Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900

Jurek O 15 Lis 2014 22:08 18075 13
  • #1 15 Lis 2014 22:08
    Jurek O
    Poziom 10  

Witam

Widzę, że brak jest w miarę rzetelnych informacji na temat agregatów prądotwórczych Kruzer tak więc pomyślałem, iż będąc posiadaczem takowego generatora napiszę co nie co - no to zaczynamy:

Kilka dni temu przyjechał do mnie Kruzer TH3900. Dziś wytargałem go z pudła.
    Pierwsze wrażenie - hmm... "ładny". Ale żeby nie było tak różowo to na stronie WWW pisze, iż moc nominalna to 2,8 kW a maksymalna 3,5 kW. A na nalepce na agregacie o ile to pierwsze się zgadza to już to drugie nie, ponieważ pisze, że maksymalnie może być 3,0 kW. Oblepiony naklejkami jest jak Amerykańskie auto pod maską tylko, że nie aż tak równo i dokładnie ale da się przeżyć :-).
    Pierwsza rzecz, która jest do poprawy to uchwyty a w zasadzie ich poliuretanowe nakładki. Spiąłem je od razu opaskami kablowymi, ponieważ się rozklejają i zaraz by odpadły (jutro umieszczę zdjęcia, będzie dokładnie widać o co chodzi).
    Na szarpaku zawieszona kartka "uwaga agregat bez oleju" czy jakoś tak.
    Ponieważ to nie mój pierwszy generator tak więc pierwsza rzecz, która poszła jeszcze przed odpaleniem z kopyta do wymiany to świeca zapłonowa na dobrej klasy przeznaczonej do pracy w motocyklach. Następnie zalałem go olejem syntetycznym przeznaczonym do motocykli i oczywiście benzyną. Przyszedł czas na pierwszy rozruch i... zaskoczył od kopa :D.
    Po rozgrzaniu się, czyli po ok. 10 minutach wyregulowałem bieg jałowy. Następnie po 20 minutach pracy podłączyłem halogen 400 W. I tak sobie pracował przez następną godzinę. Wiadomo, trzeba Chińczyka dotrzeć. Wyłączyłem i odpaliłem zaraz ponownie na ciepłym silniku, następnie znów zgasiłem i tym razem pozostawiłem go aż ostygł całkiem i znów odpaliłem, ku mojemu zadowoleniu w obu przypadkach ruszył od strzała :lol: .
    Po ok. 4 godzinach pracy przyszedł czas aby go trochę bardziej obciążyć więc podłączyłem czajnik 2,0 kW w końcu dziś zimno a cała historia dzieje się na działce więc uznałem, iż należy mi się gorąca herbata. Czajnik w mig zagotował wodę a agregat trzymając równo obroty dostarczał równego napięcia 230 V.
    Nie wiem jak mierzyli jego głośność pracy ale na pewno nie jest to 69 dB. Agregat nie jest cichy ale też nie hałasuje nadmiernie. Ot jest głośny tak jak agregat ma być i już. Dziś pracował ponad 7 godzin dało się odczuć, iż się dociera, ponieważ po tym czasie wzrosła jego kultura pracy.

Ok, na początek kilka fotek.

Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900

Teraz obiecane zdjęcie rączek poliuretanowych.

Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900

A cha, z tym odpalaniem z kopyta też nie było tak różowo na początku a dlaczego? Otóż jak wszyscy wiemy silnik spalinowy do odpalenia potrzebuje bogatej mieszanki sprawę tę załatwia nam w naszym przypadku gaźnik. Z lewej strony agregatu mamy taką wajchę tuż obok filtra powietrza, która zamyka nam przepustnicę powietrza.

