Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się jakoś zgrać ten sprzęt ze sobą?

KaMix96 14 Lis 2014 13:01 963 11
 • #1 14 Lis 2014 13:01
  KaMix96
  Poziom 6  

  Sprzątając piwnicę znalazłem głośniki od starej wieży, jakiś wzmacniacz firmy Peavey i tuner Technicsa. Chciałbym zrobić z tego sprzęt grający do siłowni, da się to jakoś zgrać ze sobą? Jako źródło chciałbym używać telefonu. Z góry dziękuję za pomoc.

  Edit: Mam jeszcze jakiś odtwarzacz CD Philipsa, może chociaż z tym zagrają te głośniczki. Zdjęcia w załącznikach.

  0 11
 • Sklep HeluKabel
 • #2 14 Lis 2014 14:10
  Radovic
  Poziom 16  

  Przewód sygnałowy potrzebujesz, z jednej strony chinch (do wzm.) w wej. AUX, z drugiej z wtykiem pasującym do telefonu. I to wszystko.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 14 Lis 2014 18:28
  KaMix96
  Poziom 6  

  A w którym miejscu podłączyć głośniki do wzmacniacza?

  0
 • #4 15 Lis 2014 18:25
  Polon_us
  Poziom 41  

  Hmm, miałbym pewne sugestie dotyczące połączenia tego wzmacniacza. Ale najprzód chciałbym się dowiedzieć pewną rzecz. Mógłby kolega sprawdzić, jakie wtyczki pasują do gniazd AUX - CINCH, minijack, czy może jeszcze co innego. Ze zdjęcia nie jest to takie oczywiste, a opis jaki znalazłem w instrukcji tego wzmacniacza, dodatkowo zamieszał.

  0
 • #5 15 Lis 2014 23:19
  KaMix96
  Poziom 6  

  Cinch chyba pasuje ;)

  Czy da się jakoś zgrać ten sprzęt ze sobą?

  0
 • #6 15 Lis 2014 23:57
  irekr
  Moderator

  Może mam jakieś omamy lub inne problemy ze wzrokiem, ale czy ten wzmacniacz to nie jest przypadkiem monofoniczny? Sądzac po zaciskach sygnałów wyjściowych to nawet ma wyjście do linii radiowęzłowej...

  Jaki to dokładnie model..?

  0
 • Pomocny post
  #7 16 Lis 2014 04:07
  Polon_us
  Poziom 41  

  @irekr - kolega ma rację. Jest to wzmacniacz monofoniczny z wyjściem na linię radio-węzłową. Ale ma również wyjścia na bezpośrednie podłączenie kolumny głośnikowej.
  Jest to wyrób firmy Peavey model UMA 75T - widać to na zdjęciach.

  @KaMix96 - dzięki za sprawdzenie.

  Ja już wspomniałem powyżej, jest to wzmacniacz monofoniczny. Z tym trzeba się liczyć. Ale sądząc z faktu, gdzie będzie wykorzystany, nie powinno to stanowić problemu. Rozumiem, że kolega chce wykorzystać tylko te kolumny, chociaż wzmacniacz ma możliwość podłączenia kilku głośników na linii radiowęzłowej, niezależnie od tych kolumn.

  Połączenia:

  Jeżeli kolega chce podłączyć tylko jedno urządzenie, czy to telefon czy to CD, można wykorzystać obydwa wejścia AUX. Sygnał zostanie zsumowany, zgodnie z ustawieniami potencjometrów AUX1 i AUX2 - niech kolega usunie te nalepki z płyty czołowej. W przypadku telefonu potrzebny będzie kabel minijack stereo -> 2 x CINCH. W przypadku CD to tradycyjny kabel 2 x CINCH.

  Proszę je (potencjometry AUX) ustawić na 5 (50%) na początek, a Master na 0.

  Sugerowałbym sprawdzić kolumny indywidualnie na początek. Nie wiadomo w jakim stanie jest ten sprzęt.
  Kolumnę należy podłączyć pod zaciski GND i 4Ω - GND "-" kolumny, 4Ω "+".
  Podłączyć telefon, głośność na 50% i z wolna podkręcać potencjometr Master. Trzeba będzie znaleźć jakiś kompromis pomiędzy ustawieniem głośności telefonu, potencjometrami AUX i Master.
  Zakładając, że wszystko zadziała, to na tej samej zasadzie sprawdzić drugą kolumnę.
  Jeżeli i ten test przejdzie, to należy zastanowić się, jak połączyć te dwie kolumny razem.

