jest zrobiona tak by urwany nie wyrządził szkody operatorowi.
    Jedno co mogło by pomóc trochę według mnie to mocowanie noża niżej niż całe ramię wirnika lub ograniczyć kładzenie trawy przez obudowę kosiarki.

Zamocowanie noży pomiędzy dwoma tarczami jak w rotacyjnej spowoduje tyle że maszyna zrobi się bezpieczniejsza bo jednak nie będzie dużego wirującego ramienia ale też przestanie siekać trawę.

Witam
    A widzisz, "Panie dziejku"... To już mi mocno zredukowałeś Kolego nadzieję, sprowadziłeś na ziemię. Dzięki za korektę, dzięki, cenne rady to zbędny trud, oszczędność czasu! 8-O :please:
    Nie załamuję się jednak i dalej obmyślam rozwiązanie :P
    Idee tej dodatkowej płaszczyzny dobrze dospawanej na nożu już mi potwierdzało 3 ludzi... :roll: I ponoć nie musi być ta dodatkowa płaszczyzna takiej samej długości /powierzchni jak główna, może być troszkę krótsza, a nawet na końcu stożkowa z jednej strony :halfrobot: Hm...? Mamy jeszcze chwilę czasu. Coś się wykluje :scrambleup:

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

0
  • #12 10 Lis 2014 18:30
    seweryn7701

Kosiarka z nożami założonymi pomiędzy tarczami jest do koszenia nie do rozdrabniania jak ta którą posiada kolega popularnie nazywaną tłuką.
    Przy wysokiej trawie i mniejsza prędkość nie pomoże. Taka wada tych kosiarek. Myślę że to nawet sam właściciel poświadczy.
    Jeszcze jedno "zjawisko" jakie występuje przy koszeniu tą kosiarką to położona gruba trawa przez obudowę kosiarki jest skoszona wyżej. Nóż ma biedę ją skosić niżej bo łodyga jest gruba i włóknista jak to trawa ma w zwyczaju być nawet jak będzie w pozycji pionowej. Po prostu jest bezwładna, podda się pod nożem, obślizgnie a nie przetnie.
    Przerabiałem to przy dużej kosiarce 1,8 m.
    Swojego czasy jeździłem w sadzie rozdrabniaczem gałęzi dwuwirnikowym. Zamiast noży były łańcuchy. Wcale to gorzej nie wyglądało.

Próbuj. Jedno co pomoże na pewno to koszenie niżej. Nóż niżej ziemi ma łatwiej bo trawa nie objedzie po ostrzu. I spróbuj pokombinować nad tym by nie buła tak mocno kładziona na ziemię przez obudowę.

A i jeszcze jedna malutka uwaga. Warto kosiarkę przestawić na bok tak by wystawała za ciągnik. Wtedy robisz tylko jeden ślad przyciśniętej trawy kołem.
    Dobrze było by na tą by nóż ciął ją pod włos. Pomoże.

0
  • #13 10 Lis 2014 18:40
    serwek
    Poziom 25  

arelektroda napisał:
    http://www.sklep.agro-kowalski.com.pl/14660/5036-01045nozyk - przykładowy link po wpisaniu "części do kosiarki rotacyjnej". Tam czy też gdzie indziej także znajdziesz śruby do mocowania nożyków. Jak napisałem nie mogą to być nożyki i śruby byle jakie.
    Do tego dobra rada kolegi @manta co do przełożeń i prędkości obrotowej i można kosić.
    A te nożyki zamocowane pomiędzy dwoma tarczami - było ich kilkanaście - to widziałem w jakiejś polskiej kosiarce do ciągnika o stosunkowo dużej średnicy tej podwójnej tarczy około 2m.

Dodano po 3 [minuty]:

Zgadza się ta kosiarka z tymi podwójnymi tarczami, pamiętam że robiła takie "pokosy" przez co łatwiej było chyba zebrać tą skoszoną trawę.

