Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gateway NV55c płyta LA-6582P

10 Lis 2014 23:39 894 13
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich kolegów,
    Mam problem z obrazem w tym komputerze. Na monitorze zewnętrznym obraz jest. Na matrycy jedynie podświetlenie. Matryca była rozbita. Zakupiona nowa - sprawdzona w innym laptopie działa poprawnie. Taśma również kupiona nowa. Sprawdziłem napięcia z płyty wg. schematu z elektrody do zasilania matrycy jest zarówno +LCDVDD jest 3,3 V jak i +3VS jest obecne. Naprawą laptopów zajmuję się sporadycznie, czasem coś się trafi. Jak wyczytałem jest to praktycznie Acer 5742g. Poczytałem trochę postów na internecie i wyczytałem, że może być temu winny KBC bądź HM55. Miał ktoś z kolegów podobny przypadek ? O ile KBC jestem w stanie wymienić bez problemu o tyle HM55 już muszę "gdzieś" zanieść co generuje naprawę raczej mało opłacalną :cry: . KBC z używki można kupić za 20 zł :D. Z góry dziękuję za pomoc
  • Spec od komputerów
    Oznaczenia obu matryc podaj.
    Czy na tej zbitej widoczny był obraz?
    Lapek po upadku?
  • Poziom 11  
    Laptop miał zamkniętą klapę z długopisem - dzieci, nie wyświetlała nic tylko pajęczynkę. Próbowałem na dwóch matrycach. Taśmę i matrycę mogę wyeliminować. Próbowałem z Lenovo ( taki miałem dostępny ) matrycę AuOptronics B156XW02 - identyczna z rozbitą i jest ten sam efekt. Tylko podświetlenie.
  • Spec od komputerów
    Pomiary, diagnostykę potrafisz wykonać?
  • Poziom 11  
    Jeżeli multimetr wystarczy to jak najbardziej, tylko co dalej sprawdzić
  • Spec od komputerów
    Napięcia z matrycy podaj.
  • Poziom 11  
    Napięcia wyglądają następująco:
    1 - 0V
    2 - 3,3V
    3 - 3,3V
    4 - 3,3V
    5 - 0V
    6 - 3,3V
    7 - 3,3V
    8 - 1,3V
    9 - 1,04V
    10- 0V
    11-1,8V
    12-1,8V
    13-0V
    14-1,2V
    15-1,2V
    16-0V
    17-1,4V
    18-1,6V
    19-0V
    35-3,3V
    36-3,3V
    37-0V
    38-19V
    39-19V
    40-19V
  • Poziom 11  
    Nie mam więcej pomysłu jednak patrząc na schemat i poza zasilaniami za które praktycznie jest odpowiedzialny KBC reszta sygnałów wychodzi z HM55. Spróbuje jeszcze omomierzem zmierzyć co jest na liniach i prześlę pomiary
  • Spec od komputerów
    Napięcia są poprawne.
    Masz oscyloskop?
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Na matrycy jedynie podświetlenie. Matryca była rozbita. Zakupiona nowa

1. Matryca wyświetla czarną czy szarą treść obrazu (+ coś jeszcze np. "krzaki")?
    2. Rozumiem , że matryce identyczne!
    3. Czy przy zamianie matrycy i wpinaniu tasiemki miałes dołączony Aku?! (':!:')

Matryca B156XW02 zaleznie od wer. (patrz datasheet)* B156XW02 V.2
    - miały pin.1 oznaczany jako Reserved lub +3Vlcd

Popatrz w SM (ogólnodostępny) tej płyty Compal np. Link

Popatrz ja opisane sa piny złacza LVDS na płycie i
    Pomiary!

* mogłęś uszkodzić albo KBC albo HM55 (jak masz dodatkową grafikę)
  • Poziom 11  
    Po pomiarze na matrycy PIN0 ma wartość 0V. Wygląda po schemacie, ze płyta go nie wykorzystuje. Oscyloskopu nie mam więc i daleko nie zajdę. Matryce mam identyczną z uszkodzoną, sprawdzaną na Toshibie L500. Akumulator miałem wypięty, jednak jaka jest szansa, ze rozbita dość mocno grafika nie zrobiła zwarcia. Zastanawia mnie zewnętrzny poprawny obraz (D-SUB). Grafika jest w mostku. Z tego wnioskuję, że spróbować wymienić KBC jak mam zintegrowana grafikę z mostkiem czy dać sobie spokój z tym kompem? Stacji do BGA nie mam, smd sobie poradzę bez problemu w domu. Wspominacie o wpiętym akumulatorze. Jeżeli jest wpięty przy wymianie to co przeważnie leci grafika czy KBC? Czy też nie ma na to reguły ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    fum-fel napisał:
    Z tego wnioskuję, że spróbować wymienić KBC jak mam zintegrowana grafikę z mostkiem czy dać sobie spokój z tym kompem? Stacji do BGA nie mam, smd sobie poradzę bez problemu w domu. Wspominacie o wpiętym akumulatorze. Jeżeli jest wpięty przy wymianie to co przeważnie leci grafika czy KBC? Czy też nie ma na to reguły ?

KBC zostaw w spokoju, do wymiany grafa na 90%.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Grafika
    Gateway NV55c płyta LA-6582P
  • Poziom 11  
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim problemem. Przekazałem informację o kosztach, dalej wszystko w rękach właściciela. Temat zamykam z mojej strony