Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny programator czasowy na szynę DIN - nie działa

IT_ManPro 12 Lis 2014 19:15 8238 0
    IT_ManPro
    Poziom 8  
    Elektroniczny programator czasowy na szynę DIN
    typ: BEMKO TS-GE2
    wersja sterownika procesorowego: GE2-A4.0
    wersja PCB części analogowej: 07.10.24

Programator czasowy zamontowany na szynie DIN w skrzynce instalacji elektrycznej po prostu przestał działać. Nie załączał urządzenia, które powinien załączać o zadanym czasie i nie działał zegar (wyświetlacz LCD nie pokazywał nic).

Wymontowałem programator i postanowiłem się mu bliżej przyjrzeć, choć bez przekonania, że uda mi się cokolwiek z nim zrobić. Jedną z przyczyn usterki mogło być uszkodzenie modułu programatora, który jest jednocześnie zegarem i sterownikiem LCD – wszystko to w jednym procesorze zamontowanym wprost na PCB (technologia COB, chip on board) i gdyby się to potwierdziło, to w warunkach amatorskiego warsztatu i przy braku podobnego modułu zamiennego byłbym bez szans…

Po rozmontowaniu obudowy (trzeba trochę delikatnie pokombinować z zatrzaskami) i przyjrzeniu się poszczególnym elementom zauważyłem, że nieco niezwykle prezentuje się mały akumulator Ni-MH zamontowany na płytce głównej wraz z innymi elementami części analogowej, t.j. obwodu zasilania i sterowania przekaźnikiem załączającym styki wyjściowe. Skoro na akumulatorze pojawiły się wycieki, a sprawdzony woltomierzem dawał zaledwie ok. 0,1 V napięcia bez obciążenia, to najpewniej uszkodzeniu uległy przede wszystkim elementy odpowiedzialne za zasilanie, a sam sterownik procesorowy może być sprawny. Zaryzykowałem. Sprawdziłem, co tylko się dało i stwierdziłem, że poza akumulatorem uszkodzona jest dioda Zenera. Przy okazji sprawdzenia powstał schemat ideowy części analogowej, który zamieściłem do użytku przez Szanownych Forumowiczów w odpowiednim dziale.

Wymieniłem:
    - akumulator – udało mi się kupić akumulator Ni-MH do pionowego montażu PCB o pojemności 80 mA, a więc dwukrotnie większej, niż oryginalnie zastosowany i o wymiarach wciąż akceptowalnych w miejscu, gdzie powinien być zamontowany, obawiałem się jedynie, że większa pojemność może oznaczać inne parametry ładowania i konieczność wymiany rezystorów dzielnika napięcia, ale ostatecznie nie było to konieczne;
    - diodę Zenera – zastosowałem BZX55C47, ale dobra będzie każda małej mocy np. w szklanej obudowie DO35, na napięcie 47V;

Nie miałem możliwości wiarygodnego sprawdzenia kondensatora obniżającego napięcie w obwodzie wejściowym napięcia przemiennego, którego jakość ma decydujące znaczenie w układzie zasilania i jego uszkodzenie mogło zdecydować o uszkodzeniu wymienionej diody Zenera i akumulatora. Z ostrożności zatem wymieniłem dodatkowo ten kondensator 0,33 µF / 250V~ i podobnie, na wszelki wypadek kondensator elektrolityczny 47 µF / 63V.

Jak się okazało, po wymianie wspomnianych elementów: akumulatora, diody Zenera, kondensatora obniżającego napięcie i kondensatora elektrolitycznego oraz po zmontowaniu na powrót całego programatora, urządzenie działa. Zamontowane ponownie na listwie DIN pracowicie załącza i wyłącza o zadanym czasie to, co trzeba i robi tak codziennie już parę dobrych miesięcy. Naprawa kosztowała kilka złotych, a za nowy trzeba by zapłacić ponad 60,- zł. Okazało się, że warto no i trochę było przy tym miłej zabawy. :D
    Warto było, bo programator ma odizolowany galwanicznie układ zasilania i sterowania, więc można nim załączać urządzenia zasilane z innej sieci (np. niższym napięciem), niż sieć podstawowa.
  • PCBwayPCBway