Witam ponownie
    Czyli sugerujecie na pewno:
    1. Mniejszą prędkość samego ciągnika? (powolutku, jak żółw)
    2. Większą czy mniejszą prędkość wału przekazania mocy? (bo już zgłupiałem)
    Chyba tą większą prędkość wału? (w traktorku mamy tylko 2 prędkości)
    3. ...?
    Noże są przykręcone niżej niż płaskownik na osi który je trzyma. A może noże muszą być nieruchome? W tej chwili są na przetyczkach (śrubach) z nakrętkami samohamownymi. Kręcą się pewnie wokół własnej osi jak nie ma nawiniętej (wciśniętej) po między trawy (z pokrzywami i innymi cudacznymi roślinami)
    To łąki nad jeziorem. Wszystko rośnie super szybko, wszyscy są zaskoczeni (sąsiedzi obok, znajomi). Też nie widziałem nigdy, nigdzie takiego przyrostu. 8-O (w oczach)!
    Jednak podłubał bym coś i usprawnił jeszcze analizuję co i jak. :lying:
    Ta teoria z dodatkową płaszczyzną mnie mocno zaciekawiła :|

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

0
  • #14 10 Lis 2014 18:47
    seweryn7701

Nożyki powinny być zamocowane wahliwie. Są dość twarde i zamocowane sztywno po prostu się urwą. I tak zdarza się w rotacyjnych że urwie na otworze czy w połowie i papa leci.
    nie mówiąc o tym że nożyk z jednym otworem nie da się sensownie zamocować na sztywno.
    Sama kosiarka powinna mieć takie obroty by siłą odśrodkową nożyki nie poddawały czy chowały się nawet na najgrubszej trawie.
    Prędkość jeśli już na pewno większa.

0
  • #15 10 Lis 2014 18:51
    manta
    Poziom 39  

Jak najwyższą prędkość womu.

0
  • #16 10 Lis 2014 18:53
    seweryn7701

Na jaka pozwala zapięta maszyna. Przekraczanie dopuszczalnych obrotów może się dla niej źle skończyć.

Tego nie sugerowałem :D
    manta.

I nawet mi to do głowy nie przyszło. Po prostu dodałem dla potomnych.
    Spoko :D

0
  • #17 10 Lis 2014 18:54
    serwek
    Poziom 25  

seweryn7701 napisał:
    Kosiarka z nożami założonymi pomiędzy tarczami jest do koszenia nie do rozdrabniania jak ta którą posiada kolega popularnie nazywaną tłuką.
    Przy wysokiej trawie i mniejsza prędkość nie pomoże. Taka wada tych kosiarek. Myślę że to nawet sam właściciel poświadczy.
    Jeszcze jedno "zjawisko" jakie występuje przy koszeniu tą kosiarką to położona gruba trawa przez obudowę kosiarki jest skoszona wyżej. Nóż ma biedę ją skosić niżej bo łodyga jest gruba i włóknista jak to trawa ma w zwyczaju być nawet jak będzie w pozycji pionowej. Po prostu jest bezwładna, podda się pod nożem, obślizgnie a nie przetnie.
    Przerabiałem to przy dużej kosiarce 1,8 m.
    Swojego czasy jeździłem w sadzie rozdrabniaczem gałęzi dwuwirnikowym. Zamiast noży były łańcuchy. Wcale to gorzej nie wyglądało.

Próbuj. Jedno co pomoże na pewno to koszenie niżej. Nóż niżej ziemi ma łatwiej bo trawa nie objedzie po ostrzu. I spróbuj pokombinować nad tym by nie buła tak mocno kładziona na ziemię przez obudowę.

A i jeszcze jedna malutka uwaga. Warto kosiarkę przestawić na bok tak by wystawała za ciągnik. Wtedy robisz tylko jeden ślad przyciśniętej trawy kołem.
    Dobrze było by na tą by nóż ciął ją pod włos. Pomoże.

Witaj
    A, ba... :D Też kombinowałem jak ją wysunąć i odpuściłem. Kosiarka ma szerokość ciągniczka. Chyba niewykonalne.

Ok, pomysł okrągłego talerza upadł - skreślony!

