Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Barracuda 7200.10 - Nie widzi go bios, dziwne odgłosy z wnętrza

14 Lis 2014 23:59 846 9
  • Poziom 9  
    Witam,

Posiadam dysk twardy Seagate Barracuda 7200.10 - 160GB. Obecnie dysk nie jest wykrywany przez bios systemu Windows oraz wydaje cyklicznie co 2 sekundy dziwny dźwięk, który ciężko określić. Raz brzmi jak stuknięcie, a raz jak pisk.
    Jako, że chciałbym odzyskać z niego dane zakupiłem drugi identyczny dysk, ta sama firma, ten sama rozmiar - 160GB i to samo firmware - 3.AAC.
    Podmieniłem obie elektroniki miejscami, tzn. z zakupionego - działającego dysku włożyłem do mojego i z mojego przerzuciłem do tego zakupionego (żeby mieć 100%, że to nie elektronika).
    Wynik był taki, że zakupiony dysk z moją elektroniką działa, a objawy w moim bez zmian. Teraz pytanie: w jaki sposób inny, niż oddanie do serwisu mogę odzyskać dane z tego dysku? Dysk zawierał dane nazwijmy to "sentymentalne", które chciałbym możliwie jak najbardziej odzyskać. Zaznaczam, że prócz prób z elektroniką na dysku nie wykonałem żadnej operacji (no dobra odkleiłem jeszcze kawałek etykiety, żeby namierzyć schowaną śrubkę) - nic nie odkręciłem. Przeszukałem cały internet w poszukiwaniu rozwiązania i jedne opinie / filmiki napawają optymizmem, a drugie wręcz odwrotnie. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki. :D

Michał
  • Poziom 43  
    wilow napisał:
    bios systemu windows

Nie ma czegoś takiego.
    Nie widać go w Biosie czy w Windows?
  • Poziom 9  
    Nie widać go w biosie i systemie Windows.
  • Poziom 42  
    wilow napisał:
    Teraz pytanie: w jaki sposób inny, niż oddanie do serwisu mogę odzyskać dane z tego dysku?

Nie ma takiego sposobu. Bezwiedne "grzebanie" przy tym dysku może spowodować to, że te "sentymentalne" dane odejdą w niepamięć.

Poza tym samo przełożenie elektroniki to nie wszystko, należy jeszcze podmienić układ Rom aby dostać się do danych (o ile to tylko uszkodzenie elektroniki, a nie wewnętrznej mechaniki dysku).

Dobra rada, jeśli naprawdę zależy Ci na odzyskaniu tych danych to oddaj dysk do specjalistycznego Labu.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że tańszego sposobu nawet przestrzegając pewnych zasad nic nie da :cry: Odzyskanie danych w labo, to dla mnie trochę za duży wydatek(nawet sporo), dlatego liczyłem, że dacie jakieś wskazówki, żeby ten dysk pożył chociaż ze 2 godziny. Ale skoro takowych nie ma to trudno.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Przy uszkodzeniu mechanicznym lub uszkodzeniu powierzchni dysku, kiedy nie jest on już dostępny w biosie to tylko profesjonalny odzysk pozostaje.
  • Poziom 9  
    A załóżmy, że podjąłbym próbę podmiany głowic w tych 2 dyskach(działającym i nie działającym). W jaki sposób zdjąć głowicę z talerzy nie niszcząc ich. Problem jest taki, iż w tych dyskach nie ma tej rampy do parkowania głowic. I jeszcze jedno, czy taka operacja ma jakąkolwiek szansę powodzenia? W Internecie przy użyciu tego "grzebienia" cała procedura wygląda tak prosto... A koszt 2000...
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Możesz w ten sposób w warunkach domowych jedynie uniemożliwić odzysk całkowicie(nawet profesjonalny) i uszkodzić oba dyski. Do tego konieczna jest specjalistyczna wiedza i odpowiednie warunki w pomieszczeniu.
  • Poziom 42  
    wilow napisał:
    załóżmy, że podjąłbym próbę podmiany głowic w tych 2 dyskach(działającym i nie działającym).

Nierealne do wykonania w warunkach "domowych".

wilow napisał:
    I jeszcze jedno, czy taka operacja ma jakąkolwiek szansę powodzenia?

Raczej 100% niepowodzenia.

sPeRaCz.PL napisał:
    Dobra rada, jeśli naprawdę zależy Ci na odzyskaniu tych danych to oddaj dysk do specjalistycznego Labu.

I wszystko w temacie.
  • Poziom 9  
    sPeRaCz.PL napisał:
    I wszystko w temacie.

Raczej tak. Dzięki wszystkim za informacje.
    Pozdr, Michał