Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obliczanie indukcyjności solenoidu

Dawidest 13 Nov 2014 16:29 1668 4
e-mierniki
    Dawidest
    Level 8  
    Witam
    mam do dyspozycji kilka cewek powietrznych o różnych wymiarach i liczbach zwojów. Potrzebuję obliczyć ich indukcyjność,ponieważ opisane są tylko parametrami np 400/1 , czyli pierwsza liczba to ilość zwojów a druga to przekrój przewodu. Wg moich obliczeń, do których użyłem wzoru:
    L = z²D²/(44*D + 100*l) 
    gdzie
    L [uH]
    z- liczba zwojów
    D- średnica cewki (średnia ze średnicy zewn i wewnętrznej) [cm]
    l - długość cewki [cm]

wyszły mi wartości rzędu mH. Czy to nie zbyt duże wartości, czy może coś źle podstawiłem? Cewka musi być wielowarstwowa, bo jest bardzo krótka i gruba. Czy dobrałem odpowiedni wzór? Cewka wygląda jak na obrazku, dostępne liczby zwojów to 400, 283, 200,100. Wymiary każda cewka ma zbliżone, tak jak na obrazku. Czy nie jest konieczny wzór z przekrojem przewodu?

Obliczanie indukcyjności solenoidu
  • e-mierniki
    Dawidest
    Level 8  
    A gdyby tak sprawdzić pomiarowo... To chyba najlepiej podłączyć tą cewkę przez autotransformator do sieci i dobrać tak napięcie, aż będzie płynął np: 1A przez cewkę i wtedy zmierzyć spadek napięcia na cewce. To da mi impedancję cewki Z=U/I. Następnie zmierzyć miernikiem opór cewki, a potem wyznaczyć X ze wzoru Z=pierw(X^2 + R^2) => X=pierw(Z^2 - R^2) no i L=X/omega
    dobrze rozumuje Panowie? :)
  • e-mierniki
  • Helpful post
    dominik3004
    Level 14  
    Witam!
    Chyba rzeczywiście najprościej byłoby, gdyby kolega wyznaczył tą indukcyjność metodą techniczną. Wzory napisane przez kolegę wydają się być poprawne. Do obliczeń indukcyjności cewek znając liczbę zwojów i wymiary prościej jest użyć jakiegoś programu, ale wtedy trzeba by znać ilość warstw, itp. Dodam tylko, że cewkę podczas wyznaczania impedancji lepiej oddalić od wszystkich metalowych przedmiotów.
    Pozdrawiam,
    Dominik3004.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Są wzory (a nawet kalkulatory on-line) do liczenia cewek wielowarstwowych, może będzie trochę dokładniej.

Quote:
    wyszły mi wartości rzędu mH.

Cewki powietrzne nie mają jakichś olbrzymich indukcyjności, więc 1H to napewno nie zobaczysz.
    Dawidest
    Level 8  
    ok, cewki pomierze met. techniczna, przynajmniej bede mial porownanie do tego co wyszlo ze wzorow, dzieki za wypowiedzenie sie , temat zamykam, pozdrawiam