Lepiej by było gdyby kosisko pracowało od przodu - przed traktorkiem, nie za. Niestety nie znalazłem takich kosiarek jako osprzęt do nabycia, gotowy do podpięcia i użycia :D

Obudowa ma w założeniu być ochroną dla kierowcy i samego sprzętu. Ciężko ją ograniczyć. Jest ok i tu chyba nie należy dłubać.

Można spróbować maksymalnie podnieść na otworach płozy do góry. kosiarka pójdzie w dół, do ziemi. Niestety w tedy sam płaskownik będzie bardziej narażony na uderzenia, nie wiem czy to nie zbyt duże ryzyko?

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

0
  • #18 10 Lis 2014 18:58
    arelektroda
    Poziom 22  

Jeżeli grunt jest nierówny to za nisko noży żadnej kosiarki nie opuścisz. Z tego co napisałeś to zresztą nie jest chyba pole golfowe. Podczas koszenia możesz spróbować zabierać węższy pas i tyle.

1
  • #19 10 Lis 2014 19:00
    seweryn7701

Przesunąć na bok powinno się dać według mnie jeżeli to ta sama tłuka co o szerokości 1,8 metra tylko w pomniejszeniu. Trzeba przesunąć na bok całą wieżyczkę.
    Kosząc niżej trzeba się niestety liczyć z większą ilością kolizji noża z przeszkodami.
    Obudowa trudno mi powiedzieć trzeba by pokombinować. Często da się zmienić jej kształt bez wpływu na jakość osłony kierowcy.

http://www.youtube.com/watch?v=SWIuHnT2vWI

Przesunięcie kosiarki tylko o szerokość koła tak by jedno jechało przy krawędzi trawy skoszonej możliwe że nie spowoduje kolizji wałka z wieżyczką.

A z ciekawości napisałeś że się owija. Masz zamocowane nieruchome noże do obudowy kosiarki?

0
  • #20 10 Lis 2014 19:55
    serwek
    Poziom 25  

arelektroda napisał:
    Jeżeli grunt jest nierówny to za nisko noży żadnej kosiarki nie opuścisz. Z tego co napisałeś to zresztą nie jest chyba pole golfowe. Podczas koszenia możesz spróbować zabierać węższy pas i tyle.

Witaj
    Tak, łąki są makabrycznie nierówne. Ktoś kiedyś wjechał jakimś ciężkim sprzętem i coś próbował kosić/ robić. Pozostawił koleiny super głębokie (duże), jak po głębokiej orce. To obrosło darnią itd. I tak już zniwelowaliśmy dużo. Przepraszam, były makabrycznie nierówne, teraz są tylko nierówne :roll: :P
    No i tą metodą o której Piszesz jak na razie jakoś to robiliśmy. Trochę trwa to długo. Na tak dużą zakładkę trzeba jechać że książkę można by było przeczytać na jedno koszenie łąki (ok.3 tys./m* - jedna część), no, może książeczkę... ;)

Przy domku i w bliższej części gdzie się chodzi zacząłem wyrównywać małą kosiarką typu AS Motors / tyle że 4 suw -ową i lepiej zaprojektowaną.
    Tyle że od kosiarki ręcznej (nawet z napędem) bolą ręce, nogi, na dłoniach tworzą się bąble. Dlatego chcę usprawnić kosiarkę od traktorka. Brnę do skutku, do celu byle rozsądnie i bez skrajnych szaleństw typu otwieranie obudowy podczas pracy.

Szukam złotego środka, może nawet rewolucyjnego rozwiązania którego nikt jeszcze nie produkuje... :P Najprostsze patenty są najlepsze tylko trzeba go znaleźć. Wiem ze można czasami coś prostego wykombinować na co nawet tzw.zespoły badawcze producentów w modyfikacjach nie wpadły. Nie chcę się chwalić ale sam wespół/ na poły z Kolegą Krzysztofem K. (vel."Dialta") wpadliśmy kiedyś na genialną modyfikację poprawiającą ważną rzecz w sprzęcie, którym się w serwisie zawodowo zajmuję (zupełnie inna branża - drukarki/ kopiarki) . Nawet sam producent na to nie wpadł. Tanio i skutecznie - działało/ działa po wieki :roll: 8-)
    Potrzeba matką wynalazku! :!:

