Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Woda w bojlerze słabo się nagrzewa

olek132 12 Nov 2014 18:00 7821 3
 • #1
  olek132
  Level 9  
  Witam
  Mam problem z Centralnym ogrzewaniem , jest ono w systemie otwartym z pompą bojler do wody ma ok 160litrów z wężownicą i tu pojawia się problem , gdy zawór jest ustawiony że piec grzeje tylko na bojler to woda w kranie jest ciepła a gdy np. cały dzień pali się w piecu i ustawione jest na cały obieg po całodziennym paleniu się wpiecu i utrzymającaej się temp. ok 40 stpopni rurka dochodząca do bojlera jest ciepła a odchodząca letnia (tak jak i woda lecąca z kranu ) co może być tego przyczyną ? w tamtym roku było wszystko dobrze (przy całym dniu palenia w kotle o temp. 40 stopni , wodą z kranu można było się oparzyć :) , bojler ma 3 lata cała instalacja co ma 10 lat
 • #2
  arelektroda
  Level 22  
  Z Twojego opisu wynika, że bojler jest wpięty równolegle czyli tak jakby był kolejnym grzejnikiem. Według mnie w przypadku zasilania tylko bojlera woda w nim powinna się zagotować bo te 160 litrów wody nie potrzebuje aż tak wiele energii. Może za mało dokładasz do pieca?. Napisałeś, że gdy w układzie (w kotle) było 40 st. C to wodą z bojlera można się było oparzyć?!. Te 40 st. C to stanowczo za niska temperatura w piecu - szybko zajdzie nagarami i skoroduje. Podaj schemat układu jakiś rysunek czy też opis.
 • #3
  olek132
  Level 9  
  Woda w bojlerze słabo się nagrzewa mniej więcej wyglada to tak , tzn temperatura jest zależna od opału (piec jest zwykły bez dmuchway tzw. śmieciuch pali się drewnem węglem ) dlatego też temp. wacha się od 40 stopni do 60 gdy jest włączony na cały obieg , a gdy przełącze na bojler woda w bojlerze szybko się nagrzewa i jest ciepła a jeśli jest na cały obieg jest letnia przy temp. 50 stopni ,
 • #4
  arelektroda
  Level 22  
  Podaj jeszcze w którą stronę pompuje pompa. Czy reszta układu CO pracuje grawitacyjnie?
  Wg mnie najrozsądniej byłoby wpiąć ten bojler szeregowo czyli tak jak jest ta dolna czerwona rura dolotowa do jego wężownicy a tą niebieską wylotową z wężownicy bojlera wpiąć za zaworem. Ten zawór zamknąć i cała woda z kotła pójdzie przez bojler i dalej na grzejniki. Gdyby okazało się, że woda w bojlerze po takim podłączeniu będzie za gorąca to będziesz mógł lekko otwierać ten zawór co zmniejszy przepływ przez wężownicę bojlera.
  Pompę przy takim podłączeniu bojlera powinieneś wstawić na powrocie tak aby pompowała wodę z obiegu do kotła i powinno być dobrze. Uważam, że kocioł jak napisałeś "zwykły" bez dmuchawy to bardzo dobre rozwiązanie o ile jest w miarę dobry i szczelny komin to jest z dostatecznym ciągiem. Najlepszym regulatorem w takim przypadku jest miarkownik ciągu regulujący dopływ powietrza do kotła.