Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza weller wtcp-s pali bezpieczniki

Woj667 11 Nov 2014 09:51 2346 8
    Woj667
    Level 8  
    Witam.
    Mam problem z kolbą do stacji weller. Po podłączeniu wybija bezpiecznik.
    Sam zasilacz jest sprawny, problem jest z kolbą.

Nie bardzo wiem, gdzie szukać problemu. w środku właściwie są tylko trzy przewody, grzałka, kondensator i wyłącznik magnetyczny.

Wyłącznik reaguje na styk z grotem, mechanicznie wygląda na sprawny. Nie wiem co z resztą.

Pozdrawiam.
    Woj667
    Level 8  
    A no nie ma. Zacząłem od tego schematu, ale nie jestem elektronikiem, więc poza ogólnym zrozumieniem go, nie udało mi się nic wywnioskować.

Nawet starałem się podążać za instrukcją nad schematem, ale średnio mi wyszło. Wiem, że na wejściu są 24V.

Tak to wygląda od środka:

Nie wykluczam, że coś może być źle podłączone (lutownicę dostałem w takim stanie, mogła być po próbie naprawy).
    dzimi
    Moderator
    Według schematu na 1 i 5 pin przychodzi zasilanie grzałki na pin 2 masa. Jesli zostały zamienione przewody - będzie paliło bezpiecznik. Sprawdź wtyczkę czy są dobrze podłaczone przewody - czerwony i niebieski zasilanie grzałki , żółty masa.
    Woj667
    Level 8  
    Między czerwonym, a niebieskim (czyli między zielonymi) jest 24V - ale tylko bez grota (założenie grota powoduje zwarcie i wywala bezpiecznik).

Mam jednak wątpliwości co do podłączenia grzałki.
    Tak wygląda nowa oryginalna grzałka:

Widać, że ma dwa przewody, a u mnie jest jeden.
    Woj667
    Level 8  
    Da się coś z tym zrobić?
    dzimi
    Moderator
    Kolego - dostałeś i opis szczegółowy podłączenia, schemat wraz SM , reszta należy do Ciebie. Jeśli grzałka ma uszkodzony jeden z przewodów, należy ją wymienić.
    Woj667
    Level 8  
    Moja grzałka nie ma tych dwóch przewodów i wygląda na to, że nigdy nie miała. Jest tylko masa podłączona do obudowy. Dlatego mam wątpliwości.
    dzimi
    Moderator
    Możliwe że podczas naprawy ktoś uszkodził, możliwe też że zakupił nie ten model grzałki niż oryginalny....Przypominam że to Ty masz w ręku tę lutownicę i tylko Ty możesz dokonać oceny, m na forum możemy pomóc, doradzić ale nie jesteśmy w stanie za Cibie dokonać pewnych czynności. No może za 20- 30 lat coś się zmieni w tej materii ;)