Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM TP X200s - Ładuje, ale nie działa na baterii

clubaze 10 Lis 2014 16:45 1413 10
  • #1 10 Lis 2014 16:45
    clubaze
    Poziom 11  

Witam,
    mam problem z latopem lub z baterią w IBM ThinkPad X200s. Pracuje w fimie, która handluje używanymi laptopami. Sprzedałem znajomemu TP X200s i do niego dokupiłem baterię - nowego chinczyka z allegro. Baterie odebrałem osobiście u sprzedawcy, na miejscu laptop na niej wystartował, wszystko było ok. Laptopa przekazałem znajomemu i niestety nacieszył się sprawną baterią jakieś 2 tygodnie. Obecne objawy:
    - laptop widzi baterię, pokazuje, że nie ładuje ale procenty rosną, w tej chwili ma 99%
    - zapala się kontrolka baterii, wlec laptop (system windows 7) wie, że bateria jest włożona
    - po odłączeniu zasilacza laptop od razu się wyłącza, nie startuje też na baterii
    Pojechałem do sprzedawcy i sprawdziliśmy 3 inne baterie, te same chinczyki i na żadnej, laptop nie wstał ale w windowsie pokazana była ikonka, trwa ładowanie. Teraz pytanie, czy ktoś spotkał się z tego typu uszkodzeniem płyty, modułu ładowania?
    Bateria dziwnie bzyczy włożona do laptopa. Czy możliwe, ze wszystkie te baterie są jakieś lewe? Dopiero w środę będę miał prawdopodobnie dostęp do innej sztuki X200 zeby sprawdzić w nim tą chinska baterię

0 10
  • #2 10 Lis 2014 19:25
    diseasekowalski
    Poziom 35  

clubaze napisał:
    Teraz pytanie, czy ktoś spotkał się z tego typu uszkodzeniem płyty, modułu ładowania?

Ja spotkałem się z tym, że cały zapas magazynowy dostawcy baterii (chińczyk do acera) był niesprawny. 11szt.
    Wymieniali baterię 10 razy aż skończyły im się i oddali pieniądze.
    Po zakupie markowej baterii (akurat marki movano) wszystko było w porządku.

Pierwsza bateria podziałała 1 dzień. Druga wcale, trzecia 2 tygodnie, pozostałe wcale.

0
  • #3 10 Lis 2014 19:35
    clubaze
    Poziom 11  

diseasekowalski napisał:
    clubaze napisał:
    Teraz pytanie, czy ktoś spotkał się z tego typu uszkodzeniem płyty, modułu ładowania?

Ja spotkałem się z tym, że cały zapas magazynowy dostawcy baterii (chińczyk do acera) był niesprawny. 11szt.
    Wymieniali baterię 10 razy aż skończyły im się i oddali pieniądze.
    Po zakupie markowej baterii (akurat marki movano) wszystko było w porządku.

Pierwsza bateria podziałała 1 dzień. Druga wcale, trzecia 2 tygodnie, pozostałe wcale.

A czy to może od sprzedawcy z allegro z Ostrzeszowa? (o ile pamiętasz) :)

0
  • #4 13 Lis 2014 08:50
    clubaze
    Poziom 11  

IBM TP X200s - Ładuje, ale nie działa na baterii IBM TP X200s - Ładuje, ale nie działa na baterii

Witam. Problemu część druga i liczę na Wasze doświadczenie i pomoc co dalej z tym zrobić.
    Jak się okazało, bateria jest w porządku, winowajcą jest płyta główna, która już została w laptopie zamieniona. Rozwiązanie proste ale niesatysfakcjonujące.

Na załączonych zdjęciach widać uszkodzenie elementu obok gniazda baterii, w momencie próby uruchomienia laptopa na baterii coś tam "buczy", pewnie jest jakieś zwarcie. Pytanie brzmi co mogło spowodować takie uszkodzenie, czy ktoś wie co to za element?
    Czy przyczyną może być chińska bateria?
    Złośliwość rzeczy martwych?
    Ładowarka? - Teraz uwaga, laptop był ładowany oryginalną ładowarką Lenovo, ale także ładowarką samochodową. Dodam, że laptop jezdził w ciężarówce, wiec w zapalniczce jest 24V, ładowarka to nie jakaś chińska tandeta. Posiada możliwość regulacji prądu wyjściowego, ustawiona na 20V. Czy Lenovo ma jakieś specjalne sterowanie w zasilaczu aby nie przeładować baterii? Ta ładowarka napędzała wcześniej inne laptopy. Proszę o komentarz, co mogło być przyczyną, bo szkoda mi ugotować kolejną płytę, wolałbym żeby to baterie padały...

0
  • Pomocny post
    #5 13 Lis 2014 09:17
    lisek
    Spec od monitorów

Org. zasilacz do tego IBM ma dodatkowy 3-ci pin ID , po nim rozpoznaje czy ma org. zasilacz i ładuje Aku
    Popatrz na Link

Ładowarka "niechińska" z zapalniczki +24V niestety będzie dalej uszkadzała ten laptop!
    Nie wiem czy kol. używa ten laptop jako GPS w ciężarówce , ale niech przemyśli problem.
    * dla swojego bezpieczeństwa i innych, ostatnio na autostradzie kierowca z ciężarówki (z UE , srodk-wsch. ) zabił 3-osoby, patrzył w laptop (GPS)

Ten element U4

0
  • #6 13 Lis 2014 09:37
    clubaze
    Poziom 11  

Rozumiem, w laptopach DELL pojawia się komunikat o nieoryginalnym zasilaczu, w IBMie nic takiego nie ma. Musze o tym poczytać. Wiedziałem, że są tam 3 piny i dlatego przeszło mi przez myśl sterowanie.

Co do GPSu, to nie jest on używany w laptopie. Trzeba tam mieć cały czas włożoną karte sim, jest beznadziejny :)

0
  • #7 13 Lis 2014 09:45
    lisek
    Spec od monitorów

Popatrz np. w Link jak rozbudowany jest uklad rozpoznawania mocy zasilacza i czy jest org. ( pin. ID

0
  • #8 13 Lis 2014 09:52
    clubaze
    Poziom 11  

Ciekawe czy znajdę ładowarkę samochodową 24V do takiego lenovo ;)
    Fajnie, dzięki bardzo za pomoc.
    Myslisz, ze gdyby wymienić ten element to płyta odżyje? Tzn będzie działać na baterii?

Jeszcze pytanie, czy samochodowe ładowarki 12V -> 20V dedykowane do Lenovo
    (ale nie oryginalne, bo takich nie widzę na allegro) będą wyposażone w zabezpieczenie na tym 3cim pinie, które uchroni płytę?

0
  • #9 28 Gru 2014 16:59
    sikor_1991
    Poziom 14  

Witaj! Mam identycznego laptopa z identycznym problemem... ten element którego szukasz to FDS8880

0
  • #10 29 Gru 2014 10:13
    lisek
    Spec od monitorów

Tutaj taki schemacik ładowarki samochodowej na UC3843 i polowych/ z roku 2007

Dzisiaj już stosowane są inne układy i inne zabezpieczenia.

0
  • #11 29 Gru 2014 13:07
    clubaze
    Poziom 11  

Tam była płyta wymieniona, nie probowałem jej naprawić bo nie mam takiej wiedzy. W tej chwili w samochodzie jest ładowana ładowarką sieciową tradycyjną, przez przetwornice

0
  Szukaj w 5mln produktów