Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Barracuda 7200.10 - Nie widzi go bios, dziwne odgłosy z wnętrza

14 Lis 2014 23:59 846 9
 • Poziom 9  
  Witam,

  Posiadam dysk twardy Seagate Barracuda 7200.10 - 160GB. Obecnie dysk nie jest wykrywany przez bios systemu Windows oraz wydaje cyklicznie co 2 sekundy dziwny dźwięk, który ciężko określić. Raz brzmi jak stuknięcie, a raz jak pisk.
  Jako, że chciałbym odzyskać z niego dane zakupiłem drugi identyczny dysk, ta sama firma, ten sama rozmiar - 160GB i to samo firmware - 3.AAC.
  Podmieniłem obie elektroniki miejscami, tzn. z zakupionego - działającego dysku włożyłem do mojego i z mojego przerzuciłem do tego zakupionego (żeby mieć 100%, że to nie elektronika).
  Wynik był taki, że zakupiony dysk z moją elektroniką działa, a objawy w moim bez zmian. Teraz pytanie: w jaki sposób inny, niż oddanie do serwisu mogę odzyskać dane z tego dysku? Dysk zawierał dane nazwijmy to "sentymentalne", które chciałbym możliwie jak najbardziej odzyskać. Zaznaczam, że prócz prób z elektroniką na dysku nie wykonałem żadnej operacji (no dobra odkleiłem jeszcze kawałek etykiety, żeby namierzyć schowaną śrubkę) - nic nie odkręciłem. Przeszukałem cały internet w poszukiwaniu rozwiązania i jedne opinie / filmiki napawają optymizmem, a drugie wręcz odwrotnie. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki. :D

  Michał
 • Poziom 43  
  wilow napisał:
  bios systemu windows

  Nie ma czegoś takiego.
  Nie widać go w Biosie czy w Windows?
 • Poziom 9  
  Nie widać go w biosie i systemie Windows.
 • Poziom 42  
  wilow napisał:
  Teraz pytanie: w jaki sposób inny, niż oddanie do serwisu mogę odzyskać dane z tego dysku?


  Nie ma takiego sposobu. Bezwiedne "grzebanie" przy tym dysku może spowodować to, że te "sentymentalne" dane odejdą w niepamięć.

  Poza tym samo przełożenie elektroniki to nie wszystko, należy jeszcze podmienić układ Rom aby dostać się do danych (o ile to tylko uszkodzenie elektroniki, a nie wewnętrznej mechaniki dysku).

  Dobra rada, jeśli naprawdę zależy Ci na odzyskaniu tych danych to oddaj dysk do specjalistycznego Labu.
 • Poziom 9  
  Rozumiem, że tańszego sposobu nawet przestrzegając pewnych zasad nic nie da :cry: Odzyskanie danych w labo, to dla mnie trochę za duży wydatek(nawet sporo), dlatego liczyłem, że dacie jakieś wskazówki, żeby ten dysk pożył chociaż ze 2 godziny. Ale skoro takowych nie ma to trudno.
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Przy uszkodzeniu mechanicznym lub uszkodzeniu powierzchni dysku, kiedy nie jest on już dostępny w biosie to tylko profesjonalny odzysk pozostaje.
 • Poziom 9  
  A załóżmy, że podjąłbym próbę podmiany głowic w tych 2 dyskach(działającym i nie działającym). W jaki sposób zdjąć głowicę z talerzy nie niszcząc ich. Problem jest taki, iż w tych dyskach nie ma tej rampy do parkowania głowic. I jeszcze jedno, czy taka operacja ma jakąkolwiek szansę powodzenia? W Internecie przy użyciu tego "grzebienia" cała procedura wygląda tak prosto... A koszt 2000...
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Możesz w ten sposób w warunkach domowych jedynie uniemożliwić odzysk całkowicie(nawet profesjonalny) i uszkodzić oba dyski. Do tego konieczna jest specjalistyczna wiedza i odpowiednie warunki w pomieszczeniu.
 • Poziom 42  
  wilow napisał:
  załóżmy, że podjąłbym próbę podmiany głowic w tych 2 dyskach(działającym i nie działającym).


  Nierealne do wykonania w warunkach "domowych".

  wilow napisał:
  I jeszcze jedno, czy taka operacja ma jakąkolwiek szansę powodzenia?


  Raczej 100% niepowodzenia.

  sPeRaCz.PL napisał:
  Dobra rada, jeśli naprawdę zależy Ci na odzyskaniu tych danych to oddaj dysk do specjalistycznego Labu.


  I wszystko w temacie.
 • Poziom 9  
  sPeRaCz.PL napisał:
  I wszystko w temacie.

  Raczej tak. Dzięki wszystkim za informacje.
  Pozdr, Michał