Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oświetlenie nie działa- dziwne okablowanie puszki

crazypingui 15 Lis 2014 19:45 840 3
  • #1 15 Lis 2014 19:45
    crazypingui
    Poziom 2  

Witam. W domu który wynajmuję natrafiłam na instalację oświetlenia w której to w puszce występuje 5 kabli: czerwony, pomarańczowy, brązowy, niebieski i żółtozielony. Po próbie podłączenia żyrandola we wszelakich kombinacjach nie działa. Do tego oświetlenie jednego pokoju jest zależne (jak jeden nie działa to reszta też nie) z dwoma innymi plus łazienka i wc. Po próbie podłączenia tak jak było wcześniej też nie chodzi. Mój mąż za chwilę rozniesie cały dom. Ma ktoś pomysł co to może być? Dołączam zdjęcia tegoż wynalazku. Kable z białą farbą to te które wystawały z puszki reszta była w suficie. oświetlenie nie działa- dziwne okablowanie puszki
    Dziękuję z góry za wszelką pomoc

0 3
  • Katalog Megger
  • #2 15 Lis 2014 20:00
    bearq
    Poziom 36  

Kolor niebieski to neutralny, zółtozielony to ochronny a pomarańczowy, brązowy i czerwony to zapewne faza. Należy sprawdzić kontrolką czy w przewodach fazowych jest prąd i prześwietlić instalację gdzie dany kolor idzie i podłączyć to zgodnie ze sztuką.

0
  • Katalog Megger
  • #3 15 Lis 2014 20:37
    crazypingui
    Poziom 2  

Obejrzałam to trochę dokładniej i wygląda to tak, że brązowe i czerwone były schowane pod puszką w suficie. Kable które wystają (pomalowane farbą) to dwa razy niebieski (neutralny) dwa razy zielono- żółty (uziemienie jak mniemam) i pomarańczowy. Problem w tym, że nie posiadam miernika a o tej porze w moim pięknym kraju wszystko zamniknięte tak jak i w niedzielę więc nie mam jak kupić nawet głupiego śrubokręta który by pokazał gdzie są napięcia. Czy możliwe że reszta tych złączek (kable spięte po dwa) idą do innego pomieszczenia i wszystko jest połączone? Jakim cudem do jednej puchy idą dwa uziemienia i dwa neutralne?

0
  • #4 15 Lis 2014 21:00
    retrofood
    Moderator

Do analizy instalacji służy elektrykom wiedza, odpowiedni sprzęt oraz dostęp do instalacji, aby tym wszystkim się posłużyć. Teoretyzowanie na forum nie ma żadnego sensu, zamykam.

0