Przed odpaleniem wajchę ustawiamy w pozycję zamkniętą tym samym zamykając przepustnicę powietrza. Następnie pociągamy za szarpak odpalając agregat. W pierwszym momencie na zamkniętej przepustnicy dostaję nam się do cylindra bogata mieszanka i następuje zapłon. Tuż po zapłonie silnik zasysa nam powietrze i tym samym na zasadzie podciśnienia otwiera się przepustnica powietrza czyli nasza wajcha przekręca się sama w pozycję otwartą. I rozpoczyna się normalna praca generatora. Niestety mała plastykowa część ocierała się o metalowy "dzyndzel" powodując duży opór tym samym uniemożliwiając poprawną pracę całości co widać na zdjęciach oraz filmie. W efekcie czego aby odpalić silnik należało pierw zamknąć wajchę następnie pociągnąć za szarpak i szybko przełączyć wajchę w pozycję otwartą. Hmm... uciążliwa sprawa :| .
    Pewnie z czasem plastykowa część sama by się obrobiła ale nie miałem absolutnie ochoty czekać na taki efekt. Tak więc chwyciłem w łapę mały ostry płaski wkrętak i sam obrobiłem plastykową część w taki sposób aby nie występowały żadne opory. Zapewne chcąc to zrobić fachowo należałoby zdemontować gaźnik, zdemontować plastykowy element i wygładzić go odpowiednimi narzędziami po czym wszystko z powrotem zmontować. Lecz moje genetyczne lenistwo wzięło górę i zrobiłem jak zrobiłem :D .
    Poniższy film przedstawia opisaną sytuację. Na początku odpalam z ocierającym się plastykiem, zablokowana przepustnica powietrza w pozycji zamkniętej po czym szybko ją otwieram. Następnie odpalam generator już z prawidłowo działającym układem. Ups... jest do góry nogami :?

OK, teraz czas na pomiary "uczciwym" multimetrem :D .

Bez obciążenia.

Obciążenie - Halogen 400 W.

Obciążenie - Halogeny 800 W.

Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900 Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900

Obciążenie - Czajnik 2000 W

No, jak widać agregat nawet daje radę. Po dotarciu obciążę go nominalnie czyli 2800 W i zobaczymy.
    Teraz co do spalania. Zatankowałem zbiornik 11 litrami benzyny i po 9 godzinach pracy z minimalnym obciążeniem 400 W spalił jakieś 7 litrów.

Dlaczego kupiłem akurat ten generator a nie inny?

A dlatego!

Powyżej mój stary generator ma 12 lat i dalej działa! Konstrukcyjnie jest to oprócz AVR dokładnie to samo co Kruzer. Jest tylko kwestia jakości użytych materiałów do produkcji Kruzer'a. Ale to już czas pokaże.
    Reasumując myślę, iż generator jest wart zakupu.
    Następna relacja po 100 motogodzinach. No chyba, że coś wcześniej się zepsuje :roll:

P.S.
    Używam jeszcze coś takiego

Też Made in China - Pracuje niezawodnie od 3 miesięcy na budowie.

2014.11.20

Właśnie generator "wypił" owe zatankowane 11 litrów benzyny. Po załączeniu agregatu zawsze podpinam halogen 400 W. Tak, więc nie pracuje z obciążeniem poniżej owych 400 W. Dziś do tego wszystkiego był podłączony laptop, prostownik, który ładował akumulator oraz na około 30 minut dwa następne halogeny 800 W i kilka razy zagotowałem wodę na herbatę. Przepracowane około 15 godzin co daje nam spalanie przy takim wykorzystaniu generatora na poziomie około 0.75 litra benzyny na godzinę. :yes:

2014.11.23

Dziś agregat przepracował 20 godzin, więc przyszedł czas na pierwszą wymianę oleju. W spuszczonym oleju nie zauważyłem opiłek metalu ani żadnych innych niepokojących rzeczy. Nie zauważyłem również nadmiernego ubytku oleju. Zalałem nowym (takim samym 10W50 - przeznaczonym do motocykli) olejem w ilości nieco ponad 0.6 litra. Oględzinom została również poddana świeca zapłonowa. Jej wygląd świadczy o poprawnej pracy gaźnika. Agregat po wymianie oleju zaskoczył od razu i podjął normalną pracę. W przyszłym tygodniu obciąże go nominalnie czyli 2,8 kW i zamieszczę krótki film z tego wydarzenia :wink: .

Pojemność zbiornika paliwa jest zdeklarowana przez producenta na 15 L. Muszę stwierdzić, iż maksymalnie (pod korek) wchodzi 14 litrów. Ponadto korek wlewu posiada uszczelkę, która mocno utrudnia jego zakręcenie. Rozwiązaniem jest bardzo delikatne zwilżenie owej uszczelki olejem silnikowym przy pomocy... po prostu paluchem :D .

