Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Diora Junior DMP 202 - Przestrojenie

prlunitra 11 Nov 2014 18:03 7227 7
    prlunitra
    Level 16  
    Witam serdecznie.
    Posiadam w/w OR Junior DMP 202.
    Jako, iż stał nieużywany postanowiłem go przestroić.
    Niestety nie mogłem znaleźć instrukcji konkretnie pod to radio więc znalazłem podobne (Jubilat) gdzie ma tą samą głowicę.
    Skorzystałem z instrukcji przestrojenia do tego radia. (link do tematu Link )
    Od razu zauważyłem, iż 2 kondensatory mijają się z tymi niż w instrukcji którą zamieszczam:
    Quote:
    Przestrojenie jest proste:
    - kondensator C1 (24pF) zmieniasz na 12pF,
    - kondensator C5 (18pF) wyrzucasz,
    - kondensator C13 (30pF) zmieniasz na 12pF, lub dajesz trymer 5 - 25pF, tym trymerem skorygujesz "górny" kraniec pasma (108MHz). Reszta to skorygowanie początku pasma (88MHz) cewką L4 i zestrojenie na maximum czułości cewką L2.
    Powodzenia!

W głowicy kondensator C13 ma wartość 43pF (w instrukcji 30pF ).
    Przeszkodzi to w czymś?
    Kondensator C5 ma wartość 30pF (w instrukcji 18pF) który trzeba wylutować.

Druga sprawa. Jako iż nie miałem kondensatora 12pF (mówię tu o C1 ) wykorzystałem już zastosowany i podłączyłem do niego szeregowo kolejny 24pF (gdyż taki luzem miałem) by osiągnąć 12pF.
    I tu pytanie. Czy takie podłączenie kondensatorów w niczym nie przeszkodzi?

Kondensator C13> Jako iż nie miałem jak zastosować znowu 12pF kondensatora, a niestety zbytnio nie mam jak sprawdzić jakiej pojemności mam wolne trymerki, znów połączyłem szeregowo kondensatory, lecz tym razem kondensator 30pF (wylutowany z wejścia C5 z którego trzeba było się go pozbyć ) oraz 20pF co dało 11.999999999999998pF w zaokrągleniu ok. 12pF.
    Oraz od cewki L1 odstaje 1 drucik :!:

Unitra Diora Junior DMP 202 - Przestrojenie

Po odpaleniu odbiornika jedyną stację jaką udało mi się złapać z dość dobrym sygnałem to "Radio Złote Przeboje" lecz wystarczy lekka zmiana położenia anteny i już stacja słabnie. Zatem jedynym źródłem strojenia mam do dyspozycji właśnie cewkę L4. Lecz tu pojawia się problem. Nie można przesunąć owej stacji na pożądane miejsce (wina C13 :?: :!: ) Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Pozdrawiam.

Edit: Zauważyłem, iż wzmacniacz przy niskim sygnale charczy (na wejściu audio) lecz gdy sygnał wzrasta jest dobrze. Charczy tylko przy niższych sygnałach. To już taki urok tego wzmacniacza, czy też trzeba się nim dodatkowo zająć? (np. wymiana elektrolitów) Dodam, że tak się dzieje tylko przy niskich częstotliwościach, gdy puszczam z zewnętrznego źródła.
    MDD
    Level 29  
    C-1 -12p
    C-5 -12p
    C-7 -33p
    C-13 -15p
    C-85 -15p
    Pasmo przesuniesz L-4.Jak masz timery to C-5 -6,8p C-13- 8,2p
    prlunitra
    Level 16  
    Dziękuję. Lecz czemu C85 ? oraz gdzie mniej więcej się znajduje?
    Oraz co z cewką L1 ? Niepokoi mnie ten odstający drucik.
    MDD
    Level 29  
    C-85 .Na przeciwko gniazda antenowego.Co do 'drucika' schemat .Nie jestem jasnowidzem.
    prlunitra
    Level 16  
    Kondensatory zostały wymienione,
    niestety C1 by mieć 12pF użyłem jak już mówiłem dwa 24pF szeregowo.
    C5 jako iż nie miałem kolejnych dwóch 24pF zatem użyłem jak już mówiłem szeregowo 20pF oraz 30pF. Dwa kondensatory 15pF miałem oraz 1 33pF.
    Po tych zabiegach wciąż jedyną stację jaką mogłem wyłapać jest "Radio złote przeboje" Więcej nie daję rady. Czegóż może być wina?
    Victor_Kaliningrad
    Level 9  
    Спасибо большое за совет! Сделал как описано - сразу заработало!
    Диапазон получился очень широк - захватывает весь FM и несколько ТВ каналов (точную частоту узнать не могу). Но это даже хорошо! Чувствительность не потерялась.
    Менял только конденсаторы.
    С1 - 15pF
    C13 - 4-15pF переменник
    Катушки не трогал.

Что касается антенны - сделал так:
    внутри корпуса около шкалы имеются рожки. Намотал на них несколько витков тонкого провода, припаял к одному из концов входа антенны на УКВ. На другой - ещё кусок провода, вплетённый в заднюю крышку. Принимает отлично!

Привет из России (Калининград)! Unitra - моя любимая техника из Европейских!

Dziękuję bardzo za radę! Wykonane zgodnie z opisem - po prostu działa!
    Oferta stała się bardzo szeroka - obejmuje wszelkie FM i kilka kanałów telewizyjnych (dokładna częstość nie może być określona). Ale to jest dobra rzecz! Czułość nie jest stracone.
    Wymienić tylko kondensatory.
    С1 - 15pF
    C13 - 4-15pF trimmer
    Elementy indukcyjne nie dotknął.

Co do anteny - zrobił tak:
    wewnątrz obudowy wokół skali są rogi. Są one nawinięte kilka zwojów cienkich drutów lutowane z jednym końcem z wejściem antenowym VHF. Z drugiej - nawet kawałka drutu, tkane na tylnej okładce. To trwa wielki!

Pozdrowienia z Rosji (Kaliningrad)! Unitra - moja ulubiona technika europejskim!
    prlunitra
    Level 16  
    Radio przestrojone i gra świetnie :D temat zamykam