Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PQI Portable HDD H550 - Dysk przestał być widoczny po użyciu "naprawiania d

15 Lis 2014 14:21 1743 16
  • Poziom 12  
    Taka sytuacja:
    - na dysk zewnętrzny PQI Portable HDD H550 na którym było jakieś 70GB wolnego wgrałem duże pliki wideo z kamery - ok 30GB - wszystko OK
    - podczas kopiowania tych plików na laptopa (HP Probook) - dwa pliki z ok 30 nie chciały się skopiować
    - użyłem funkcji wbudowanej funkcji "Sprawdź i napraw" w Windows 7 x64, program znalazł bodaj dwa błędy i ja naprawił (niestety nie dysponuję tym logiem)
    - po czym dysk przestał się zgłaszać, po ponownym podłączeniu do laptopa - wywala standardowy komunikat "Przed użyciem dysku musisz go sformatować. Czy chcesz wykonać formatowanie?"
    - to samo po podłączeniu do PC z którego oryginalnie były kopiowane pliki

Dane na dysku nie są jakieś mega krytyczne ale chciałbym jednak je odzyskać.
    Co robić?
    SMART:

EDIT:
    Kopia posektorowa w DMDE już leci, jak będzie to wrzucę info o których piszecie poniżej
  • Poziom 43  
    Yarpen_Zigrin napisał:
    Dane na dysku nie są jakieś mega krytyczne ale chciałbym jednak je odzyskać.
    Co robić?

W pierwszej kolejności kopia posektorowa.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html
    Następnie próba odzysku danych z tej kopii.
    Dysk jest trwale uszkodzony i nadaje się tylko do wymiany.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Prawdopodobnie naprawa pogorszyła tylko sprawę. Po wykonaniu kopii posektorowej wstaw screen z DMDE z widoku okna partycje (oczywiście dla kopii, nie dla uszkodzonego oryginału).
  • Poziom 12  
    mati211p napisał:
    Po wykonaniu kopii posektorowej (...)

kokapetyl napisał:
    W pierwszej kolejności kopia posektorowa.

No niestety, DMDE zatrzymało się na 6% (Current LBA Offset: 65 017 728), w programie na pasku statusu jest komunikat:
    LBA: 65 017 728 - 65 017 855 (try 0): WinError 121. Przekroczono limit czasu semafora.
    Jeśli nie idzie kopiowanie w DMDE wykonaj kopię spod linuxa z użyciem ddrescue, spod windowsa często są problemy, gdy dysk jest uszkodzony.
  • Poziom 12  
    mati211p napisał:
    Jeśli nie idzie kopiowanie w DMDE wykonaj kopię spod linuxa z użyciem ddrescue

Yyyy... jak ja nie cierpię linuxów :P
    No ale cóż, jak trzeba
    Odpaliłem zgodnie z poradnikiem z innego wątku i jedzie kopia z dysku 500GB na dysk 600GB.
    Tamto miejsce błędu już przeszło - jest już LBA ok 117kk, niestety cała opperacja zajmie ok 5h

EDIT
    Radość była przedwczesna - stanęło na 21% - jakieś 109GB
    Idzie z prędkością 1 blok na parę minut :(
    W tym tempie potrwa to kilka lat - chyba że mi elektrownia prąd wyłączy :(
    Czekać? Kilować i odpalać jeszcze raz? Jakieś inne pomysły niż DMDE pod linuxem?
  • Poziom 12  
    Skilowałem tego Linuxa, odpaliłem jeszcze raz DMDE pod Windows ale z opcjami "Ignore errors" czy jakoś tak

Zostawiłem na noc i dzisiaj rano - alleluja ;)
    dysk 500gb sklonowany na 600gb, dane widoczne do skopiowania

Pytanie - czy można jakoś próbować "naprawić" dysk przenośny (tablice partycji?) czy go po prostu sformatować i sprawdzić SMARTem czy się do czegoś nadaje?

kokapetyl napisał:
    Dysk jest trwale uszkodzony i nadaje się tylko do wymiany.

