Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu

Grzesiek05 10 Lis 2014 12:49 3582 7
  • #1 10 Lis 2014 12:49
    Grzesiek05
    Poziom 15  

Witam,

Dostałem do naprawy autoklaw TAU CLAVE 3000. Na wyświetlaczu po włączeniu pojawia się błąd A20 oraz świeci dioda ALARM. W instrukcji opisano ten kod błędu jako "Lost of data" co zbyt wiele mi nie mówi, bo nie wiadomo o które dane chodzi. Przede mną jeździł do urządzenia jakiś "magik" jest dolutowana bateria litowa na przewodach do RTC, nie wiem czy to jego inwencja czy zrobił to producent, ale właścicielka mówiła że coś było robione z baterią.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Jeśli tak to będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek rady.

Pozdrawiam,
    Grzesiek05

0 7
  • #2 11 Lis 2014 18:07
    fernandosucre
    Moderator Sprzęt Medyczny

Kolego "jakiś magik" chyba nie na miejscu to określenie jak sam nie masz pojęcia o sprzęcie. Moja rada nie wiesz, nie znasz się, nie dotykaj się.

0
  • #3 13 Lis 2014 13:26
    Grzesiek05
    Poziom 15  

:arrow: fernandosucre Skąd wiesz czy znam się czy nie? Jeśli nie miałbym pojęcia co robię to nie dotykałbym się tego tematu. Uwierz że znam się na elektronice, i ta płyta to nie jest żadna technologia kosmiczna. Więc proszę nie oceniaj kogoś i nie obrażaj.

Uważasz że odłupanie bocznej ścianki RTC DS12887 i dolutowywanie tam baterii zamiast skopiowanie pamięci i włożenie nowego układu RTC ze skopiowaną zawartością pamięci jest fachową naprawą to naprawdę nie mam słów...

Myślałem, że ktoś po prostu spotkał się już z takim przypadkiem i mógłby się podzielić doświadczeniem.

Kontaktowałem się w tej sprawie już z dystrybutorem, po rozmowie z ludźmi stamtąd potwierdziły się moje przypuszczenia. Prawdopodobnie w wyniku manipulacji przy układzie RTC i jego baterii doszło do uszkodzenia zawartości pamięci.

Nowa płyta sterownicza już do mnie jedzie, powinna dotrzeć dzisiaj i autoklaw zostanie uruchomiony. Natomiast uszkodzonej płycie jeszcze się przyjrzę.

Pozdrawiam,
    Grzesiek05

0
  • #4 13 Lis 2014 22:59
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Grzesiek05 napisał:
    :arrow: fernandosucre Skąd wiesz czy znam się czy nie? Jeśli nie miałbym pojęcia co robię to nie dotykałbym się tego tematu. Uwierz że znam się na elektronice, i ta płyta to nie jest żadna technologia kosmiczna. Więc proszę nie oceniaj kogoś i nie obrażaj.

Uważasz że odłupanie bocznej ścianki RTC DS12887 i dolutowywanie tam baterii zamiast skopiowanie pamięci i włożenie nowego układu RTC ze skopiowaną zawartością pamięci jest fachową naprawą to naprawdę nie mam słów...

Myślałem, że ktoś po prostu spotkał się już z takim przypadkiem i mógłby się podzielić doświadczeniem.

Kontaktowałem się w tej sprawie już z dystrybutorem, po rozmowie z ludźmi stamtąd potwierdziły się moje przypuszczenia. Prawdopodobnie w wyniku manipulacji przy układzie RTC i jego baterii doszło do uszkodzenia zawartości pamięci.

Nowa płyta sterownicza już do mnie jedzie, powinna dotrzeć dzisiaj i autoklaw zostanie uruchomiony. Natomiast uszkodzonej płycie jeszcze się przyjrzę.

Pozdrawiam,
    Grzesiek05

Czy bycie dobrym elektronikiem w przypadku urządzeń ciśnieniowych jest wystarczającym argumentem - ze strony Kolegi. To ze ktoś odłączył baterię i skasował zawartość pamięci to jest niczym w porównaniu do umiejętności zaprogramowania tych wszystkich sekwencji na nowo. Nawet jak Kolega otrzyma nową płytę i wymieni ją to niby załatwi sprawę :?: A co do tego weźmie odpowiedzialność za ten sprzęt i ewentualne skutki jakie mogą powstać z powodu złego ustawienia np. ciśnienia :?: Nie na darmo są wymagane uprawnienia ciśnieniowe i dozór UDT przy tego typu urządzeniach.
    Akurat fernandosucre jest znakomitym specjalistą w tej dziedzinie i wie co pisze. I wcale nie podważa Kolegi umiejętności tylko przestrzega przed konsekwencjami np. takimi

TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu TAU CLAVE 3000 - Błąd A20 na wyświetlaczu

I żeby tylko takimi bez uszkodzenia osób trzecich.
    Dlatego też nie udzielamy informacji na temat tego typu urządzeń poza działem Sprzęt Medyczny Serwisanci Bez urazy.

