Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała winda towarowa w domu pomiędzy piwnicą a kuchnią

12 Lis 2014 23:56 5022 17
  • Poziom 20  
    Witam Szukam prostych rozwiązań . Potrzebuję windę o wys. podnoszenia 2m i ładowności ok. 50kg ( zazwyczaj 5-15kg , rzadko przewożenie do 40- 50 kg ) . Jednak musi być 100% pewna i bezpieczna więc wytrzymać musi i 100 kg ( jak by 25litrów swojskiego wina miało się rozbić to .. :( . Prędkość 0.1m/s ?
    Obecnie główny problem to mechanika (która musi być na dole) !
    Czy zrobić hydrauliczną czy na listwie zębatej , lub śrubie , jakie zabezpieczenia mechaniczne ? Myślę o tańszych podzespołach. Czytając podobne tematy widzę że temat szeroki i dużo specjalistów wiec czekam na podpowiedzi , nie chciałbym popełnić błędu.
  • Poziom 22  
    Mój dziadek wykombinował sobie windę (problemy z chodzeniem po schodach), w której za napęd odpowiada wyciągarka o udźwigu 500kg. Prowadnice pospawane z ceowników na stalowych rolkach.
    Minusem jest dźwięk wyciągarki, który do najcichszych nie należy.
  • Poziom 20  
    Zapomniałem dopisać że musi byś cicha , dlatego wydaje mi się że silniczek na podłodze piwnicy napędza 2metrową śrubę . Najprościej 1 szt. ale jaką średnicę ?
  • Poziom 22  
    śrubę.. ? Dałbym koło pasowe z paskiem na śrubę trapezową która ma ze 25 mm średnicy. Nie trzebaby wtedy kombinować ze sprzęgłem.
  • Poziom 20  
    Jak pasek to pewnie zębaty . Czy nie lepiej silnik z miękkim startem i zatrzymywaniem , na samych zębatkach?
  • Poziom 22  
    Zębatki bedą hałasować.
  • Poziom 22  
    tego pewnie tak... ale cena .. :)
    No zalezy ile masz $$ :P

Jak długa ma być śruba ?
  • Poziom 20  
    Pieniądze są ale co za przyjemność kupić wszystko extra ?:) Śruba 2m 1 szt, zakładam że średnicy 25mm wytrzyma, ale jaki skok by śruba a raczej nakrętki
    "hamowały" windę?
  • Poziom 32  
    Winda z przeciwciężarem i napęd na pasek zębaty lub łańcuch.Będzie cicha.
  • Poziom 20  
    Mechanika musi być na dole ! Klatka windy ma podjeżdżać pod sam blat kuchni ma mieć rzwi również po przeciwległej stronie , tak samo w piwnicy . Dlatego śruba a lepiej 2 szt. musi być boku . Linki też z boków ale chyba więcej roboty a przede wszystkim jakie hamowanie - awaryjne ?
  • Poziom 32  
    O jakim hamowaniu mowa,przecież jest przeciwciężar.Awaryjne, w przypadku pęknięcia liny jest. W przypadku awarii napędu można ręcznie przesunąć. Na śrubie się nie da. Niepotrzebna synchronizacja śrub.
  • Poziom 20  
    Hamowanie awaryjne na wypadek zerwania linki itp. Hamowanie - stop na piętrze trochę prostsze ale może fachowcy rysunek podrzucą ?
  • Poziom 39  
    azibik napisał:
    O jakim hamowaniu mowa,przecież jest przeciwciężar.Awaryjne,w przypadku pęknięcia liny jest.W przypadku awarii napędu można ręcznie przesunąć.Na śrubie się nie da.Niepotrzebna synchronizacja śrub.

Przeciwcięzar niweluje wagę samej windy, a towar ( gąsior z winem :D ) to pikuś?
    Rozwiazanie na pasach zębatych jest najbardziej eleganckie i bardzo szybie - typowe zastosowanie w przemysle , gdzie trzeba duzych wydajnościi, ale bardzo drogie. Do tego zalecana przekłądnia ze sprzęgłem typu clutch/brake.
    Najprostsze w amatorskich warunkach bedzie zastosowanie jednej śruby trapezowej i przekłądni slimakowej z nawet małym silnikiem 230V lub DC na 12-24V. Do tego krańcówki najazdowe i proste sterowanie na dole i górze.
    Mechanizm na ramie z dwóch ceowników, wózek z 4 rolkami/łozyskami.
    Dobór śruby trapezowej np:
    http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sruby_trapezowe.htm
  • Poziom 32  
    6m paska -300zł,może też być łańcuch.Łatwa wymiana,prosta budowa,duża trwałość.
    Po co sprzęgło ?
  • Poziom 39  
    I co da sam pasek zębaty? To nie potrzebuje odpowiednich kół pasowych, do tego wałki, łożyska. Tak , czy inaczej, śruba , czy pasek- nie będzie to tanio do zrobienia , by było bezpieczne i solidne.
    Jeszcze z prostych rozwiazań to gotowa wciagarka zamontowana na dole , a winda wciagana przez bloczek u góry. Można zrobić prosty mechanizm na windzie blokujący zapadki, gdy lina nie jest napięta.
  • Poziom 16  
    Witam śruba z gwintem prostokątnym d min. 20 mm klasa śruby min. T 8.8 najlepiej T 12.9 .
  • Poziom 20  
    Najchętniej zlecę budowę :( . Może być z częściowo.