3 13
  • Pomocny post
    #2 23 Lis 2014 22:01
    arek59
    Poziom 29  

Czy autor tematu sprawdzał agregat z obciążeniem w postaci silnika np 1,5-2,5kW? Bo wg opisu widzę same obciążenia czystą rezystancją. Jestem ciekaw jak się sprawdzi pod obciążeniem indukcyjnym. Jak reaguje na przeciążenie?

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lis 2014 22:46
    MrDoimer
    Poziom 38  

Bardzo ciekawa opinia, akurat ojciec ma zamiar zakupić agregat w cenie do ok. 1200 zł ale jeżeli będzie warto to zakupi własnie w/w Krauzer.
    Teraz pytanko - ojciec będzie używał takich sprzętów jak kątówka, młot, czy wiertarka - można by prosić o jakąś opinie własnie na temat używania takich sprzętów z owym agregatem?
    I jeszcze jedno. Agregat będzie pracował w zimę, na dworze (oczywiście zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi). Czy nie będzie miał problemów z odpalaniem czy pracą przy niskich temp. ?

3
  • #4 23 Lis 2014 23:48
    Jurek O
    Poziom 10  

W przyszłą sobotę przeprowadzę testy z elektronarzędziami. Co do działania w zimę i przy niższych temperaturach to się dopiero okaże.

1
  • Pomocny post
    #5 26 Lis 2014 21:09
    marcus85
    Poziom 9  

czytając różne fora o tej marce "kruzer" to mam wrażenie jakby ktoś kopiował większość postów. Czy ktoś zna markę motoru i prądnicy owej firmy?? nie interesuje mnie to że producent piszę uzwojenie miedziane itp. jestem elektrykiem i wiem doskonale że jest miedź lepszej jak i gorszej jakości. Chcę kupić agregat na którego zawsze będę mógł polegac a nie polegnąć na tanich reklamach marki o miedzianych połączeniach itp.

1
  • #6 26 Lis 2014 21:29
    Jurek O
    Poziom 10  

Kolego szanowny jeżeli chcesz mieć porządny agregat to kto Ci broni kupić np. oryginalną Hondę?
    Na silniku piszę tylko TH 170F i jakiś tam numer a na prądnicy nic nie pisze. Tak więc można uznać, iż marka silnika i prądnicy opisywanego tu generatora Kruzer brzmi - "Kruzer" :lol:
    Kupiłem, używam, testuję i dzielę się swoimi spostrzeżeniami i tyle. A przy okazji wyśmienicie się bawiąc! :D

0
  • Pomocny post
    #7 26 Lis 2014 21:38
    marcus85
    Poziom 9  

dlatego tutaj napisałem by mieć rzetelną opinię a nie osoby reklamujące. Nigdy wcześniej nie słyszałem o tej firmie a pracowałem zazwyczaj na agregatach hondy ale te nowe nie są już bezawaryjne i takie "piekne". Zastanawiam się nad tym samym modelem ale tylko elektr. zapłonem by każdy mógł spokojnie uruchomić.

0
  • #8 26 Lis 2014 23:21
    QuantumXXX
    Poziom 18  

marcus85 napisał:
    czytając różne fora o tej marce "kruzer" to mam wrażenie jakby ktoś kopiował większość postów. Czy ktoś zna markę motoru i prądnicy owej firmy?? nie interesuje mnie to że producent piszę uzwojenie miedziane itp. jestem elektrykiem i wiem doskonale że jest miedź lepszej jak i gorszej jakości. Chcę kupić agregat na którego zawsze będę mógł polegac a nie polegnąć na tanich reklamach marki o miedzianych połączeniach itp.

Z ciekawości przeszukałem różne fora pod kątem tej marki i faktycznie wygląda na to, że ktoś prowadzi ukrytą reklamę. Nagle w październiku i listopadzie wszyscy kupują agregaty. Poprzednia akcja reklamowa była w maju. Widać, że dyskusje sa miałkie i sztuczne, do tego powtarzają się te same zalety: że miedziane uzwojenia, że ubezpieczenie czy coś tam. Generalnie radzę uważać. Poza tym, nie wiem czy taka kryptoreklama nie łamie regulaminu Elektrody.