Hmmm... Szkoda mi tego dysku - co świadczy że jest trwale uszkodzony?
  • Poziom 43  
    Yarpen_Zigrin napisał:
    co świadczy że jest trwale uszkodzony?

Parametr 05, realokowane sektory, wartość RAW 168, co daje 360 sektorów uszkodzonych.
  • Poziom 42  
    Yarpen_Zigrin napisał:
    co świadczy że jest trwale uszkodzony?

Potwierdzam słowa Kolegi kokapetyl. Dysk jest nieodwracalnie (fizycznie) uszkodzony.

Atrybut 05 - realokowane (nienaprawialne) sektory 000000000168 = 360
    Atrybut C5 - sektory niestabilne 000000000018 = 24

Dodatkowo atrybut BF sugeruje, że dysk jest po upadku podczas pracy
  • Poziom 12  
    sPeRaCz.PL napisał:
    Potwierdzam słowa Kolegi kokapetyl. Dysk jest nieodwracalnie (fizycznie) uszkodzony.(...) Dodatkowo atrybut BF sugeruje, że dysk jest po upadku podczas pracy

Jasne, dziękuję.
    Z czystej dociekliwości zapuściłem mu jeszcze zerowanie a potem zrobię remap zgodnie z "procedurą testowo-naprawczą" opisaną w innym wątku.
    Jak będę miał SMARTa po tym to wrzucę

Pytanie: czy jest możliwość że po w/w procedurze dysk będzie się nadawał do czegoś jeszcze (jako roboczy, do danych nie krytycznych) czy raczej zagryźć zęby i do kosza?
  • Poziom 42  
    Yarpen_Zigrin napisał:
    Z czystej dociekliwości zapuściłem mu jeszcze zerowanie a potem zrobię remap zgodnie z "procedurą testowo-naprawczą"

Szkoda czasu... realokowanych sektorów nie da się usunąć (naprawić), ta procedura być może usunie tylko sektory niestabilne.

Yarpen_Zigrin napisał:
    (jako roboczy, do danych nie krytycznych)

Oczywiście, ale nie zdziw się jak dane wyparują... dysk jest w opłakanym stanie i wszystko może się zdarzyć.
  • Poziom 43  
    Yarpen_Zigrin napisał:
    dysk będzie się nadawał do czegoś jeszcze (jako roboczy, do danych nie krytycznych)

Do czasu, aż nie padnie całkowicie. Możesz jeszcze próbować go wykorzystać, ale musisz się liczyć na utratę danych, ponadto dysk może spowalniać system i utrudniać normalną pracę sprzętu.
    Przy tak dużej liczbie realokowanych sektorów to raczej mało prawdopodobne, ale jeśli tak bardzo chcesz spróbować to możesz sobie go pozostawić po tej procedurze, wykonać testy używając tego dysku przez 3 dni i sprawdzić jak bardzo SMART uległ zmianie.
  • Poziom 12  
    SMART po zerowaniu:

Teraz remap...
  • Poziom 43  
    Parametr 05 wzrósł do 416 sektorów( wcześniej było 360)
  • Poziom 42  
    Jest gorzej jak było. Wynika z tego, że dysk nie nadaje się nawet na magazyn na mniej ważne dane. Tylko utylizacja pozostaje.
  • Poziom 12  
    sPeRaCz.PL napisał:
    Jest gorzej jak było. Wynika z tego, że dysk nie nadaje się nawet na magazyn na mniej ważne dane. Tylko utylizacja pozostaje.

OK, dzięki za pomoc (wszystkim ;)
    Remapu zresztą nie udało mi się zrobić - jakoś mi tego dysku po USB nie widziały opisywane na elektrodzie programy bootowane z pendrive'a (MHDD, Victoria)

Najważniejsze że udało się odzyskać 100% danych z tego dysku

Będę miał w takim razie 500GB pendrive'a do oglądania filmów na stacjonarnym bluerayu ;)

Temat zamykam