Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon zaczep, kabel co i jak ?

mak270 15 Nov 2014 18:59 2088 8
Ochrona Domu
 • #1
  mak270
  Level 17  
  Witam,
  Proszę o wyrozumiałość ale z domofonów jestem zielony jak sałata :)
  Chcialbym zrobic prosty domofon drzwi wejsciowe w domku <->furtka w ogrodzeniu (jakies 8 metrów), tylko unifon + mikrofon we furtce z przyciskiem.
  Problem w tym że kabel jaki został wyprowadzony na zewnątrz domu to kabel 8 żyłowy (cienkie druty, wygląda jak skrętka komputerowa ale pomiędzy nimi jest coś ala żel i izolacja zewnętrzna jest czarna).
  Natomiast w instrukcjach do prostych unifonów widzę że grubość 2 żył do zaczepu powinna mieć minimum 0,5mm.. Nie pamiętam jaka jest średnica tych przewodów ale rozumiem że trzeba wykorzystać po prostu po 2 przewody (np tego samego koloru)? Zostaną wtedy jeszcze 4 wolne na pozostałe funkcje domofonu..

  Drugie pytanie bo nigdzie nie znalazłem a to dla Was banał, mam obecnie w furtce zwykła klamkę + zamek na klucz. Jesli założę zaczep domofonowy to muszę zmienić klamkę ? Bo jaki sens miałoby zakładanie zaczepu skoro można normalnie klamką otworzyć ? Rozumiem że są jakieś takie wkłady otwierane z "wewnątrz" normalnie klamką (bądź też nie) a z "zewnątrz" tylko jakaś kulka do popchnięcia + zamek na klucz ?


  Trzecie pytanie - wiem że to troche amatorszczyzna, ale czy są jakieś zasilacze które można schować w ścianie ? Sęk w tym że tam gdzie ma wisieć unifon nie ma żadnego gniazda 230V (a potrzebne jest przecież +12V). Mam natomiast napięcie sieciowe niedaleko w wyłączniku światła i jedynie z stamtąd mogę go pociągnąć do unifonu.Zresztą nawet gdyby było przy podłodze gniazdko, średnio by to wyglądało gdyby był w nim zasilacz i ciągnął się po ścianie kabel do unifonu...
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Ochrona Domu
 • #2
  weryfany
  Level 26  
  Skrętka właśnie posiada 0.5mm x 8 a żel to bardzo dobry znak ;) jest to typowy kabel odporny między innymi na wilgoć czyli warunki zewnętrzne.
  Są różne zaczepy i różnie z nimi bywa - różny pobór prądu, z pamięcią lub bez.
  Co do klamki no trzeba tak zrobić aby osoba stojąca na zewnątrz nie mogła otworzyć poprzez włożenie ręki przez furtkę, pręty w furtce bo straci sens, często widziałem że klamka była z obu stron zlikwidowana, ale można się pokusić o pilot do domofonu, zawsze będziemy go mieć pod ręką.
  Nie widziałem zasilaczy aby je chować w ścianie, najlepiej podkuć w ścianie i wstawić skrzyneczkę podtynkową.
 • Ochrona Domu
 • #3
  mak270
  Level 17  
  weryfany wrote:
  Skrętka właśnie posiada 0.5mm x 8 a żel to bardzo dobry znak ;) jest to typowy kabel odporny między innymi na wilgoć czyli warunki zewnętrzne.


  Czy taki kabel należy umieścić dodatkowo w peszlu ? Wiem, że dobrze by było :), ale czy tak się robi ?

  weryfany wrote:

  Co do klamki no trzeba tak zrobić aby osoba stojąca na zewnątrz nie mogła otworzyć poprzez włożenie ręki przez furtkę...


  W sumie tak, z obu stron nie powinno byc klamki. Zatem jaka jest procedura tzn - wymienia się wkład we furtce na jakiś inny specjalny "domofonowy" ? No bo powiedzmy żeby była możliwość otwarcia z klucza gdy nie ma nam kto otworzyć z domu?
 • #4
  kb2512
  Level 9  
  Poza tym w wyłączniku będziesz miał jedynie przewód fazowy, a zerowego raczej nie.
 • #5
  zybex
  Helpful for users
  kb2512 wrote:
  Poza tym w wyłączniku będziesz miał jedynie przewód fazowy, a zerowego raczej nie.

