Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator USBasp z optoizolacją.

max-bit 10 Lis 2014 08:22 7803 21
  • Programator USBasp z optoizolacją.
    Przedstawiam modyfiakcję projektu programatora USBasp z optoizolacją (pełna)

Przyczynek do projektu

Przyczyna jest dość prosta, zdarzyło mi się że w wyniku pojawienia się napiecia fazowego na programowanycm urządzeniu doszło do dość istotnego zwarcia dzięku któremu uszkodziło się kilka urządzeń :)

Postanowiłem więc zaprojektować taki programator który będzie posiada pełną izolację galwaniczną pomiędzy programowanym urządzeniem a wejściem USB.

Opis Projektu

Oczywiście projekt jest oparty całkowicie na podstawie projektu Thomasa Fishel-a.
    Link

Jednak wprowadzone zostały modyfikacje właśnie za pomocą optoizolacji, oraz przetwornicy zasilania 5/5 V. (A wieć jest to pena optoizolacja) a nie cześciowa która nie obejmuje zasiania.

Do konstrukcji zostały wykorzystane :
    - 5 izolatorów optycznych (logiczne) typu 6N137
    - 1 optoizolator "618"
    - przetwornica 5/5 V 200mA

Po za tym układ zotał praktycznie w całości wykonany w SMD dzięki temu udało się go zmieścić na PCB o wymiarach 40 x 66 mm

Jeśli ktoś do projektu posiada lub chce wnieść jkieś uwagi oczywiście nawet są wskazane.

Obecnie projekt jest na etapie wysłania PCB do produkcji.

Oto link do strony z której można pobrać plik z projektem (eagle)
    Link

Jeśli ktoś jest zainteresowany na PCB proszę pisać. Mogę też zakupić cześci (wiadomo w grupie ciut taniej)

Ceny PCB

do 5 sztuk ok 45 PLN
    do 10 szuk ok 34 PLN
    do 20 sztuk ok 33 PLN

Programator USBasp z optoizolacją. Programator USBasp z optoizolacją.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    max-bit
    Poziom 27  
    max-bit napisał 1835 postów o ocenie 258, pomógł 38 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2007 roku.
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    No fajnie, narobiłeś się, masz to co chciałeś, ale... Nie lepiej było zrobić klona AVRISP MkII z optoizolacją? Roboty dokładnie tyle samo, cena dokładnie taka sama, a masz możliwość programowaia ISP, PDI, bezpośredniej współpracy z Atmel Studio i działa o wiele szybciej.
    Ale poza tym projekt całkiem ok - zastanowiłbym się tylko czy na PCB nie zrobić szczeliny oddzielającej część wysokonapięciową.
    jony15
    Poziom 23  
    Co Ty na to aby zamiast transoptorów użyć np ADUM1401 ( pdf), ostatnio bawię się ADUM1301(pdf) pracuje w przejściówce na rs485 i prędkości 230kb/s nie są mu straszne. Plus jest taki że zajmuje mniej miejsca niż transoptory.
    Karol966
    Poziom 30  
    Witam

Sam również jestem za klonem mkII a i nawet za kupnem oryginału (45zł cena do 5 sztuk za Twój usbasp a za ok 80-90zł kupisz ładnego mkII w obudowie).

Wykonałem klon:
    http://mdiy.pl/programator-usbtiny-mkii-slim/ Niemal nie modyfikowałem płytki:

a później zrobiłem swoją:

usbasp z optoizloacją też zrobiłem i już mam serdecznie dość programowania procesorów po 5 razy (czasami potrafi za 5-6 razem dopiero zaprogramować procesor, nie ważne jaki klon-mam kilka tych programatorów w tym jeden na pająku, jakie przewody, jakie procesory - odbija mu i tyle)

Niestety i z MkII mam problem, wsad ze stronki wcześniej jest nieaktualny i nie da się zrobić prosto aktualizacji:

Dlatego wgrałem sobie jakiś wsad (nie pamiętam skąd, chyba stąd http://forum.and-tech.pl/viewtopic.php?t=1398) no i AS6 już mi się nie pluje ale i avrdude go już nie obsługuje :(

Przy czym i tak czasami AS nie widzi programatora. Potem są restarty programu, komputera, zmiany portu USB czy reinstalacje sterowników i znów działa (tak się dzieje z laptopem na win7 32b a z pc win7 64b jakoś nie ma tych problemów).
    Karol966
    Poziom 30  
    max-bit napisał:
    Widocznie coś masz błędnie wykonane
    dlatego nie chce ci zaprogramować (może za wolne transoptory)

Jeśli masz na myśli usbasp to nie doczytałeś, że używałem różnych wersji płytek (w tym wiele bez optoizolacji), jeśli jednak masz na myśli mkII to nie zauważyłeś, że on w tej wersji nie posiada optoizolacji a jedynie bufor.
    siejacy_zamet
    Poziom 12  
    W tym przypadku szczelina pod transoptorami nie ma sensu, skoro maksymalna odległość (clearance), wyznaczona odległością nóżek transoptora, jest zawężona o około połowę przez odległość nóżek przetwornicy. Szczelina w laminacie zwiększa dystans "po powierzchni" (creapage), ale nie zwiększy go o więcej niż odległość pomiędzy nóżkami transoptora liczoną po powierzchni jego obudowy. Szczeliny wykonuje się zazwyczaj pomiędzy elementami, gdy nie istnieje realna przesłanka, że prąd popłynąłby po obudowie jakiegoś elementu.
    dondu
    max-bit napisał:
    Przyczyna jest dość prosta, zdarzyło mi się że w wyniku pojawienia się napiecia fazowego na programowanycm urządzeniu doszło do dość istotnego zwarcia dzięku któremu uszkodziło się kilka urządzeń :)

Możesz opisać sytuacje, w których użytkujesz lub będziesz wykorzystywał tego typu programator?
    max-bit
    Poziom 27  
    Zauważ że w progamatorach masz możliwość zasilania programowane układu z programatora
    Aby to funkcjonowało w tym układzie i była izolacja własnie do tego służy przetwornica.
    Koszt około 25- 30 PLN
    Oczywiście nie trzba jej stosować ale układ zasadniczo traci wtedy sens.
    dondu
    Skoro stosujesz go do programowania mikrokontrolera w gotowym urządzeniu, to jest on zasilany. Dlatego przetwornica nie jest potrzebna, a VCCINT ma swój potencjał z urządzenia programowanego (patrząc na schemat).

Dlatego jestem dociekliwy :)