Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik z wkrętarki jako mini wiertarka

11 Lis 2014 19:33 3420 8
 • Poziom 21  
  Witam!
  Potrzebuję malutką/zgrabną wiertareczkę. Będzie mi ona służyła do wiercenia(radiatory, Pcb,drewno) oraz do frezowania w drewnie.
  Mam fajny mały uchwyt wiertarski taki jak na zdjęciu poniżej. Problemem jest silniczek. Chcę użyć silniczka od wkrętarki akumulatorowej lecz mam taką małą wątpliwość. Mają one łożyska ślizgowe które są odporne na pracę w "bok" a mi pasuje też nieraz dość mocno dociskać tą wiertareczką. Jak myślicie, wytrzyma to silnik ?
  Silnik z wkrętarki jako mini wiertarka
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Hmmm. Jak nie wytrzyma to założysz drugi , Zwróć uwagę że jak to nazywasz będziesz mocno naciskał na bok że oś takiego silnika z wkrętarki ma średnicę 3.17mmm,po założeniu uchwytu z wiertłem jeszcze zmieni się długość.....no i wiadomo będzie się lekko odginać. Trochę tych silników namęczyłem w modelach statków i wydaje mi się że tulejki łożyskowe są dość odporne na zużycie , podobnie jak i reszta silnika. Wg mnie te silniki z wkrętarek to Jochnson , Mabuchi i przy zasilaniu 12v są piekielnie mocne . Nie wiem czy nie będą za szybkie do wiercenia??. Jak mierzyłem ( przy okazji konstruowania napędu do modelu ) to przy zasilaniu 12v ten silnik - konkretnie z wkrętarki Makita 12v wykręcał prawie 16800Rpm.
 • Poziom 21  
  cezars65 napisał:
  Hmmm. Jak nie wytrzyma to założysz drugi , Zwróć uwagę że jak to nazywasz będziesz mocno naciskał na bok że oś takiego silnika z wkrętarki ma średnicę 3.17mmm,po założeniu uchwytu z wiertłem jeszcze zmieni się długość.....no i wiadomo będzie się lekko odginać.


  Nie, chodzi mi o to że ma łożyska ślizgowe promieniowe-poprzeczne (czy jak to się nazywa), są one do przejmowania obciążeń prostopadłych do osi obrotu wału. Natomiast przy wierceniu silnik będzie obciążony siłami działającymi zgodnie z kierunkiem osi obrotu wału.
  Najlepszy byłby silnik z łożyskiem skośnym ale takich nie ma....
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Ależ są do takich celów łożyska oporowe, to takie dwa talerzyki pomiędzy którymi znajdują się kulki.
 • Poziom 21  
  Zygaqra napisał:
  Ależ są do takich celów łożyska oporowe, to takie dwa talerzyki pomiędzy którymi znajdują się kulki.

  Tylko który silnik ma takie ?
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
  Żaden. Osie silników przystosowane są do obciążeń promieniowych, nie osiowych - w praktyce nie ma się co za bardzo stresować - 99% procent wiertarek ręcznych ma wrzeciono na zwykłych łożyskach tocznych.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Namiastką łożyska oporowego może być kulka umieszczona w dołku osi wirnika po drugiej stronie silnika. Kulka musi być, co zrozumiałe, dobrze ,,trzymana" przez osłonę przymocowaną do korpusu silnika.
 • Poziom 21  
  Znalazłem jeden zepsuty silnik i ta podkładka będzie narażona na ścieranie....
  Może kupię ten silnik i zobaczymy.
  Silnik z wkrętarki jako mini wiertarka
 • Poziom 21  
  Jeszcze tak z ciekawości- Jaką moc można wyciągnąć z tego silniczka ? Chodzi mi o max. mocy ciągłej (około 30min)