Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsungCTN464FB01 - złe podłączenie płyty indukcjnej

ginter666 10 Lis 2014 22:27 1083 5
  • #1 10 Lis 2014 22:27
    ginter666
    Poziom 2  

Witam wszystkich(400V zamiast 230V)
    Podczas podłączania płyty indukcyjnej CTN464FB01 SAMSUNG(nowa),pomyliłem sobie połączenie,(zamiast zera podłączyłem faze czyli wyszło faz1+ faza 2 i uziemienie,zamiast faz1,zero i uziemienie) no i doszło do....i właśnie nie wiem co się stało coś się zdymiło z pod płyty,zabezpieczenia nie zadziałały tzn.s303 B20 + wył różnicowoprądowy,szybko wyłączyłem(instalacja nowa po pomiarach),gdy sprawdziłem drugi raz i podłączyłem już w/g opisu,schematu,(po przemyślunku )płyta działa ku mojemu zaskoczeniu,jedynie coś tam gwiżdże jak wszystkie 4 pola idą na maksa(15).Myślałem że wentylatorek uszkodziłem,ale jest sprawny,jedynie co nie działa do końca dobrze to wyświetlacz z nastawą grzania tzn.skala od 1 do 15,no i trochę "dusi"płytę jak idzie na maksa[b].Chciałbym się spytać co by mogło się przegrzać lub spalić,nie jestem elektronikiem.Wiem że rutyna mnie zgubiła,ale tylko bóg jest nieomylny.Mam staż prawie dwudziestoletni,i rzadko się mylę,a jednak.Wiem że poniosę koszty i obniżę sobie"MARKĘ".Proszę kolegów o radę.Dziękuję

0 5
  • #3 11 Lis 2014 11:16
    igabriel
    Poziom 20  

Taki błąd kończy się niestety śmiercią elektroniki, czy da się to naprawić? raczej trudno, uszkodzeniu ulega przetwornica, brak powszechnie dostępnych części.
    Co do rutyny nie martw się, nie jesteś pierwszy co tak podłączył płytę, osobiście uważam że wszystkie płyty mają nielogiczny sposób podłączania w układ 230 V lub 400 V i pokręcone oznaczenie przewodów.

0
  • #4 11 Lis 2014 12:55
    skryn
    Admin grupy AGD

ginter666 napisał:
    Witam wszystkich(400V zamiast 230V)
    Podczas podłączania płyty indukcyjnej CTN464FB01 SAMSUNG(nowa),pomyliłem sobie połączenie,(zamiast zera podłączyłem faze czyli wyszło faz1+ faza 2 i uziemienie,zamiast faz1,zero i uziemienie) no i doszło do....i właśnie nie wiem co się stało coś się zdymiło z pod płyty,zabezpieczenia nie zadziałały tzn.s303 B20 + wył różnicowoprądowy,szybko wyłączyłem(instalacja nowa po pomiarach),gdy sprawdziłem drugi raz i podłączyłem już w/g opisu,schematu,(po przemyślunku )płyta działa ku mojemu zaskoczeniu,jedynie coś tam gwiżdże jak wszystkie 4 pola idą na maksa(15).Myślałem że wentylatorek uszkodziłem,ale jest sprawny,jedynie co nie działa do końca dobrze to wyświetlacz z nastawą grzania tzn.skala od 1 do 15,no i trochę "dusi"płytę jak idzie na maksa[b].Chciałbym się spytać co by mogło się przegrzać lub spalić,nie jestem elektronikiem.Wiem że rutyna mnie zgubiła,ale tylko bóg jest nieomylny.Mam staż prawie dwudziestoletni,i rzadko się mylę,a jednak.Wiem że poniosę koszty i obniżę sobie"MARKĘ".Proszę kolegów o radę.Dziękuję

To działa, czy nie?
    To, że bzyczy sobie, to normalne.
    Wygrałeś w totka na loterii.

0
  • #5 12 Lis 2014 00:47
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

ginter666 napisał:
    coś się zdymiło z pod płyty,
    Wygląda na to że zadymiły się warystory zabezpieczające zasilanie przed wzrostem napięcia ale nie spowodowało to zadziałania zabezpieczeń sieciowych bo w miarę szybko odłączyłeś płytę z zasilania, i jeśli piszesz że
    ginter666 napisał:
    płyta działa ku mojemu zaskoczeniu,
    to jest tak jak pisze kolega skryn
    skryn napisał:

Wygrałeś w totka na loterii.
    Według mnie trzeba by było rozebrać płytę by dotrzeć do elektroniki i sprawdzić co tam zadymiło, jeśli to wspomniane warystory to je wymienić. Jeśli nie wiesz które to są to zapodaj zdjęcia płyt elektroniki.

0
  • #6 12 Lis 2014 19:38
    ginter666
    Poziom 2  

Witam ponownie.Na razie działa płyta indukcyjna,co do zdjęć i dostania się do elektroniki nie mogę nic zrobić bo właściciel użytkuje tą płytę.Mam być w piątek(tj.14-11-2014r)u właściciela zbadam co z elektroniką.Będę temat dalej kontynuował i pisał.Mam nadzieje że skończy się to małymi kosztami,na razie kolegom bardzo DZIĘKUJĘ za podpowiedzi,w krótce się odezwę,pozdrawiam.

0