Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsługa enkodera inkrementalnego w serwomotorze

sznajder_wroc 15 Lis 2014 03:01 897 2
  • #1 15 Lis 2014 03:01
    sznajder_wroc
    Poziom 12  

Witam,
    posiadam serwomotor marki SKF motion. Silnik ma maksymalne obroty równe 3300 rpm, napięcie to 90V.
    Silnik kupiłem na aukcji i niczego się o nim więcej dowiedzieć nie mogę. Ma z tyłu zamontowany enkoder, ma cztery wyprowadzenia. Doszedłem które jest do czego, na oscyloskopie sprawdziłem że działa.
    Napisałem sobie teraz obsługę enkodera na Atmega8. W przerwaniu Timera2 sprawdzam stan na pinach. Program działa świetnie dla enkodera ręcznego 32 imp./obrót. Nóżkę wspólną podpinam do masy i dwie sygnałowe do wyprowadzeń mikrokontrolera.
    Tutaj pojawia się mój problem, otóż enkoder z silnika ma podpinane zasilanie. Kiedy go wpinam w miejsce tego ręcznego to dostaję strasznie małą rozdzielczość, albo nawet przekłamany wynik.
    Po pełnym obrocie na liczniku mam -3 startując od zera.
    Czy ktoś wie w czym może być problem? Czyżby w podłączeniu? Powinienem inne stany sprawdzać na pinach?

0 2
  • #2 15 Lis 2014 12:03
    excray
    Poziom 39  

Oznaczenie enkodera, jakie kanały z tego enkodera wykorzystujesz, schemat, program.

0
  • #3 15 Lis 2014 12:46
    kasjo
    Poziom 25  

Bez programu i schematu ciężko cokolwiek powiedzieć ale zapewne głównym problemem jest to, że przy ręcznym enkoderze aktywnym sygnałem jest sygnał masy a w enkoderze serwa zapewne +5V

0