Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon zaczep, kabel co i jak ?

15 Lis 2014 18:59 1527 8
 • Poziom 17  
  Witam,
  Proszę o wyrozumiałość ale z domofonów jestem zielony jak sałata :)
  Chcialbym zrobic prosty domofon drzwi wejsciowe w domku <->furtka w ogrodzeniu (jakies 8 metrów), tylko unifon + mikrofon we furtce z przyciskiem.
  Problem w tym że kabel jaki został wyprowadzony na zewnątrz domu to kabel 8 żyłowy (cienkie druty, wygląda jak skrętka komputerowa ale pomiędzy nimi jest coś ala żel i izolacja zewnętrzna jest czarna).
  Natomiast w instrukcjach do prostych unifonów widzę że grubość 2 żył do zaczepu powinna mieć minimum 0,5mm.. Nie pamiętam jaka jest średnica tych przewodów ale rozumiem że trzeba wykorzystać po prostu po 2 przewody (np tego samego koloru)? Zostaną wtedy jeszcze 4 wolne na pozostałe funkcje domofonu..

  Drugie pytanie bo nigdzie nie znalazłem a to dla Was banał, mam obecnie w furtce zwykła klamkę + zamek na klucz. Jesli założę zaczep domofonowy to muszę zmienić klamkę ? Bo jaki sens miałoby zakładanie zaczepu skoro można normalnie klamką otworzyć ? Rozumiem że są jakieś takie wkłady otwierane z "wewnątrz" normalnie klamką (bądź też nie) a z "zewnątrz" tylko jakaś kulka do popchnięcia + zamek na klucz ?


  Trzecie pytanie - wiem że to troche amatorszczyzna, ale czy są jakieś zasilacze które można schować w ścianie ? Sęk w tym że tam gdzie ma wisieć unifon nie ma żadnego gniazda 230V (a potrzebne jest przecież +12V). Mam natomiast napięcie sieciowe niedaleko w wyłączniku światła i jedynie z stamtąd mogę go pociągnąć do unifonu.Zresztą nawet gdyby było przy podłodze gniazdko, średnio by to wyglądało gdyby był w nim zasilacz i ciągnął się po ścianie kabel do unifonu...
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 25  
  Skrętka właśnie posiada 0.5mm x 8 a żel to bardzo dobry znak ;) jest to typowy kabel odporny między innymi na wilgoć czyli warunki zewnętrzne.
  Są różne zaczepy i różnie z nimi bywa - różny pobór prądu, z pamięcią lub bez.
  Co do klamki no trzeba tak zrobić aby osoba stojąca na zewnątrz nie mogła otworzyć poprzez włożenie ręki przez furtkę, pręty w furtce bo straci sens, często widziałem że klamka była z obu stron zlikwidowana, ale można się pokusić o pilot do domofonu, zawsze będziemy go mieć pod ręką.
  Nie widziałem zasilaczy aby je chować w ścianie, najlepiej podkuć w ścianie i wstawić skrzyneczkę podtynkową.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 17  
  weryfany napisał:
  Skrętka właśnie posiada 0.5mm x 8 a żel to bardzo dobry znak ;) jest to typowy kabel odporny między innymi na wilgoć czyli warunki zewnętrzne.


  Czy taki kabel należy umieścić dodatkowo w peszlu ? Wiem, że dobrze by było :), ale czy tak się robi ?

  weryfany napisał:

  Co do klamki no trzeba tak zrobić aby osoba stojąca na zewnątrz nie mogła otworzyć poprzez włożenie ręki przez furtkę...


  W sumie tak, z obu stron nie powinno byc klamki. Zatem jaka jest procedura tzn - wymienia się wkład we furtce na jakiś inny specjalny "domofonowy" ? No bo powiedzmy żeby była możliwość otwarcia z klucza gdy nie ma nam kto otworzyć z domu?
 • Poziom 9  
  Poza tym w wyłączniku będziesz miał jedynie przewód fazowy, a zerowego raczej nie.
 • Pomocny dla użytkowników
  kb2512 napisał:
  Poza tym w wyłączniku będziesz miał jedynie przewód fazowy, a zerowego raczej nie.

