Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD + PCI-E x1 - Podpięcie dodatkowego dysku

15 Lis 2014 04:16 1785 8
  • Poziom 7  
    Witam mianowicie dokonałem paru modyfikacji mojego PC

Najprościej będzie wstawić zdjęcie opisać zmiany i co po owych zmianach nie działa.

Więc. Zmieniła się ilość dysków HDD z 1 do 4 HDD każdy po 1 TB każdy działa prawidłowo. Dodano również stary dysk HDD podpięty niestety przez taki malutki kontroler do PCI-E x1 widać to na załączonym zdjęciu... Dysk chwilowo leży luzem na zasilaczu co mam nadzieje nie zaszkodzi... choć ogranicza przepływ powietrza. Dodam że na dyski skierowałem od frontu dwa wiatraki 120

Pojawia się takowy problem że... z dyskami pod sata dałem sobie radę ale ze starym 320gb już gorzej ponieważ nigdzie go nie mogę zbytnio odnaleźć widzę niby ten kontroler w menadżerze urządzeń lecz nic z nim zbytnio nie da się zrobić... jedynie podczas startu kompa pokazuje mi jakiś komunikat od biosu ze
    skrótem Alt + Ctrl +J pod którym wyskakuje biosowe okienko na którym są jakieś opcje RAID ale nic nie kumam nic nie umiem tym zdziałać... tam pisze non raid i tyle... Jesteście w stanie jakoś pomóc?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    4TB i jeszcze mało? :) hmmm prościej by było jak byś napisał jaki to kontroler. Musisz wejść do BIOSu kontrolera i zainicjować w nim dysk tak jak byś tworzył macierz, ale dodajesz tylko 1 dysk. Jeżeli masz na nim jakieś ważne dane to zrób ich kopię podłączając do innego komputera bo możesz je stracić. A umiejscowienie dysku na zasilaczu jest niezbyt trafne, raz że może z niego spaść i na przykład uszkodzić płytę główną przy przestawianiu a druga sprawa że będzie się nagrzewał sam z siebie i od zasilacza, a jak dobrze widzę to jakaś barracuda 7200?, stelaż obudowy działa też jak radiator.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź. 4TB hmm w wielu zakątkach świata skrywają się miliony to dlaczego ja bym czterech nie mógł okiełznać. A dodam że świetna sprawa :) brakuję tylko drugiego ssd do raid ssd żeby rozkręcić stodołę na max... Mam dużo zdjęć z wakacji i o problem z głowy :) xD aaa ten dysk pod kontroler to tylko z powodu że chcę wyciągnąć z niego dane a nie sposób mi to robić u kogoś... zbyt dużo ambarasu i zamieszania... A kontroler przyda się do podpięcia DVD w późniejszym czasie.
    Co do tego Biosu kontrolera to czy mógł bym prosić o prymitywniejsze objaśnienie? Częściowo rozumiem o co chodzi lecz nie wiem gdzie to wykonać... Czy chodzi o utworzenie raid tam w tym biosie a w późniejszym czasie się wybiera że jeden dysk?
  • Poziom 39  
    Płyta główna nie posiada już ani 1 złącza ATA? tak by było na pewno prościej. Prymitywniej się nie da :) mogłeś kupić kontroler bez BIOSu, to byś podłączył i by działał. W kontrolerze który masz, musisz zainicjować dysk o tym już pisałem. Jak wejść do BIOSu powinno być napisane podczas startu komputera, u mnie zgłasza się najpierw karta graficzna, później startuje BIOS płyty głównej na samym końcu tuż przed ładowaniem systemu zgłasza się BIOS kontrolera. Na koniec taka informacja że kontrolery raczej nie chętnie współpracują z napędami.
  • Poziom 7  
    Płyta główna : msi z77A-GD55
    Procek: Intel Core i5-3470 @ 3.20GHz
    Grafika: Nvidia GeForce GTX 650 Ti Boost 2gb
    Pamięć: ddr3 Kingston HyperX 8gb(2x4GB)/1600MHzCL9
    hdd: segate 1TB 7200 64mb SATA3 x4
    Obudowa: aerocol VS-9
    Zasilacz: Chieftec BPS 850c (850W) 80+bronze
    ssd: goodram 120gb 2.5 SATA3 jak narazie x1
    Chłodzenie: Spire Gemini Rev.2 (procka) + wiatraki w obudowie
    System: Windows 7 64bit

Myślę że to powinno dużo wyjaśnić...

Czy jest jakiś kontroler pod wejście PCI-E x1 koniecznie to. Który będzie dobrze działał jeśli chcę do niego podpiąć dvd przez sata i dysk przez ata?

Załączam zdjęcie i Proszę o pokierowanie co dalej...
  • Poziom 39  
    Może być problem bo znalazłem takie zdjęcie
    HDD + PCI-E x1 - Podpięcie dodatkowego dysku
    Nie widzę opcji create or initialize, czego byś nie zrobił prawdopodobnie stracisz dane na dysku.
  • Poziom 7  
    Próbowałem wszystkiego co tam jest w tym biosie i nic tak jak by się domagał drugiego dysku... nic nie rusza... :/ cały czas pluje że jeden dysk.. może jakaś zworka na tym całym kontrolerze czy coś... :/ a może po prostu zły kontroler i powinienem szukać innego? Czy w ogóle istnieje opcja podpięcia dysku ata i nagrywarki DVD sata pod kontroler PCI-E x1 (x1 najbardziej by mi odpowiadało) czy jesteśmy w stanie określić jaki to powinien być mniej więcej kontroler?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ja mam kontroler na PCI, jeden miałem na chipie VIA nie pamiętam modelu, pozbyłem się go bo nie miał BIOSu i nie ruszał dysków SATA2. Teraz mam kontroler Promise, działa z 2 dyskami SATA2 a jakiś czas temu miał podpięte dodatkowo 2 dyski ATA100 w RAID0 i wszystko hulało, teraz działają jako pojedyncze bo tak potrzebowałem. I znowu się powtórzę, zapomnij o podłączeniu napędu pod kontroler, widzisz jak to się konfiguruje? Jak chcesz zamontować napęd w takim kontrolerze? Mogę poszukać tego starego kontrolera bez BIOSu i w wolnej chwili potestować jaki będzie tego rezultat, ale nie liczyłbym na fajerwerki, jeżeli już to fajerwerki z kontrolera :)
  • Poziom 7  
    Rozumiem. A co proponował byś w sytuacji gdy mam na płycie 2xSATA3 zajęte 4xSATA2 zajęte przez dyski dwa ssd raid 0 i cztery hdd 2 bez raid 2 z raid. I jednak mam jeszcze nagrywarkę DVD pod SATA no i co w tym przypadku jest jakiś sposób aby ją podpiąć ? mam jeszcze 2x PCI-E x16 3.0 na grafikę/ki jedno wejście PCI-E x 16 2.0 i cztery PCI-E x1 2.0 no i jeszcze USB na płycie głównej i to co zewnętrzne. MSI Z77A GD-55 co w tym wypadku z tym napędem? no i czy da radę podpiąć w pojedynkę ten dysk ATA jeśli tak to jaki kontroler ? czy pod PCI-E x1 2.0 ? zależało by mi na tym.. bo chciałem PCI-E x16 2.0 wykorzystać dla porządnej karty muzycznej...