Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przyzwyczajony do analogowego kupiłem cyfrowy - załamka - proszę o rady...

11 Lis 2014 13:43 1152 7
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,

Nie jestem zainteresowany techniką RTV i jestem w tej tematyce "zielony".
    Do telewizora podchodzę czysto użytkowo. W dodatku nie potrzebuję TV do życia i w swoim mieszkaniu nie mam odbiornika. Czasami jednak oglądam podczas odwiedzin u rodziców.

Ze względu na wiek i usterki (wyłączanie się, etc.) posiadanego przez nich telewizora konwencjonalnego nabyłem dla rodziców cyfrowy: Sony Bravia KDL42W705B. Podobno dobry w swojej klasie cenowej. Tak zapewniali mnie sprzedawcy i recenzje czytane w internecie.

Dotychczas używałem (głównie rodzice używali) konwencjonalnego, niemłodego Grunding'a o przekątnej (i wysokości obrazu) mniejszej niż w nowo nabytym Sony (42').
    W zestawie użytkowany był też prosty, tani zewnętrzny tuner DVB-T z możliwością nagrywania programów przez USB np. na pen-drive'a.

Po uruchomieniu nowego TV (Sony) rodzice patrzą skwaszeni, zawiedzeni jasnością, ostrością i żywością barw "w porównaniu do starego"...
    Wkurzają ich także poważne ograniczenia funkcjonalne, jakie "zapewnia" nowoczesny, podobno, telewizor.
    Niestety, muszę im przyznać rację.
    Wygląda mi to na jeden wielki rip-off ze strony producentów sprzętu (bo rozumiem, że we wszystkich nowoczesnych TV podobnie się sprawy mają i podobne ograniczenia występują). Nie stać mnie na TV 4K za 5 czy 12 tysięcy czy nawet taki sam, jak nowo-zakupiony Sony, tylko z większą przekątną (zresztą większa przekątna wiele tu nie zmieni).

Do każdej nowej rzeczy trzeba się przyzwyczaić, ale nie rozumiem, dlaczego "przesiadanie się" się starego, konwencjonalnego TV (w dodatku o niższej rozdzielczości) - "średniaka" wśród tych starych na nowoczesny cyfrowy HD - też "średniak" NIE PRZYNOSI zmiany odczuć z odbioru na lepsze, nie poprawia komfortu odbioru... Szkoda, że nie można już kupić TV tradycyjnych, kineskopowych...

W dodatku ta cholerna, dziadowska nowa polityka producentów RTV, którzy - jak rozumiem - ulegli producentom audio i video i wprowadzili złodziejskie (okradające mnie ze swobody użytkowania sprzętu) blokady lub utrudnienia w zapisie sygnału i w przenoszeniu nagranego materiału między urządzeniami.

Proszę o porady w następujących sprawach:

1.
    posiadam Sony Bravia KDL42W705B i dekoder zewnętrzny DVB-T zamieniający ("uzdatniający") sygnał cyfrowy dla tradycyjnego (analogowego) telewizora;
    jest on bezużyteczny - jak rozumiem - w Bravii, bo bravia nie czyta sygnału analogowego - dobrze rozumiem?...
    jak obejść ten problem?
    po co mi to obejście?...
    bo chcę sobie nagrywać programy, które później sobie odtworzę np. na własnym komputerze.
    czy jedynym sposobem na obejście tego problemu jest zakup zewnętrznego tunera DVB-T, który daje na wyjściu sygnał cyfrowy?... czy w ogóle takie istnieją?...

2.
    czy są jakieś programy, które konwertują natywny format Sony'ego, w którym są zapisywane na HDD lub memory-stick'u USB programy TV przez telewizor Bravia KDL42W705B ?...

Dziękuję i pozdrawiam,

O.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 24  
    Możemy się zamienić, mam 32" analogowy.
  • Poziom 2  
    maksar napisał:
    Możemy się zamienić, mam 32" analogowy.

:-) doceniam poczucie humoru, ale jednak chodzi mi o bardziej konstruktywne porady :-)

nie wiem, jak długo eksploatowany był Twój analogowy... a przy kupnie odbiornika TV teraz chodziło o to, że stary (analogowy) jest zespsuty (np. często sam się wyłącza) i o to, żeby mieć coś sprawnego (nowego, działającego) i mieć święty spokój (gwarancję) przynajmnioej przez 3 lata...
  • Poziom 34  
    Próbowałeś zmieniać tryb ustawień, np. ze Standard na Gra czy Film ? Próbowałeś odtwarzać film, np. 720p z poziomu USB o ile się da. Możesz też pożyczyć odwarzacz Bluray lub dekoder płatnej TV żeby ocenić jakość na HD.
    Po co zewnętrzny dekoder skoro masz wbudowany ? No, ale jeśli już chcesz to go podłącz po HDMI. No chyba, że nie ma takiego wyjścia.
  • Poziom 42  
    onslows napisał:
    posiadam Sony Bravia KDL42W705B i dekoder zewnętrzny DVB-T zamieniający ("uzdatniający") sygnał cyfrowy dla tradycyjnego (analogowego) telewizora;
    jest on bezużyteczny - jak rozumiem - w Bravii, bo bravia nie czyta sygnału analogowego - dobrze rozumiem?...