O! Już była próba reklamy i konto zostało zawieszone:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13646592#13646592

0
  • #9 27 Lis 2014 20:44
    MrDoimer
    Poziom 38  

Reklama to by była gdyby był sam opis, tj. jaki to agregat jest cudowny i wpsaniały. Ale mamy małe "testy" i obszerny opis poparty zdjęciami :)

2
  • #10 27 Lis 2014 20:57
    marcus85
    Poziom 9  

Dlatego tutaj napisałem by mieć rzetelną opinie, potwierdzoną testami.

1
  • #11 27 Lis 2014 21:43
    MrDoimer
    Poziom 38  

Tech132 napisał:
    Ja wyrażam że to jest reklama .

Nadal nie rozumiem czemu...
    Przecież autor uzasadnił swoją opinię testami w postaci zdjęć multimetru itd.

I nie piszę że jest cały piękny i bez wad bo np. :
    Jurek O napisał:
    Ale żeby nie było tak różowo to na stronie WWW pisze, iż moc nominalna to 2,8 kW a maksymalna 3,5 kW. A na nalepce na agregacie o ile to pierwsze się zgadza to już to drugie nie, ponieważ pisze, że maksymalnie może być 3,0 kW.

Jurek O napisał:
    Pierwsza rzecz, która jest do poprawy to uchwyty a w zasadzie ich poliuretanowe nakładki. Spiąłem je od razu opaskami kablowymi, ponieważ się rozklejają i zaraz by odpadły
    Jurek O napisał:
    Niestety mała plastykowa część ocierała się o metalowy "dzyndzel" powodując duży opór tym samym uniemożliwiając poprawną pracę całości co widać na zdjęciach oraz filmie. W efekcie czego aby odpalić silnik należało pierw zamknąć wajchę następnie pociągnąć za szarpak i szybko przełączyć wajchę w pozycję otwartą. Hmm... uciążliwa sprawa :| .

0
  • #12 27 Lis 2014 22:28
    marcus85
    Poziom 9  

szukałem informacje o tej firmie co niby jest producentem, a znalazłem tylko to przez regon:
    OPEN INVEST
    BEZ SZCZEGÓLNEJ FORMY PRAWNEJ
    dolnośląskie, Wrocław, TATARAKOWA 11
    Jurek O mógłbyś podać informacje gdzie serwisują agregaty?? ponoć są na karcie gwarancyjnej, chętnie sprawdzę czy serwis przebiega bez problemu. Gdy kupowałem myjkę to sprawdzałem ale to było renomowanej firmy.

0
  • #13 27 Lis 2014 23:32
    QuantumXXX
    Poziom 18  

marcus85 napisał:
    szukałem informacje o tej firmie co niby jest producentem, a znalazłem tylko to przez regon:
    OPEN INVEST
    BEZ SZCZEGÓLNEJ FORMY PRAWNEJ
    dolnośląskie, Wrocław, TATARAKOWA 11
    Jurek O mógłbyś podać informacje gdzie serwisują agregaty?? ponoć są na karcie gwarancyjnej, chętnie sprawdzę czy serwis przebiega bez problemu. Gdy kupowałem myjkę to sprawdzałem ale to było renomowanej firmy.

To nie jest żaden producent. To firma która zamawia w Chinach agregat pod wskazaną marką. Gdybyś chciał kupić np. 350 agregatów to Chińczyk bez problemu wyprodukuje Ci je pod marką "marcus85". Wysyłasz mejlem grafikę z logo i napisem a oni robią wszystko. Tak samo jest z produktami AGD 'zelmer' (większość ale nie wszystkie) czy RTV 'diora' -- to są czyste chinole!

Dodatkowo pod adresem "Tatarakowa 11, 51-516 Wrocław" nie mieści się żaden zakład produkcyjny tylko dom z ogrodem:
    https://www.google.pl/maps/place/Tatarakowa+1...2!3m1!1s0x470fe7f252c94c09:0x3dfd2a20385bcc64

0
  • #14 28 Lis 2014 20:12
    Jurek O
    Poziom 10  

Szanowni Państwo QuantumXXX & Tech132 jestem zafascynowany waszą determinacją w dążeniu do zaśmiecenia tego wątku do takiego stopnia aby inni czytający po czterech postach stracili chęć do dalszej lektury.
    Temat zamykam. Szkoda mojego czasu.
    Resztę pozdrawiam!
    Jurek.

0