Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze kolumny DIY- potrzebna rada doświdczonych majsterkowiczów

wlosy 14 Lis 2014 16:26 1134 1
  • #1 14 Lis 2014 16:26
    wlosy
    Poziom 1  

Cześć! Na początku należy się przywitać! Ostatnio zbieram się do realizacji mojego marzenia sprzed paru lat- chcę zbudować własny zestaw kolumn głośnikowych. W chwili obecnej mam trochę czasu i środków i stwierdziłem, że będzie to doskonała okazja do ,,podłubania” w warsztacie. Co prawda nie mam dużego doświadczenia z akustyką, więc zaczerpnąłem trochę wiedzy z tego forum oraz z książek. Założenia początkowe:
    Chciałbym zrobić: kolumny podłogowe
    Kubatura pomieszczenia: około 24 m^2.
    Budżet: 2 000 PLN ( w tym amplituner), ale jeśli z uzasadnionych względów koszt miałby wzrosnąć do 2500 jest to akceptowalne. Nie mam sprzętu, który zasili kolumny, trzeba go kupić. Myślałem o używanym sprzęcie, jednak nie mam doświadczenia. Mam pozytywne wspomnienia z Onkyo TX-SV343 na kolumnach Tannoy Mercury M3. Ale nie będę się upierał przy Onkyo. Nie sztuka jest wydać dużo pieniędzy i uzyskać dobry efekt. Chciałbym pieniądze zarobione na projekcie magisterskim wsadzić w zestaw, który byłby pamiątką po studiach i uzyskać sensowna relacje ceny do jakości i trwałości.
    Wymagania Amplitunera: 5.1, wejście optyczne. Mam nadzieje, że robienie kolumn mnie wciągnie i dorzucę do nich jeszcze 3 kolumny ( 2x tył = centralny) i subwoofer (z akustycznym filtrem pasywnym (podoba mi się idea)) i będę mógł się cieszyć dźwiękiem przestrzennym w filmach. Cel: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2416828.html ( kolumny w tym guście, ale bez integracji centralnej kolumny) + subwoofer z akustycznym filtrem pasywnym.
    Jakiej muzyki słucham: Pink Floyd, Sting, Joe Cocker itp. ale też lubię włączyć sobie female dubstep i posłuchać wokalu ,,rudych zdzir’’ w połączeniu z metalicznym dźwiękiem i basem :-P
    Gust: Podoba mi się układ głośników MTM (2-drożne),D’appolito. Obudowa z bass-reflex’em.
    Materiał konstrukcyjny: docinany MDF klejony Wikolem.
    To słowem wstępu.
    Pogrzebałem na forum i podoba mi się robota Borysa (kolumny Borysa 4), wydaje mi się, że z opisu brzmienia również odpowiada mi ta konstrukcja. Link 1: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489-0.html
    Dodatkowo na podobnych podzespołach (przynajmniej wg. ojego niedoświadczonego oka) jest zestaw, który znalazłem w necie.
    Pro Tonsil Zestaw głośnikowy Premium Front.
    Ale tutaj głośnik wysokotonowy jest na górze. Czy ma on osobna komorę akustyczną?
    Jednak widziałem również podobny DIY na nieco tańszych i bardziej dostępnych głośnikach. Link 3:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2089866.html (MTM’y toopcool)
    Finalna część, czyli pytania (nie chciałbym bezrefleksyjnie kopiować gotowych projektów, chciałbym zrozumieć zasadę działania i może dzięki temu coś poprawić lub przynajmniej kopiować świadomie!):
    1) Jaka jest różnica w brzmieniu układu D’appolito i ustawieniu wysokotonowego głośnika na górze? (porównanie link 1 i link 2).
    2) Czy głośnik wysokotonowy ma własną komorę akustyczną i osobny rezonator Helmholtza? Jeśli ma lub nie ma to dlaczego?
    3) Który zestaw z w/w powinienem rozważać przy takiej muzyce, kubaturze pomieszczenia i środkach? A może jeszcze inna propozycja od bardziej doświadczonych majsterkowiczów?
    4) Jaki amplituner?
    5) Czy mogę pochylić ścianki boczne, tak aby kolumna zwężała się ku tyłowi? Zachowując tą samą objętość? Czy jednocześnie z pochyleniem boków mogę pochylić przednią ścianę ( 5 stopni)? Czy ma to jakieś znaczenie akustyczne?
    6) Czemu w układzie D’appolito decentralizuje się głośnik wysokotonowy?
    7) Chciałbym, żeby efekt końcowy był zarówno przyjemny wizualnie i akustycznie. Na co zwrócić uwagę, a na czym mniej się skupić. Precyzyjniej- Czy warto kupić kolce za 100 PLN czy np. za 20 PLN? Jakieś szczególne stopy lutownicze? Będę wdzięczny za wskazówki!
    Z góry dzięki za pomoc!