  W nowych instalacjach tzw. bezpuszkowych, za wyłącznikiem masz też przewód N (i nawet ochronny).
  Co zaś się tyczy samego zamka, to najczęściej od środka robi gałeczkę, której nie da się łatwo otworzyć z zewnątrz. Mój sąsiad akurat ma ukryty przycisk, bo tak sobie zażyczył. Sam zamek u mnie to taki stary patentowy zatrzaskowy (skośny ścięty rygiel). W futrynie furtki elektrozaczep, który zwalniamy zdalnie podając napięcie.
  W swoim domku mam to tak rozwiązane, że dzwonek jest niezależny od domofonu. Podobnie elektrozaczep. Po prostu wcześniej miałem tylko dzwonek, potem zrobiłem sobie wspomniany elektrozaczep i otwierałem go przyciskiem przy futrynie drzwi wejściowych (uprzednio wyjrzałem kto przyszedł). Kolejnym dodatkiem był domofon, który zrobiłem tylko głośnomówiący (bez słuchawki). Jak mówię to naciskam przycisk. W ten sposób mogę słuchać (jak chcę) kogoś pod furtką zanim do mnie zadzwoni.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Z praktyki wiem że często aby koszty były jak najmniejsze nie stosowałem peszla sam kabel tylko wkopać i jakąś folię na wierzch dać żeby za jakieś kilka/kilkanaście lat nie przyszło nam szpadlem coś kopać i nieświadomie przeciąć go, na pewno gdyby był w peszlu nie zaszkodził by ale sam przewód już wystarczy bez niczego.

  Wkładu się nie wymienia tylko zamiast klamki gałki zamontować do ciągnięcia/pchania.

  Polecam dodać radiolinię do elektrozaczepu, wygoda niesamowita.
 • Poziom 17  
  weryfany napisał:

  Wkładu się nie wymienia tylko zamiast klamki gałki zamontować do ciągnięcia/pchania.


  Hm, też tak myślę tylko mam wątpliwość - skoro zaczep będzie na zasuwce która była otwierana klamką, jak otworzę drzwi we furtce od płotu gdy nie będzie nikogo w domu żeby mi otworzyć (w przypadku braku radiolinii, pilotów dodatkowych itp) ?
  Myslałem o jakiejś opcji żeby wówczas można było otworzyc kluczem furtke

  weryfany napisał:

  Polecam dodać radiolinię do elektrozaczepu, wygoda niesamowita.


  Rozumiem że radiolinia to coś zasilane dodatkowo służące do zamykania/otwierania zamka z pilota :) Jaki dodatkowy osprzęt potrzebny jest do tego ?
 • Poziom 25  
  Nie wiem jaka to furtka, i jaki zamek zastosowałeś ale są takie że możesz kluczem przekręcić i język schować w furtce (tak jak byś miał klamkę tyle że kluczem kręcisz w zamku) sprawdź może akurat tak działa.

  Radiolinia to nic innego jak piloty z odbiornikiem ja stosuję bardzo często firmy Goorke W odbiorniku masz przekaźnik i ustawiasz tak że wciskasz w pilocie przycisk a odbiornik zwiera przekaźnik na 3 - 4 - 5 lub nawet 30 sekund ustawiasz według własnych wymagań,
  przekaźnik w odbiorniku ma styki zwierne i rozwierne czyli popularniej zwane NO lub NC.
  Oczywiście odbiornik musi być zasilany 12V (chyba też takie napięcie potrzebne jest do działania domofonu)

  Wpisz w wyszukiwarce RADIOLINIA GORKE RSU-Z2
  Są 1,2 lub 4 kanałowe (np. możesz tym sterować alarmem w domu i furtką w bramie) lub jeszcze innymi elementami typu oświetlenie zewnętrzne halogeny.
  Pomysły nie mają końca, oczywiście jak wiadomo odbiornik odbiera sygnały i wysterowuje elementy wykonawcze pobierające duży prąd jak np. halogeny 500W

  Aby ogarnąć temat w pełni pomocny będzie elektryk lub nawet elektronik z podstawową wiedzą. Ale uprzedzam że wygoda uzależnia.
 • Poziom 17  
  No tak racja z tym zamkiem i kluczem masz racje, już wszystko jasne.
  Z radiolinią też, dzięki wielkie :)