Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

223S - Kondensator 223S, poszukuję!

12 Lis 2014 20:39 984 6
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Oj trudno ci będzie znaleźć takie kondki tak myślę, masz jakiś schemat, jak gdzie one pracują. też maiłem kiedyś podobny problem i zastąpiłem takie kondensatory trzema w odpowiednim czwórniku bo nie mogłem takich dostać i urządzenie działa.
    Najważniejsze to schemat,skąd one są. :D Wg mnie to kondensator podwójny ma pewnie +na środku ,a minusy po bokach.
    223 to pewno 22 nF, więcej nie pomogę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Schematu nie posiadam, siedzą one w module dźwiękowym Korg N1R, z tego co "wyczytałem" ze ścieżek na płytce, to są to pierwsze elementy za gniazdkiem od zasilacza. Tak trochę z innej beczki, bo może nie ma problemu, czy ich awaria może powodować że moduł mi się resetuje bez powodu?
    Wiem że to bez sensu ale dziś popukałem w nie, i jak na razie zero resetów ale to pewnie tylko przypadek.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jeżeli to jest coś takiego jak na obrazku poniżej to jest to EMI/RFI Suppression Filter, czyli filtr przeciwzakłóceniowy typu T złożony z dwóch połączonych szeregowo dławików i kondensatora ceramicznego do masy. Jako dławiki stosuje się koraliki ferrytowe, czasami wystarcza sama indukcyjność doprowadzeń jeżeli nie jest potrzebne szczególnie duże tłumienie. Na obrazku przedstawione są oba wykonania.
    223S - Kondensator 223S, poszukuję!
    Producentem takich filtrów jest między innymi MURATA, w załączeniu karta katalogowa. Słownictwo tam zawarte powinno pomóc w poszukiwaniach, chociaż szczerze mówiąc nie posądzałbym akurat tych filtrów o resetowanie się modułu, bo w nich po prostu nie bardzo jest co się popsuć, może za wyjątkiem zwarcia kondensatora lub przerwy w doprowadzeniu, no ale wówczas w ogóle nie byłoby zasilania. Teoretycznie możliwa jest jeszcze utrata pojemności przez kondensator (sądząc z napisu 223S chodzi o 22nF), ale tego nie da się zmierzyć bez wylutowania.
  • Poziom 13  
    Dzięki, tamte wyglądają dokładnie jak ten pierwszy na obrazku, jest okrągły jak kondensator ceramiczny.
    Może dokładniej opiszę jak to wyglądało, wcześniej moduł resetował się bez najmniejszej przyczyny. To znaczy wyłączał się i od razu się włączał. Wyglądało jak chwilowy zanik zasilania. Wczoraj po włączeniu tylko wyświetlacz błysnął i moduł nawet się nie załączył, rozebrałem go, i wiem że to głupie z elektronicznego punktu widzenia, "puknąłem" lekko w te dwa filtry i moduł ożył i do dziś działa bez najmniejszego zająknięcia.
    Żeby było jeszcze prościej :) to moduł jest zasilany z zasilacza 9V ale prądu zmiennego.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    To puknięcie jest nie tyle głupie z elektronicznego punktu widzenia ile świadczy o tym, że coś nie kontaktuje i moduł po prostu tracił zasilanie. Obejrzyj dokładnie luty i ścieżki przy tych filtrach i dalej na drodze zasilania, w razie czego popraw lutownicą. Gdyby się okazało, że to jednak filtr jest uszkodzony, to możesz poszukać czegoś podobnego w starych płytach komputerowych lub audio/video, takie filtry są tam często spotykane, także przy złączach wejściowych i wyjściowych (np. port drukarki). Wartość pojemności nie jest specjalnie krytyczna, te filtry i tak były wstawiane ot tak na wszelki wypadek i na oko, bo tego nie da się dokładnie policzyć.
  • Poziom 13  
    Problem rozwiązany, tyle że przez serwis. Gdzieś było zwarcie na płycie.
    Pozdrawiam