Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty bistabilny przełącznik rolet i oświetlenia

adass 13 Lis 2014 13:40 11715 17
  • Prosty bistabilny przełącznik rolet i oświetleniaProsty bistabilny przełącznik rolet i oświetlenia

Jest to przełącznik bistabilny, którym można sterować silnikiem prawo-lewo, np.: rolety.
    Przełącznik umożliwia przełączanie również oświetlenia, np: żyrandol, gdzie jest tylko dwa przewody w kontakcie.
    Ciekawostką jest, że przekaźnik zmienia położenie styków w momencie wyłączenia; zasilania zaletą też jest brak iskrzenia styków w takim układzie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    adass
    Poziom 25  
    adass napisał 1156 postów o ocenie 86, pomógł 6 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • MetalworkMetalwork
    Szpanbix
    Poziom 14  
    Witam, dlaczego brak iskrzenia styków? W przekaźniku też coś może zaiskrzyć między płytkami stykowymi. :-)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • MetalworkMetalwork
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    A co trzeba by zrobić żeby było to gaszenie łuku?
    Czy faktycznie może to być aż takie niebezpieczne dla elektroniki?
    Mark II
    Poziom 21  
    Równolegle do styków podłączyć dwójnik RC, czyli gasik.
    Temat gasików do znalezienia na elce.
    Generalnie przemyślanej elektronice nie zaszkodzi, ale iskrzenie jest źródłem zakłóceń, a przede wszystkim niszczy styki przekaźnika.
    adass
    Poziom 25  
    Panowie brniecie w niewłaściwym kierunku bez żadnych łuków żadnych atmega itp.
    Cała pułapka polega na tym że po podaniu napięcia 230V przekaźniki pozostają w bezruchu a silnik pracuje w P lub L , po odłączeniu napięcia 230V silnik stoi a cewka przekaźnika dostaje krótki impuls zmieniając pozycje styków dzięki naładowanym kondensatorom cykl się powtarza w koło.
    Dodam że rozwiązanie jest nietypowe i niektórzy mogą mieć problem ze zrozumieniem działania układu. Najlepiej sprawdzić prosty układzik w praktyce.
    Dodam jeszcze jak załączasz światło kontaktem to masz gasiki w kontaktach.
    adass
    Poziom 25  
    Niema prostszego i tańszego rozwiązania jak ktoś wymyśli coś lepszego to chyle czoła. :D
    Projekt 2014 :D
    horik
    Poziom 13  
    Wiecie, Panowie, co mnie przeraża? Autor podał proste i naprawdę znane rozwiązanie, choć może nie w tych czasach - ja znam je z czasów mojej nauki 30 lat wstecz... A z analizą rozwiązania tak średnio. Dziś do migania diodą, do gaszenia łuku, do detektora światła/wody, do prostego alarmu, termoregulatora, brzęczyka potrzeba "malutkiego attiny", który ma pewnie kilka tysięcy (a może więcej) tranzystorów... A do tego komputera, programatora. Ostatnio widziałem mega podziw, bo ktoś na 3 tranzystorach zrobił czujnik poziomu wody do kwiatków, który "nie powoduje korozji czujników" (generator przebiegu przemiennego + detektor)...

Dobre, proste rozwiązanie. Klikam "fajne".

PS: nie wiem, jak tam od strony druku, ale skoro to płytka uniwersalna, to upewnij się, że masz "zlikwidowane" (wyskrobane, wytarte) ścieżki między pinami 230V przekaźnika.
    azibik
    Poziom 32  
    Horik. Też jestem przerażony, że już nikt nic nie robi na piechotę. Do prymitywnych rozwiązań bez procesora nie podchodź. A za kilka lat w wyniku awarii popłoch.
    Adaś. Jak żyję nigdy nie widziałem gasików w kontaktach/fabrycznie/.
    lodzik1990
    Poziom 18  
    azibik napisał:
    Jak żyję nigdy nie widziałem gasików w kontaktach/fabrycznie/

Autorowi chodziło o zamontowaną neonówkę w łączniku, która zaczyna jarzyć po rozwarciu styku.
    dp-mion7
    Poziom 12  
    Proste i dobre zastosowanie przekaźników bistabilnych, może idea stara ale ciekawy projekt, też się przymierzam do czegoś podobnego.

horik napisał:
    statnio widziałem mega podziw, bo ktoś na 3 tranzystorach zrobił czujnik poziomu wody do kwiatków, który "nie powoduje korozji czujników" (generator przebiegu przemiennego + detektor)...
    gdzie to można znaleźć?
    mastachu
    Poziom 10  
    Witam. Urządzenie fajne! Mam silnik od rolet na 90V prądu stałego, kiedyś o nim pisałem na swoim poście. Czy ten przełącznik da rade pokierować tym silnikiem? PZDR
    bystrych
    Poziom 10  
    Kupiłem kiedyś elektrozawór pracujący na tej samej zasadzie otwiera się w momenie podania mu 230V jednocześnie ładuje kondensatory , prąd pobiera tylko kiedy otwiera . Zanik prądu powoduje zamknięcie elektrozaworu poprzez silniczek mechanizmu który napędzany jest energią rozładowujących się kondensatorów . Bardzo fajne urządzenie , zalety : bardzo niski pobór prądu , nie grzeje się . Wady : wyższy koszt zakupu , bardziej skomplikowany mechanizm niż tradycyjny
    adass
    Poziom 25  
    bystrych - napewno tam masz kondensatory ?
    Mam taki elektrozawór ale w nim jest sprężyna powrotna jak odłącze napięcie to zawór sam się zamknie.
    bystrych
    Poziom 10  
    adass-W moim elektrozaworze są kondensatory oprócz nich jest też silniczek który steruje zamykaniem i otwieraniem zaworu . Energia zgromadzona w kondensatorach daje prąd do silniczka który zamyka zawór po odłączeniu zasilania jak podaje się zasilanie to silniczek otwiera zawór i ładowane są kondensatory . Brak zasilania opisałem już wyżej , i tak w kółko . Nie ma za to cewki elektromagnesu ze sprężyną jak u Ciebie .