0 1
  • #2 24 Gru 2014 14:56
    krzych.k
    Poziom 15  

Cześć. Ja mam od 10 lat zestaw 4 kolumn DIY + subwoofer aktywny Tonsila i napędzam to zestawem ONKYO (amplituner tx-sv444).
    Upodobania muzyczne mam podobne do Twoich. Moje kolumny przednie mają klasyczny układ (nie dappolito).
    1) Układ Dappolito ma lepiej spełniać ideę punktowego źródła dźwięku (dźwięki wysokotonowe promieniowane w otoczeniu średniotonowych). Moim zdaniem przy odsłuchu z normalnej odległości od kolumn, różnice w brzmieniu tych 2 układów głośników dla większości osób będą nie do wychwycenia. Z drugiej strony oddalenie 2 głośników przenoszących to samo pasmo albo jego część może powodować zniekształcenia interferencyjne, ale i ta wada jest do uchwycenia, chyba tylko przez bardzo wprawne ucho.
    2) W układzie dappolito górny głośnik nisko-średniotonowy ma często własną komorę rezonansową (w droższych konstrukcjach), zamkniętą lub bassreflex (zależy od konstruktora - jakie przyjmuje preferencję tj. czy preferuje zalety obudowy zamkniętej czy rezonansowej. Osobna komora dla górnego głośnik pozwala na inne strojenie tego głośnika w stosunku do dolnego a to wpływa korzystnie na ograniczenie skoków (spłaszczenie) w charakterystyce przenoszenia całej kolumny w okolicach rezonansów tych głośników.
    3) oba układy są tak samo popularne - wybierz ten który ci się bardziej podoba.
    4) Ja sobie chwalę sprzęt Onkyo. Skoro podobał ci się tx-sv 343, to sobie go spraw (już 300zł wystarczy)
    5) Możesz pochylić ściankę przednią np. o 5% Większe pochylenie, szczególnie przy Appolito (oddalenie centrów głośników średniotonowych) może wpływać niekorzystnie na brzmienie (interferencja). Boczne też możesz pochylić. Pochylenie ścianek na pewno korzystnie wpłynie na zmniejszenia fal stojących w obudowie. ale skomplikuje wykonanie kolumn.
    6) Decentralizacja głośnika wysokotonowego (nie tylko w dappolito) powoduje, że w niewielkim stopniu polepsza się charakterystyka kierunkowa przenoszenia wysokich tonów (im bliżej krawędzi jest głośnik tym szersza w tym kierunku jest propagacja fal dźwiękowych
    7) Kolce to ostatnia rzecz na którą zwracał bym uwagę, najważniejszy jest dobry projekt i solidna praca stolarska, sztywna obudowa, klejona nie skręcana, jak najgrubszy materiał np. ścianki boczne 18mm a przednia ze sklejonych dwóch płyt czyli 36mm, może jakieś rozpórki w środku, o głośnikach nie wspominam bo to jest oczywiste, stop lutowniczy normalny, elementy zwrotnicy - ważna rzecz unikaj kondensatorów elektrolitycznych i cewek rdzeniowych.
    Powodzenia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo