Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet MINIMAX TURBO - Nie grzeje grzejników, wodę grzeje.

Dan093 12 Nov 2014 20:58 12576 9
    Dan093
    Level 9  
    Posiadam piec TERMET Minimax turbo GCO-DP-21-03

Piec nie załącza się na grzanie grzejników, wodę normalnie podgrzewa.
    (Choć raz zdarzyło się że włączył się na kilka sekund.)? dziwne.

Diagnoza - do wymiany płyta główna (sterująca)

Nie wiem narazie jakie są tego koszty ale na pewno duże.

Czy mogę coś sprawdzić czy aby na pewno to? Termet MINIMAX TURBO - Nie grzeje grzejników, wodę grzeje. Termet MINIMAX TURBO - Nie grzeje grzejników, wodę grzeje. Termet MINIMAX TURBO - Nie grzeje grzejników, wodę grzeje.
    arelektroda
    Level 22  
    Zacznij od instrukcji obsługi. Czy aby na pewno masz właściwe ciśnienie w układzie grzewczym. Jeżeli jest za niskie to piec nie załączy ogrzewania (nie przełączy się na ogrzewanie). O ile masz właściwe ciśnienie to winę ponosić może układ odpowiadający za przełączanie obiegu wymiennika. Zacznij jednak od sprawdzenia ciśnienia a w przypadku zbyt niskiego uzupełnij wodę w układzie właściwym zaworem.

Dodano po 2 [minuty]:

A kto postawił diagnozę o potrzebie wymiany całej płyty? Może zmień serwisanta.
    Dan093
    Level 9  
    Ciśnienie ok.

Serwisant był i tak stwierdził.
    A ja chce to jakos sprawdzić zeby nie wyrzucać góry kasy.

Żadne błedy sie nie wyświetlają. Czujnik ntc ok.
    Po spadku temp poniżej 7 stopni piec załącza grzanie (zabezpieczenie przed zamarznięciem)
    arelektroda
    Level 22  
    Jeżeli piec załącza grzanie po spadku temperatury poniżej 7 st. C to dobrze. Ale czy przełącza ciepłą wodę tą podgrzaną do 7 st. C do układu grzewczego?. Bo w piecu jest jeden wymiennik i układ przełączający (zawór trójdrogowy lub pompa o zmiennym kierunku przepływu zastępująca ten zawór). Nie znam dokładnie tego pieca ale trzeba by upewnić się czy zawodzi sam układ przełączający czy też jego sterowanie. Bo na pewno któreś z nich gdyż jak twierdzisz CWU działa poprawnie. O ile sterowanie układem to wina leży na płycie jednak ja stawiał bym na sam układ przełączający.
    Może odezwie się ktoś lepiej znający ten kocioł lub pozostanie Tobie prośba o weryfikację przez innego serwisanta.
    Dan093
    Level 9  
    Z tego co wiem to jest pompa o zmiennym kierunku.
    arelektroda
    Level 22  
    A nie masz przypadkiem w układzie grzewczym jakiegoś zaworu odcinającego nieopatrznie zamkniętego?
    Dan093
    Level 9  
    Jak mogłbym sprawdzić ten układ przełączający ?

Dodano po 59 [sekundy]:

arelektroda wrote:
    A nie masz przypadkiem w układzie grzewczym jakiegoś zaworu odcinającego nieopatrznie zamkniętego?

Wszystko działało aż nagle przestał grzać wiec taka sytuacja nie ma tutaj miejsca.
    arelektroda
    Level 22  
    Jeżeli pompa o zmiennym kierunku z taką "klapką" to można by się zastanowić w jaki sposób wymusić na niej zmianę kierunku. Może jest możliwość takiej zmiany przewodów aby pracowała w przeciwnych kierunkach zamieniając funkcje podgrzewania wody na grzanie. Pozwoliłoby to ustalić co szwankuje.

Dodano po 10 [minuty]:

Nie sprawdziłeś chyba najważniejszego. Ja też zasugerowałem się Twoim opisem problemu zapominając o sterowaniu pieca. Podaj jakie masz sterowanie piecem. Jaki sterownik pokojowy?. A może on jest rozregulowany czy wysiadła w nim bateryjka i nie załącza swego przekaźnika sterującego załączającego piec?. O ile by tak było to piec musi ruszyć po zwarciu przewodów tego przekaźnika lub założeniu mostka wewnątrz pieca. W instrukcji jest na pewno opisane gdzie ten mostek się zakłada. Po założeniu mostka (przed usprawnieniem sterownika pokojowego) piec powinien grzać cały czas do ustawionej temperatury.
    Dan093
    Level 9  
    Serwisant byl i mostkowal. Nic to nie dalo. Ale dziwi mnie to bo gdy poszedlem zalaczyc grzanie na programatorze to odpalil na chwile co zdziwilo mnie i serwisanta.
    arelektroda
    Level 22  
    Nie wiem co tam mostkował ten serwisant bo z Twojego opisu wynika, że w jego obecności poszedłeś załączyć grzanie. Załączanie czegokolwiek po założeniu mostka nie ma najmniejszego sensu bo ten mostek jest to nic innego jak zwarcie dwóch odpowiednich zacisków wewnątrz pieca. Mostkowanie stosujemy wtedy gdy nie mamy żadnego zewnętrznego regulatora albo jak w przypadku Twojego pieca dla sprawdzenia poprawności działania sterownika zewnętrznego i przewodów połączeniowych do tego sterownika.
    Jeżeli założymy mostek to zwieranie lub rozwieranie czegokolwiek już nic nie zmieni. Sprawdzając układ sterujący piecem poprzez założenie mostka w jednoznaczny sposób stwierdzamy czy ten układ sterujący działa. Po założeniu mostka piec musi rozpocząć grzanie do ustawionej temperatury, chyba że ma inną niesprawność.
    Tak jak proponowałem o ile nic nie znajdziesz to spróbuj skorzystać z wiedzy innego serwisanta.