  W nowych instalacjach tzw. bezpuszkowych, za wyłącznikiem masz też przewód N (i nawet ochronny).
  Co zaś się tyczy samego zamka, to najczęściej od środka robi gałeczkę, której nie da się łatwo otworzyć z zewnątrz. Mój sąsiad akurat ma ukryty przycisk, bo tak sobie zażyczył. Sam zamek u mnie to taki stary patentowy zatrzaskowy (skośny ścięty rygiel). W futrynie furtki elektrozaczep, który zwalniamy zdalnie podając napięcie.
  W swoim domku mam to tak rozwiązane, że dzwonek jest niezależny od domofonu. Podobnie elektrozaczep. Po prostu wcześniej miałem tylko dzwonek, potem zrobiłem sobie wspomniany elektrozaczep i otwierałem go przyciskiem przy futrynie drzwi wejściowych (uprzednio wyjrzałem kto przyszedł). Kolejnym dodatkiem był domofon, który zrobiłem tylko głośnomówiący (bez słuchawki). Jak mówię to naciskam przycisk. W ten sposób mogę słuchać (jak chcę) kogoś pod furtką zanim do mnie zadzwoni.
 • Helpful post
  #6
  weryfany
  Level 26  
  Z praktyki wiem że często aby koszty były jak najmniejsze nie stosowałem peszla sam kabel tylko wkopać i jakąś folię na wierzch dać żeby za jakieś kilka/kilkanaście lat nie przyszło nam szpadlem coś kopać i nieświadomie przeciąć go, na pewno gdyby był w peszlu nie zaszkodził by ale sam przewód już wystarczy bez niczego.

  Wkładu się nie wymienia tylko zamiast klamki gałki zamontować do ciągnięcia/pchania.

  Polecam dodać radiolinię do elektrozaczepu, wygoda niesamowita.
 • #7
  mak270
  Level 17  
  weryfany wrote:

  Wkładu się nie wymienia tylko zamiast klamki gałki zamontować do ciągnięcia/pchania.


  Hm, też tak myślę tylko mam wątpliwość - skoro zaczep będzie na zasuwce która była otwierana klamką, jak otworzę drzwi we furtce od płotu gdy nie będzie nikogo w domu żeby mi otworzyć (w przypadku braku radiolinii, pilotów dodatkowych itp) ?
  Myslałem o jakiejś opcji żeby wówczas można było otworzyc kluczem furtke

  weryfany wrote:

  Polecam dodać radiolinię do elektrozaczepu, wygoda niesamowita.


  Rozumiem że radiolinia to coś zasilane dodatkowo służące do zamykania/otwierania zamka z pilota :) Jaki dodatkowy osprzęt potrzebny jest do tego ?
 • #8
  weryfany
  Level 26  
  Nie wiem jaka to furtka, i jaki zamek zastosowałeś ale są takie że możesz kluczem przekręcić i język schować w furtce (tak jak byś miał klamkę tyle że kluczem kręcisz w zamku) sprawdź może akurat tak działa.

  Radiolinia to nic innego jak piloty z odbiornikiem ja stosuję bardzo często firmy Goorke W odbiorniku masz przekaźnik i ustawiasz tak że wciskasz w pilocie przycisk a odbiornik zwiera przekaźnik na 3 - 4 - 5 lub nawet 30 sekund ustawiasz według własnych wymagań,
  przekaźnik w odbiorniku ma styki zwierne i rozwierne czyli popularniej zwane NO lub NC.
  Oczywiście odbiornik musi być zasilany 12V (chyba też takie napięcie potrzebne jest do działania domofonu)

  Wpisz w wyszukiwarce RADIOLINIA GORKE RSU-Z2
  Są 1,2 lub 4 kanałowe (np. możesz tym sterować alarmem w domu i furtką w bramie) lub jeszcze innymi elementami typu oświetlenie zewnętrzne halogeny.
  Pomysły nie mają końca, oczywiście jak wiadomo odbiornik odbiera sygnały i wysterowuje elementy wykonawcze pobierające duży prąd jak np. halogeny 500W

  Aby ogarnąć temat w pełni pomocny będzie elektryk lub nawet elektronik z podstawową wiedzą. Ale uprzedzam że wygoda uzależnia.
 • #9
  mak270
  Level 17  
  No tak racja z tym zamkiem i kluczem masz racje, już wszystko jasne.
  Z radiolinią też, dzięki wielkie :)