Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LPC2148 - LPC2148 płyta ewaluacyjna - pierwsze kroki

czapeczek 15 Lis 2014 18:18 1068 11
  • #1 15 Lis 2014 18:18
    czapeczek
    Poziom 5  

Cześć,

Całiem niedawno rozpocząłem swoją przygodę z mikrokontrolerami, zacząłem od arduino i całkiem mi się spodobało. Niedawno otrzymałem od wujka w sumie zupełnie przypadkowo, taką płytkę ewaluacyjną z procesorem LPC2148 firmy propox, model EVBlpc213x/4x.

Są tam wypisane różne środowiska programowania, ale nie mam wiedzy by cokolwiek wybrać, lista wygląda na dość starą dodatkowo, bo niektóre linki prowadzą w jakieś czeluścia.

Zainstalowałem również LPCxpresso, jest też wersja Open, która z opisu wynika, że jest fajniejsza i posiada różne biblioteki, ale nie obsługuje ona jeszcze procków 21xx. Druga sprawa to pomimo instalacji programu mój windows nie rozpoznaje sprzętu po podłączeniu do USB - ale nie mam pojęcia też czy tego powinienem się spodziewać.

Chciałem się was zapytać:
    1. W jakim środowisku powinienem się zapoznawać z tym prockiem wg Was.
    2. Czy istnieją jakieś biblioteki/wrappery które ułatwiają pisanie oprogramowania?
    3. Czy coś konkretnego muszę zrobić żeby wrzucać kod przez interfejs USB, a nie przez RS232.
    4. Czy jest cokolwiek co powinienem wiedzieć? :-P

Z góry dzięki za każdą pomoc!

F

0 11
  • #2 15 Lis 2014 19:11
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Procesor ciut przestarzały. Prawdopodobnie najłatwiejszym w użyciu środowiskiem do niego jest LPCxpresso.

0
  • #3 16 Lis 2014 14:56
    Badmaneq
    Poziom 23  

Ad. 1. Jak najbardziej z LPCXpresso.
    Ad. 2. Tak jak napisał BlueDraco LPC2148 to "stosunkowo" stary mikrokontroler, dla nowszych jest biblioteka LPCOpen. Jednak istnieje kilka pozycji książkowych traktujących o mikrokontrolerach LPC2xxx.
    Ad. 3. Patrząc na schemat EVBlpc213x/4x wnioskuję, że tak się nie da, dlatego po podłączenie płyty do komputera windows nie rozpoznaje urządzenia. Ewentualnie gdybyś odpowiednio zaprogramował mikrokontroler np. komunikacja HID, wtedy po podłączeniu do komputera zostałoby wykryte urządzenie. Aktualnie pozostaje Ci programowanie przez UART, no chyba że kupisz jakiś programator JTAG.

0
  • #4 16 Lis 2014 18:18
    czapeczek
    Poziom 5  

W takim razie chyba z tego zrezygnuję - nie chcę inwestować w naukę czegoś co jest przestarzałe.

Bardzo wam dziękuję za odpowiedzi :-)

eF

0
  • #5 17 Lis 2014 12:03
    Badmaneq
    Poziom 23  

Dość proste w programowaniu są mikrokontrolery LPC11xx, np. taki LPC1114 jest w obudowie DIP, a tutaj masz turtorial http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/arm-jak-zaczac.html
    Z większymi ARM'ami przeważnie jest problem związany z ilością pinów, np. 64 pin do polutowania początkującemu może sprawić wiele problemów, z drugiej strony znajdziesz np. 48 pinowe Cortexy M3.

0
  • #6 17 Lis 2014 12:08
    czapeczek
    Poziom 5  

Dzięki za tuta!
    Generalnie nie mam problemu z lutowaniem - jak byłem mały to sporo lutowałem znanych wszystkim zestawów DIY, również na studiach trochu żeśmy wytrawiali i lutowali. Więc największe wyzwanie mam bardziej z programowaniem.

Przy okazji, jeśli macie do polecenia jakąś fajną płytkę edukacyjną/ewaluacyjną, lepszą niż arduino, to z chęcią się o niej dowiem :-)

Głównie zależy mi na szybkim konwerterze ADC (najlepiej 10 bitów) i sporej pamieci sRAM, oczywiście dobrym wyznacznikiem jest stosunek ceny do jakości :)

Dzięki jeszcze raz!
    Filip

0
  • #7 17 Lis 2014 13:56
    Badmaneq
    Poziom 23  

Raczej każdy ARM ma co najmniej przetwornik ADC 10 bitowy. Roździelczość 10 bitów to zbyt mało informacji jakie masz wymagania co do czasu trwania konwersji ADC, przykładowo dla wspomnianego wcześniej LPC1114 czas dla 10 bitów to 2,44 us.
    Sprecyzuj co dla Ciebie znaczy sporej wielkości pamięci SRAM. Do jakich celów zamierzasz używać ARM'a ?

0
  • #8 17 Lis 2014 15:50
    czapeczek
    Poziom 5  

Rzeczywiście, przepraszam, że jestem tak mało dokładny.

W zasadzie to wielkość sRAM potrzebuję taką, żeby zmieścić program + dane do wysyłki przez USB do komputera (tak, żeby akurat zapełnić bufor usb, podejrzewam, że jest to około 32kB), pewnie więc 64kb byłoby OK. Chyba że moja wiedza nt. tego bufora jest zła i potrzebuję więcej.

Jeśli chodzi o szybkość, to pewnie 500kHz mi wystarczy na początek, ale być może 2MHz byłoby bardziej odpowiednie - staram się zrobić własny oscyloskop. Oczywiście biorę pod uwagę, że użyję np. MAX118, więc to nie jest dla mnie jedyna opcja, żeby to było w procesorze, natomiast jeśli mikrokontrolery już to posiadają, to czemu nie skorzystać ?

pozdrawiam
    Filip

0
  • #9 17 Lis 2014 16:12
    BlueDraco

Płytka- np. STM NUCLEO F411 - 128 KiB RAM.

0
  • #10 20 Lis 2014 20:02
    czapeczek
    Poziom 5  

Świetna płytka, super procek! Zamówiłem i czekam :) dam znać jak coś mi się już urodzi :-P

Dzięki wszystkim!

0
  • #11 29 Lis 2014 14:51
    czapeczek
    Poziom 5  

BlueDraco Jakie IDE polecasz do NUCLEO? Popróbowałem sobie mbed, nie jest źle ale mam małę przeczucie, że da się znaleźć coś o wiele lepszego :-)

0
  • #12 29 Lis 2014 15:01
    BlueDraco

Coocox, ew samoróbka wg. Freddiego. Do małych projektów dla początkujących najłatwiejszy jest Keil MDK-Lite (wersja darmowa ograniczona do 32 KiB).

0
  Szukaj w 5mln produktów