Chyba nie. Ten telewizor, wg specyfikacji, ma również wejścia analogowe z tyłu odbiornika. Ma wejścia typu Component i Scart.
    Niestety, nie piszesz jaki masz dekoder DVB-T (o jakich wyjściach), ale na pewno można te urządzenia połączyć analogowo.
    Choć, mam wątpliwości, czy przyniesie to oczekiwaną poprawę obrazu - bardziej "analogową" :)
    A o nagrywaniu przy takim połączeniu nie wypowiadam się, bo nie używam nagrywania - telewizję oglądam okazjonalnie.
    Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś "powalczył" z ustawieniami. Inną sprawą jest tzw. efekt "teatralny". Tego cholerstwa za nic nie idzie się pozbyć :(
  • Poziom 32  
    onslows napisał:
    Dzień dobry,

Proszę o porady w następujących sprawach:

1.
    jak obejść ten problem?
    po co mi to obejście?...
    bo chcę sobie nagrywać programy, które później sobie odtworzę np. na własnym komputerze.
    czy jedynym sposobem na obejście tego problemu jest zakup zewnętrznego tunera DVB-T, który daje na wyjściu sygnał cyfrowy?... czy w ogóle takie istnieją?...

Tak ogólnie (bo nie wiemy jaki konkretnie posiadasz dekoder) to większośc aktualnie dostepnych dekoderów DTV posiada wyjścia cyfrowe, zwykle HDMI. Telewizor też na pewno posiada kilka takich wejść - potrzebujesz kabelka HDMI-HDMI i będziesz mógł używać dekodera. Jak przypuszczam jakość będzie dokładnie taka sama jak przy odbieraniu programu bezpośrednio na TV. Oczywiście z dekoderze będziesz musiał przestawić wyjście na które kierowany jest sygnał i format sygnału.
    Ogólnie czy mógłbyś opisać co Ci nie pasuje w obrazie z telewizora - bo zwykle brzydko wyglądają programy w małej rozdzielczości oglądane z bliska. Także kontrast i nasycenie kolorów fabrycznie jest często podkręcona na max i widać jednorodne spore plamy.

onslows napisał:

2.
    czy są jakieś programy, które konwertują natywny format Sony'ego, w którym są zapisywane na HDD lub memory-stick'u USB programy TV przez telewizor Bravia KDL42W705B ?...

To często jest szyfrowane.
  • Poziom 38  
    Proponuję:
    1. Podłączyć antenę do TV z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 i oglądać programy w wersji cyfrowej z naziemnych nadajników.
    2. Podłączyć antenę do posiadanego zewnętrznego dekodera DVBT MPEG-4 w celu nagrywania programów w wersji cyfrowej z naziemnych nadajników bez szyfrowania sygnału co robi SONY.

Zewnętrzny dekoder z TV połącz kablem HDMI i oglądaj nagrane programy.

Główną zaletą takiego połączania jest brak szyfrowania nagranego sygnału oraz możliwość nagrywania programu z jednego MUX'a, a oglądanie programu z drugiego albo trzeciego MUX'a.

O sygnale analogowym zapomnij bo praktycznie już go nie ma, a w TV na początek wyłącz wszystkie uszlachetniacze obrazu.
  • Poziom 12  
    Oj... skąd ja to znam. :-) Iel to u mnie narzekań było jak po powrocie wycieczki rodzice zastali nowy TV... Tydzień dwa i zapomną o kolorach z crt. POkaz im pomiary zużycia pradu w stand-by i przy normalnym użytkowaniu to od razu im ochota przejdzie na grundiga... No chyba ze rachunki za prąd nie grają roli. Mój mały Philips 17cali brał ok 20W na uśpieniu a 60 przy pracy. Z miejsca wywaliłem to ustrojstwo mimo że go lubiłem. W dzisiejszych czasach ludzie jak najbardziej powinni zwracac uwagę na apetyty prądowe urządzeń bo prąd bedzie coraz droższy a nie tańszy.
    A co do dekodera to pewnie masz jakiś starszy tani dekoder z SD. Po co ci on skoro on nie obsługuje prawdopodobnie programów HD skoro nie ma HDMI (chyba że ma skalowanie Hd do sd)? Zamień to na coś z hdmi. J prawdopodobnie będę sprzedawał opticuma o którym piszę w jednym z wątków ale on jest po naprawie i sprawia delikatne problemy więc trudno mi to proponować choć jest całkiem sprawny a za godzinę, dwie dostane wiwe którą zamówiłem niepotrzebnie bo naprawiłem tego opticuma wczoraj. Czyta mkv, avi, mp4, ts, mpeg4 oraz 2, ts i pewnie parę innych. Nagrywa w TS. nie obsługuje flv i rmvb z tego co udało mi się wywnioskować.
    Masz racje z tym ograniczaniem funkcjonalności. Polsat na przykład daje dekdery na których możesz nagrywać, ale odtworzysz to co nagrałeś tylko w tym dekoderze na którym to nagrałeś. Idiotyzm. Zepsujesz dekoder i całe archiwum do skasowania.