Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring ip - jakiego sprzętu użyć przy modernizacji ?

sebapulawy 12 Nov 2014 20:07 1038 10
Optex
    sebapulawy
    Level 12  
    Witam szanownych Kolegów.
    Chciałem zasięgnąć rady jak rozwiązać problem monitoringu domowego.
    Otóż mam w tej chwili 5 kamer z których zgrywany jest obraz na dysku Synology DS212. Niestety dysk jest już leciwy i obciążenie procka stoi na 99% znaczy już maszyna nie wyrabia. Do tego jak wspomniałem jest podłaczonych 5 kamer, 2xHikvision, obrotówka Axis, obrotówka d-linka i jakaś inna d-linka, w nie dalekiej przyszłości dojdzie jeszcze jakaś szybkoobrotówka i z 2 normlane kamerki.
    Powiem tak soft synology bardzo mi się podoba, ma to co innej nie maja a ważne jest dla mnie, a mianowicie detekcje ruchu wykonywana na maszynie (np qnap ma detekcje ale to kamera musi ja zrealizować).
    I teraz mam takie pytanie: czy zainwestować w nowszego synologica czy zmienić podejście do tematu i postawic normalny server na nim jakis soft do moitoringu, a oprócz tego ten server mógł by zastapić 2 małe serwerki które także pracuja u mnie w domu.
    Proszę o rade bo juz zgłupiałem w poprównywaniu rozwiązań...
    Z góry dziekuję za pomoc.

Pozdrawiam SEba
  • Optex
    korek1
    Level 15  
    Ogólnie jeżeli coś jest do wszystkiego to do niczego. Zasada ogólnie znana. Piszesz o zastąpieniu 2 serwerów i 1 synology jednym większym. Nie chcesz postawić rejestratora specjalnie do tego przystosowanego z oprogramowaniem z którego wyciśniesz 100% potrzeb, to postawienie jednego dużego wydaje się dobrą drogą. Jak zawsze jest małe ale.... mianowicie czy soft przeznaczony do obsługi monitoringu na serwerze w pełni Ciebie zadowoli czy też nie. Nie mam doświadczenia z tym softem to się nie wypowiem.
  • Optex
    sebapulawy
    Level 12  
    włąsnie tu mam dylemat...

nie wiem czy znajde odpowiedni soft, tzn taki który mi sie spodoba...
    może ktoś ma jakieś propozycje?

przerobiłem juz kilka rejestratorów i zawsze któremuś cosik brakowało, a to nie obsługiwał wszystkich moich kamer, albo robił to nie prawidłowo ablo innym razem detekcja była realizowana tylko poprzez kamerę a ja chce przez rejestrator z tego wzgledu iz ta na kamerach (przynajmniej tych co posiadam) jest poprostu do d....
    MaciejTech
    Level 14  
    Proponuję nie tanie ale dobre rozwiązanie oprogramowanie GeoVision-NVR.
    User removed account
    User removed account  
    MaciejTech
    Level 14  
    Kolego "tswcrew" jeśli chodzi o GV to sprawdź wersję softu na którym masz postawiony serwer polecam 8,5,9 a jeśli chodzi bazę to trzeba zachować odpowiednie ustawienia i tematu nie ma tzn. problemu z bazą bo chyba nie wiesz jak to skonf.
    Ja mam na jednym serwerze GV-NVR (ONVIF) 32 kamery - część na RTSP a część na ONVIF,
    trzy karty sieciowe (dwie zbierają i jedna puszcza obraz w sieć) i wszystko chodzi aż miło A baza się nie wiesza:) i nagrania się nie gubią :)

