Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie transformatora linii TVL-108 do pastucha elektrycznego

12 Lis 2014 16:00 3990 12
 • Poziom 43  
  Spróbuj to sie dowiesz, schemat pasuje do cewki zapłonowej, zasada działania - gromadzenie energii w cewce, obawiam się że to nie wyjdzie ze względu na mniejsze indukcyjności trafopowielacza.
 • Poziom 32  
  TVL-108 nie nadaje się do budowy pastucha bo musi być zasilany napięciem 120-130V (był stosowany w OTVC 21"). Najlepszym transformatorem byłby TVL-53 stosowany w Veli-201 lub 203, ponieważ jest przystosowany do pracy przy zasilaniu 12V. Powinien jeszcze pasować od radzieckiego Junosta 402.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  TVL-108 nie nadaje się do budowy pastucha bo musi być zasilany napięciem 120-130V
  To raczej nie jest główny problem, bo pewnie miejsce na własne uzwojenie się znajdzie.

  Pastuch nie może pracować jak trafopowielacz w TV, z ciągłym zasilaniem napieciem o dużej częstotliwości, bo był by zbyt niebezpieczny, musi dawać pojedyncze silne impulsy dosyć żadko powtarzane, z dawnych eksperymentów pamiętam że z trafopowielacza znacznie trudniej uzyskać taki efekt, niż ze zwykłej cewki zapłonowej, niezależnie od tego jakie uzwojenie pierwotne na trafopowielaczu nawiniemy.
 • Poziom 32  
  Oczywiście masz rację,zapomniałem o tym że TVL-108 jest trafopowielaczem.Ten schemat rzeczywiście przypomina układ zapłonowy,choć lepszy byłby TIP122 (większe Uc=100V- TIP120-60V) i inna dioda niż 1N4007, albo poszukać darligtona+dioda w jednej obudowie.Cewkę od samochodu można znaleźć na auto-złomie.
 • Poziom 8  
  Dzięki wszystko rozumiem, trafopowielacz do czego innego zastosuje.A cewka zapłonowa od każdego samochodu się nadaje?
 • Poziom 43  
  Cytat:
  A cewka zapłonowa od każdego samochodu się nadaje?

  Prawdopodobnie tak, chyba że trafisz na jakieś dziwactwo z wbudowaną elektroniką, używałem też cewki od motoru. Tranzystor na 100V (TIP122) może tego nie wytrzymać, dał bym coś na 800V.

  Jest jescze inna sprawa, nie wiem jak bardzo napiecie spadnie pod obciążeniem, (jeśli ogrodzenie jest długie), pastuchy fabryczne jakie widziałem, były oparte na gromadzeniu energii w kondensatorze naładowanym (jak zapłon CDI), przypuszczam że napiecie mniej spadnie pod obciążeniem, bez powodu producenci nie komplikowali by sobie układu.
 • Poziom 32  
  Długość ogrodzenia nie powinna mieć istotnego znaczenia(wysokie napięcie)Większe znaczenie ma dobra izolacja do prowadzenia drutu na płocie (na złej izolacji następuje upływ napięcia),oraz wilgotność powietrza(opady,mgła)Jako tranzystor wykonawczy proponuję BU922 darligton z damper diodą Vc.500V / Ic.10A /100W.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Długość ogrodzenia nie powinna mieć istotnego znaczenia
  Zazwyczaj jednak ma, bo wprowadza obciążenie pojemnościowe, izolatory też nie są idealne więc im więcej ich jest tym rezystancja upływu mniejsza, zastosowanie układu o wiekszej wydajności prądowej może być lepszym rozwiazaniem niz zastosowanie duzej liczby dobrych izolatorów.
 • Poziom 32  
  Nie pisałem że tych izolatorów ma być dużo,tylko że mają być możliwie dobrej jakości.Jeśli zaś chodzi o wydajność to wszyscy producenci pastuchów podają maksymalną energię impulsu w dżulach.