0
  • #5 13 Lis 2014 23:03
    fernandosucre
    Moderator Sprzęt Medyczny

Nikogo nie obrażam, z twojej wypowiedzi jasno wynika, że widzisz ten autoklawu pierwszy raz. A używanie słów w stylu jakiś magik oraz nie wiem czy to jego intencją czy producenta mówią same za siebie.

0
  • #6 14 Lis 2014 10:16
    Grzesiek05
    Poziom 15  

Witam,

Rozumiem obawy kolegów, wiem że jest to urządzenie ciśnieniowe. W ciągu tych czterech lat od zakupu nikt nie zgłosił tego urządzenia do UDT, ani nie wykonywał przeglądów. Nie wspominając o próbie ciśnienia otwarcia zaworu bezpieczeństwa. Poinformowałem właścicielkę o obowiązku zgłoszenia do UDT i obiecała podjąć odpowiednie kroki, jak twierdzi nie wiedziała o tym.

Komunikacja z układem RTC nie jest wcale tajna ani specjalnie skomplikowana i wszystko wyjaśnione jest w datasheecie producenta układu, wystarczy nawet prosty uC AVR i można wykonać duplikat zawartości pamięci z RTC. Ktoś kto zbudował sobie jakiś zegarek na procesorze dałby sobie z tym radę. Nie mówię przecież o programowaniu sekwencji pracy, bo te są przechowywane w oddzielnej pamięci EPROM. Parametry kalibracyjne od czujników ciśnienia i temperatury na pewno nie są zapisane w pamięci układu RTC ;)

Nowa płyta została dzisiaj zamontowana i urządzenie działa bez żadnych problemów. W obwód czujnika ciśnienia na płycie na próbę został wpięty równolegle manometr i odczytane ciśnienie maksymalne na programie dla narzędzi bez opakowań wyniosło poniżej 2.2 bara, więc zgadza się ze specyfikacją. Przeprowadzenie próby ciśnieniowej zbiornika i test zaworu bezpieczeństwa zostawiam dla osoby, która obejmie dozór nad autoklawem i będzie posiadać odpowiednie uprawnienia.

Rozumiem że Panowie nie chcecie dla siebie konkurencji, ale naprawdę nie traktujcie każdego jak totalnego laika, który naprawił kumplowi komputer a teraz wziął się za autoklaw. Chociaż pewnie zdarzają się takie przypadki.

Pozdrawiam,
    Grzesiek05

0
  • #7 14 Lis 2014 15:12
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Grzesiek05 napisał:
    ... Rozumiem że Panowie nie chcecie dla siebie konkurencji, ale naprawdę nie traktujcie każdego jak totalnego laika, który naprawił kumplowi komputer a teraz wziął się za autoklaw. Chociaż pewnie zdarzają się takie przypadki. .. Pozdrawiam,
    Grzesiek05

Ponownie Kolega źle ocenia grupę zajmującą się sprzętem medycznym. Nikt z nas nie obawia się konkurencji ze strony Kolegi. Pracy i sprzętu jest dość w naszym kraju i starczy dla wszystkich. Niektórzy klienci muszą długo czekać na serwisanta. To nie AGD czy serwis TV których praktycznie na każdej ulicy jest nawet kilka. I w tych tematach praktycznie nie ma odpowiedzialności poza materialną. Są urządzenia stosowane w medycynie które mogą być bardzo niebezpieczne, lub mogą zagrażać osobą trzecim. Udostępniając wiedzę publicznie na temat urządzeń można doprowadzić do sytuacji w której zostanie ona wykorzystana w inny niż powinna być. A myślę że Kolega nie chciałby być leczony, lub diagnozowany urządzeniem które dostało się w przypadkowe ręce i zmanipulowane dla kawału. A proszę uwierzyć nie jest to ewenement na izbach przyjęć szpitalnych, gdzie sprzęt nie jest cały czas dozorowany przez personel.

0
  • #8 14 Lis 2014 16:06
    Grzesiek05
    Poziom 15  

Myślę że temat jest rozwiązany, urządzenie działa i przy okazji wyjaśniliśmy sobie pewne kwestie.

Z tą odpowiedzialnością to nie ma co tak demonizować. Są bardziej niebezpieczne urządzenia za które biorą się laicy. Równie dobrze możesz zostać potrącony przez samochód, który wraca z warsztatu gdzie mechanikiem jest piekarz i dochodzi do awarii układu kierowniczego po niefachowej naprawie.

Kwestię nieupubliczniania pewnych wiadomości w pełni rozumiem.
    Przepraszam, jeśli ktoś z Panów od sprzętu medycznego poczuł się urażony.

Pozdrawiam,
    Grzesiek05

0
  Szukaj w 5mln produktów