Ten z dodatkową płaszczyzną z zakończeniem stożkowym potwierdza już paru zawodowych rozmówców. To o czymś świadczy chyba...? Mają jakąś wiedzę, doświadczenie, coś próbowali? Wiem ze to rozwiązanie (z dospawaną płaszczyzną) jeden z nich już próbował, poprawia stan rzeczy. :idea:

Nie to żebym chciał zarobić i sam to produkować, nie, to mi nie grozi! To dla siebie, dla innych Użytkowników oraz potomnych, społeczności ogrodniczej tysz... ;) A nawet jak ktoś podłapie zapotrzebowanie to i świetnie. Będzie tylko z korzyścią dla wszystkich. Z tego co widzę, słyszę od innych Użytkowników, czytam - to jest realny problem, problem jest konkretny, wart rozwiązania!
    Nie tylko w Polsce używają tego typu kosiarek!

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

Dodano po 41 [minuty]:

seweryn7701 napisał:
    Przesunąć na bok powinno się dać według mnie jeżeli to ta sama tłuka co o szerokości 1,8 metra tylko w pomniejszeniu. Trzeba przesunąć na bok całą wieżyczkę.
    Kosząc niżej trzeba się niestety liczyć z większą ilością kolizji noża z przeszkodami.
    Obudowa trudno mi powiedzieć trzeba by pokombinować. Często da się zmienić jej kształt bez wpływu na jakość osłony kierowcy.

http://www.youtube.com/watch?v=SWIuHnT2vWI

Przesunięcie kosiarki tylko o szerokość koła tak by jedno jechało przy krawędzi trawy skoszonej możliwe że nie spowoduje kolizji wałka z wieżyczką.

A z ciekawości napisałeś że się owija. Masz zamocowane nieruchome noże do obudowy kosiarki?

Witaj ponownie
    Noże są ruchome na osi śruby na której sa zamocowane do płaskownika.
    Film fajny ale przeróbek dużo, hm...

Na tym filmiku:
    Link

W kosiarce Chłopca (z filmu) na płaskowniku przykręcone są po dwa noże, a nie jeden (po jednym na koniec) jak u mnie!!! One właśnie tworzą coś w rodzaju wspomagania... To jakiś pomysł. Pytanie czy płaskownik wytrzyma obciążenie odśrodkowe 2 nie współbieżnych noży na jednej osi? U niego na filmie wytrzymują!
    Ot i daje do myślenia! Tak czułem że to dobry kierunek :P

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

1
  • #21 10 Lis 2014 20:03
    seweryn7701

Ja wiem czy wspomaganie. Na pewno drobniej sieka.
    Chodziło mi o nieruchomy nóż przykręcony do obudowy. Nad i pod nim przesuwają się dwa noże na wirniku. Długa trawa zamiast wylecieć od razu do tyłu lub owinąć się na osi wirnika jest pocięta na mniejsza kawałki. Krótka trawa nie ma tendencji do zawijania się.

Jaką masz kosiarkę ze zdjęć na początku tematu?

0
  • #22 10 Lis 2014 20:16
    serwek
    Poziom 25  

seweryn7701 napisał:
    Ja wiem czy wspomaganie. Na pewno drobniej sieka....
    Jaką masz kosiarkę ze zdjęć na początku tematu?

Witaj
    Taką, to dokładnie ona podczepiona w pracy do naszego traktorka: przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka

przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka
    To że ma kolor żółty obudowy się nie sugeruj. Miała być zielona lub czerwona ale przysłali żółtą. Kolor nie ma znaczenia ;) Pod spodem (budowa płaskownika i noża) dokładnie taka jak na filmiku wyżej. Tyle ze ja mam po jednym nożu na każdym końcu!

Zaraz poszukam więcej zasobów zdjęciowych, może znajdę lepsze.