  Niechętnie to piszę, ale niech kolega połączy je równolegle. Co prawda, wypadkowa oporność wyniesie 3Ω, ciutuś poniżej progu 4Ω.
  Ujmę to w ten sposób, jeżeli kolega będzie używał ten wzmacniacz w rozsądnych granicach, to nic nie powinno się stać.
  Ale to decyzja kolegi. Można je połączyć szeregowo, co jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale ubytek mocy może być dość znaczny.

  Powodzenia :)

  0
 • #8 16 Lis 2014 16:22
  KaMix96
  Poziom 6  

  Dziękuję za tak obszerną wypowiedź. Kurcze patrzę że nie jest to takie proste jak myślałem, chyba czeka mnie trochę zabawy. Tak jak kolega napisał najpierw muszę sprawdzić czy ten sprzęt w ogóle działa, leżał w piwnicy wieki.

  Edit.
  Odciąłem minijacka od starych słuchawek, połączyłem go z kolumnami i podłączyłem je pod telefon + wzmacniacz słuchawkowy Fiio E11, kolumny działają i dźwięk jest nawet lepszy niż się spodziewałem po tak leciwym sprzęcie. Myślę że takie źródło nawet by wystarczyło, nie potrzebuję jakiejś mega mocy do siłowni, jednak wolałbym żeby kolumny były podłączone pod stacjonarny wzmacniacz.
  Po podłączeniu do wzmacniacza Peawey i ustawieniu pokręteł tak jak radził kolega w poście wyżej, jeden jak i drugi głośnik ciągle cicho szumiał/buczał. Dopiero jak zacząłem bawić się wszystkimi pokrętłami w głośnikach troszeczkę zaczęła wybijać się muzyka ale bardzo nieczysta.

  0
 • Pomocny post
  #9 16 Lis 2014 17:04
  Polon_us
  Poziom 41  

  Cóż, sprzęt jest dość wiekowy i jego stan jest/był nieznany.

  Potencjometry AUX mogą być ustawione na 100%. Niczemu to nie zaszkodzi. Może by spróbować tylko na jednej kolumnie.
  Jeżeli to nie przyniesie efektu, to można uznać, że ten wzmacniacz jest uszkodzony. I wymagający naprawy, choć nie wiem, czy jest to opłacalne.

  0
 • #10 16 Lis 2014 17:24
  KaMix96
  Poziom 6  

  Próbowałem na jednej kolumnie, ciągle jest to samo. Pewnie wzmacniacz jest uszkodzony, w ogóle nie wiem skąd on się znalazł w tej piwnicy, nikt z domowników nigdy go nie używał. Pewnie ktoś kiedyś oddał go już zepsutego i leżał w piwnicy może kilkanaście lat. Na pewno nie mam zamiaru go naprawiać, już szybciej kupiłbym jakieś aktywne kolumienki do których wzmacniacz nie jest potrzebny.

  To jeszcze mam ostatnie pytanie. Czy odtwarzacz CD którego zdjęcia zamieściłem w pierwszym poście pociągnie te kolumny bez wzmacniacza czy w tym przypadku też wzmacniacz będzie konieczny?

  0
 • Pomocny post
  #11 16 Lis 2014 17:26
  KOCUREK1970
  Poziom 43  

  KaMix96 napisał:
  To jeszcze mam ostatnie pytanie. Czy odtwarzacz CD którego zdjęcia zamieściłem w pierwszym poście pociągnie te kolumny bez wzmacniacza czy w tym przypadku też wzmacniacz będzie konieczny?

  Wzmacniacz MUSI być.

  0
 • #12 16 Lis 2014 21:36
  KaMix96
  Poziom 6  

  Trudno, więc chyba po prostu będę je podpinał pod wzmacniacz przenośny, niby słuchawkowy, ale daje rade.

  Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam ;)

  0