Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcie na izolacji przewodu

ROSOMAK7 10 Nov 2014 16:21 2715 6
Testo
 • #1
  ROSOMAK7
  Level 15  
  Witam, opiszę swój problem, otóż postanowiłem ostatnio sprawdzić puszki elektryczne, odruchowo przyłożyłem fazer do odizolowanych z białej izolacji żył,
  i ku mojemu zdziwieniu zaczął świecić, ba świecił nawet przyłożony do białej izolacji. Jednak fazery mają różne odchyły, więc postanowiłem sprawdzić to normalną próbówką, i ta również świeci ale słabo, i to nie w każdym miejscu żyły. Na próbówce jest napisane 100-250 V, więc tam musi być co najmniej 100 voltów?mimo wszystko dotknąłem tych przewodów gołymi rękami i nie poczułem nic.Puszki znajdują się na strychu, jest tam sucho, brak wilgoci. Sytuacja ta występuje tylko w jednej puszce. Dodam że już kiedyś spotkałem się z czymś takim
  to było w zimie kable były zimne i wilgotne, były to wypusty do lamp na zewnątrz, ale wtedy się zbytnio tym nie przejąłem. Natomiast teraz jestem nieco zaniepokojony, proszę powiedzieć co to może być i czy są powody do obaw.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Napięcie na izolacji przewodu
 • Testo
 • #2
  mietex
  Level 25  
  Instalacja wygląda na nową, przy bliskim sąsiedztwie waty szklanej i suchych płyt wiórowych może to ładunki elektrostatyczne powodują świecenie neonówki próbnika.
 • Testo
 • #3
  elpapiotr
  Electrician specialist
  mietex wrote:
  Instalacja wygląda na nową, przy bliskim sąsiedztwie waty szklanej i suchych płyt wiórowych może to ładunki elektrostatyczne powodują świecenie neonówki próbnika.

  Akurat :D
 • #4
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  ROSOMAK7 wrote:
  Jednak fazery mają różne odchyły

  ROSOMAK7 wrote:
  więc postanowiłem sprawdzić to normalną próbówką, i ta również świeci

  ROSOMAK7 wrote:
  proszę powiedzieć co to może być

  Wniosek nasuwa się sam.
  Jak widzę w ten sposób wprowadzone przewody do puszki, to dziwię się, że fazery, wskaźniki neonowe i inne odchyły nie świecą na widok wyrzuconych dławnic.
  Jeśli czujesz się zagrożony, wykonaj pomiar rezystancji izolacji urządzeniem, które nie posiada "odchyłów"...

  Ps. Zauważyłem właśnie wielką zaletę fazera oraz wskaźnika neonowego- jak świeci to nie dotykać, i tego się powinien trzymać laik, oraz miłośnik wiedzy ogólnej.
 • #5
  ROSOMAK7
  Level 15  
  Ta puszka faktycznie nie powinna tak wyglądać, w przyszłości zostanie zmieniona na bardziej szczelną. Pomiaru rezystancji izolacji nie zmierze, ponieważ nie posiadam takiego miernika. Instalacja jest nowa, wykonana rok temu, przewody są Polskiej produkcji, znanej firmy. Wszystko wygląda prawidłowo, więc nie wiem co o tym myśleć. Z ciekawości sprawdziłem dziś przewody z wypustu od lampy w garażu, i obie próbówki świecą, natomiast jak złapię przewód ręką to nic się nie dzieje. Może to być kwestia jakiegoś delikatnego zabrudzenia przewodu? może to wywołać pożar? Garażem
  to się nie przejmuje, ale nie chciałbym żeby mi się poddasze spaliło.
 • Helpful post
  #6
  kkas12
  Level 43  
  Instalacja wykonana rok temu i zapewne bez pomiarów i na pewno z puszkami do wymiany.
  Ale za to w peszlu!
  Teraz użytkownik próbówką usiłuje te "niedopatrzenie" naprawić szukając zagrożenia tam gdzie go nie ma.
 • #7
  ROSOMAK7
  Level 15  
  Zamykam, dziękuję za dyskusje.