Mam po jednym, płaskim nożu przykręconym do płaskownika na osi.
    Czyli dwa noże na płaskowniku. Każdy na jednym końcu płaskownika.
    Ci Ludzie (zawodowcy!), którzy mi tłumaczyli jak należy przerobić noże wspominali o porządnym dospawaniu 2-giej płaszczyzny!

Na filmiku wyżej Chłopak na płaskowniku ma po 2-a noże na jednym końcu, na jednej śrubie.

Zgadzam się ze za jednym kołem trawa będzie gorzej skoszona ale już na filmiku wygląda nieco lepiej!

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

0
  • #23 10 Lis 2014 20:31
    seweryn7701

Ramię zakończone "widełkami" a pomiędzy nimi dwa noże wygięte jeden w dół drugi górę lub dwa proste z dystansem pomiędzy zamocowane śrubą z głową na kształt zamkowej włożonej od dołu. O to ci chodzi?
    I właśnie aby lepiej rozdrabniać te dwa noże powinny z jednej strony maszyny przechodzić dolny pod a górny nad stałym zamocowanym do obudowy.

Przecież tą kosiarkę bez najmniejszego problemu da się zrobić przesuniętą na jedną stronę. Zostawiasz tą wieżyczkę która jest, a obok robisz duplikat mocowania cięgieł i łącznika centralnego. Wałek ma na tyle miejsca by maszynę przesunąć 30 centymetrów spokojnie.
    Bez cięcia oryginalnej konstrukcji spawając przesunięte mocowanie lub przykręcając.

0
  • #24 10 Lis 2014 20:57
    serwek
    Poziom 25  

seweryn7701 napisał:
    Ramię zakończone "widełkami" a pomiędzy nimi dwa noże wygięte jeden w dół drugi górę lub dwa proste z dystansem pomiędzy zamocowane śrubą z głową na kształt zamkowej włożonej od dołu. O to ci chodzi?
    I właśnie aby lepiej rozdrabniać te dwa noże powinny z jednej strony maszyny przechodzić dolny pod a górny nad stałym zamocowanym do obudowy....

Witaj
    Opisujesz sytuację z filmu wyżej, (zielona kosiarka...) tak?
    Mógł byś narysować, nie jestem pewien o co biega, nie wiem czy rozumiem to co opisujesz? :roll: :)

seweryn7701 napisał:
    ...
    Przecież tą kosiarkę bez najmniejszego problemu da się zrobić przesuniętą na jedną stronę. Zostawiasz tą wieżyczkę która jest, a obok robisz duplikat mocowania cięgieł i łącznika centralnego. Wałek ma na tyle miejsca by maszynę przesunąć 30 centymetrów spokojnie.
    Bez cięcia oryginalnej konstrukcji spawając przesunięte mocowanie lub przykręcając.

Także rozważam równolegle dorobienie dodatkowych blach do zawieszenia przesuniętej w bok kosiarki. To już więcej tzw.zachodu, a stal i spaw muszą być bardzo mocne i solidne :spoko: :) Nie wiem czy dam radę... spawareczkę mam (elektryczną na 230v/ łukową) małą, chyba nie do takich celów :oops:

Pozdrawiam
    "serwek" ;)

0
  • #25 10 Lis 2014 21:06
    seweryn7701

A tam spawarka 180 A i tyle, ewentualnie wiertarka która utarga wiertło 12-14 mm.
    A na myśli miałem coś takiego lub podobnego. Nie chodzi dokładnie o kształt ale o założenie. I nóż stały.

0
  • #26 10 Lis 2014 23:08
    gimak
    Poziom 37  

Podrzucam mój pomysł organu tnącego, który można też wykorzystać w kosiarkach elektrycznych lub spalinowych, z zachowaniem oryginalnych osłon zapewniających bezpieczną ich obsługę. Ja tym siekam nie tylko trawę.

przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka przeróbka noży/ poprawa koszenia w kosiarce rotacyjnej do mini traktorka

Ta tarcza z blachy na początku była okrągła. Można spróbować złożyć dwie takie blachy z odpowiednim dystansem i miedzy nie wstawić elementy tnące.

0