A jeśli chodzi o kamery u kolegi "sebapulawy" polecam GeoVision bez ONVIF jest w cenie chyba 100zł lub za darmo ale kamery muszą znajdować się na liście wspieranej przez GV!!!! Gdyż nie jest to otwarta werscja GV NVR (ONVIF)
    sebapulawy
    Level 12  
    Czy ten soft GV występuje jako samodzielny system? czy trzeba go na windzie stawiać?
    bo jesli widna to odpada....
    kamery mam poszukuje tylko szybokobrotowej :)
    MaciejTech
    Level 14  
    Serwer +Win7, 8 + Oprogramowanie GV-NVR ja do tego używam Win7 i nigdy nie miałem z tym problemów nie używam "składaków" tylko markowe kompy z allegro :) i jak pisałem ZERO problemów, zapominam o zestawie a sprzedałem w już tego sporo w tym roku 20 szt.
    Montowałem kamery markowe i "chińczyki" a wszystko razem działa bez problemu.
    Do GV jest klawiatura USB ale i po RSie działa.
    A co jest istotne co jakiś czas wychodzą nowe ver. softu i np.
    wykrywanie twarzy, zaliczanie obiektów (np wejście i wyjście osób), śledzenie obiektów z wybranego obszaru, znikanie obiektówi pojawianie się nowych obiektów w polu widzenie kamery,
    korekta zapisanego obrazu jakości .....
    User removed account
    User removed account  
    sebapulawy
    Level 12  
    a czy gdzieś w sieci można demo online zobaczyć tego GV ?
    Korgoth
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przez dobre 3 lata sprzedawałem, konfigurowałem i naprawiałem systemy na GeoVision. Tak jak na początku stałem murem za tym rozwiązaniem, tak po pewnym czasie, kiedy zaczynali łatać, łaty łatające dziury w łatach, przestawało być tak kolorowo.

Soft jest/był fajny, prosty w obsłudze pomimo wielu opcji. Stabilny o ile zainstalowało się odpowiednią wersję i nie ruszało zbyt bardzo.
    Problem zaczynał się jak wychodziły aktualizacje - zazwyczaj między jedną wersją a drugą były 4 różne wersje softu, każda zbugowana bardziej od poprzedniej.
    Ale jeśli się trzymasz wersji 8.5.6 albo 8.5.9 to powinno być wszystko ok. Tylko przed kolejną aktualizacją poczekaj z 4-6 miesięcy aż się ustabilizuje i wypuszczą wszystkie patche.

Tutaj też dochodzi jedna dziwna rzecz odnośnie GeoVisiona, dotyczy to ich softu i ich kamer.
    Dwa identyczne serwery, identyczna sieć, taka sama ilość identycznych kamer.
    Na jednym działa mi stabilnie, na drugim są cyrki z przełączaniem rozdzielczości ze strumieni z kamer.
    Te same firmware, te same aktualizacje systemu.
    Ich support z Czech ma do dyspozycji JEDNEGO inżyniera na całą chyba Europę.
    Więc trzeba się kontaktować z Tajwanem, a żeby z nimi się dogadać i zgrać z udostępnieniem serwerów - no po prostu masakra.

Z ich kamerami podobnie, mam 8 kamer FullHD. Jedna koło drugiej postawione. Ta sama scena, te same obiektywy, ten sam firmware, a mimo wszystko zdarzają się kamery które widzą diametralnie inaczej. Inny balans bieli, odwzorowanie kolorów itd.

Kolejna rzecz to zajętość procesora przez oprogramowanie. To prawda, można złożyć w porządny serwer i puścić na nim 32 kamery FullHD 25fps i będzie śmigało. Mam taki instalacje, działają do dziś bez zarzutów.
    Tylko, że w 80% przypadków nie potrzebuje mieć na serwerze podglądu, nie potrzebuję mieć analizy po stronie serwera, chcę lekką aplikację która udźwignie mi odpowiednią ilość kamer i nie będzie się wieszać.

Na tym samym serwerze na którym stawiam 32 kamery pod Geo i mam 60-70% zajętości procesora, stawiam 128 kamer FullHD pod ExacqVision i mam zajętość na poziomie 20-25%. Tylko że nie ma analizy na pokładzie. Co kto lubi.

Osobiście, do takiego systemu jak mówisz, polecam np. Milestona. Soft jest darmowy do 8 kamer bodajże, posiada detekcję na dobrym poziomie.