Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sherman dualmig 200, 230V - podłączenie elektrozaworu

15 Nov 2014 22:35 6129 14
  • Level 7  
    Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem migomatu sherman dualmig 200, migomat tylko na 230V.

Migomat posiada zawór mechaniczny gazu w rączce - i wszystko fajnie gdyby nie to że puszcza gaz z każdej strony oraz działa nie za każdym razem (nie otwiera się).
    Myślę by zamontować elektrozawór co znacznie by mi ułatwiło pracę, tylko szczerze mówiąc nie za bardzo wiem jak się za to zabrać.

Jaki elektrozawór mam kupić, oraz gdzie go podłączyć (z lutownicą jestem oblatany).
    Bardzo proszę o odpowiedź i o łopatologiczne wyjaśnienie co gdzie wpiąć - wiem, że są zakłady zajmujące się takimi rzeczami - ale znając życie sprzęt będzie musiał tam trochę pozostać, a nie ukrywam, że potrzebny jest na tak zwane wczoraj.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 17  
    Witam. Możesz kupić elektrozawór z cewką na napięcie sieciowe i podłączyć go równolegle z zasilaniem transformatora głównego. Pozdrawiam.
  • Level 7  
    Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź,
    czyli rozumiem że mogę kupić elektrozawór Sherman 230V, 13,5VA tak ?

tylko teraz czy on będzie działał tak jak powinien?
    elektrozawór otwiera się po otrzymaniu napięcia, najłatwiej i bez ingerencji jest wpiąć się w styki na włączniku, bo tutaj pokazuje się prąd w chwili spawania (4 zdjęcie po lewej stronie na dole - biały),
    jest jedno małe ale - czy elektrozawór otworzy sie gdy będzie np 40v ? bo napięcie na włączniku skacze w zależności od ustawienia, a nie mogę znaleźć styków gdzie jest 0 a po rozpoczęciu spawania pokazuje się "pełne" 230v

no chyba że źle myśle/źle szukam - wtedy prosiłbym o "łopatologiczne" wytłumaczenie - gdzie się wpiąć - wytłumaczyć jak dla dziecku (nie obrażę się a szczerze podziękuję)
  • TermopastyTermopasty
  • Level 17  
    Z tego co widzę, prąd na transformator główny załączają dwa czarne przekaźniki widoczne na 3. i 5. zdjęciu (sprawdź i popraw mnie jeżeli się mylę). Tam będzie załączane pełne napięcie sieciowe. Sprawdź tam napięcie względem przewodu neutralnego. Przełącznik zakresów, o którym mówisz, skraca uzwojenie pierwotne transformatora (przez zwieranie poszczególnych uzwojeń) w celu zwiększenia prądu. Ty prawdopodobnie mierzysz napięcie na jednym z odcinków uzwojenia pierwotnego, dlatego nie masz pełnego 230V, tylko mniej i ta wartość się zmienia, bo dla różnych ustawień przełącznika zmienia się spadek napięcia na tym odcinku.
  • Level 7  
    Witam, sprawdziłem przekaźniki, i wszystko pięknie tylko że w stanie spoczynku gdy migomat jest włączony ukazuje się 230v, natomiast gdy rozpocznę spawanie momentalnie spada do 0v (ogólnie można by zastosować elektrozawór który działa odwrotnie t.j. jest otwarty gdy 0v a zamyka się po otrzymaniu 230v) tylko że takich chyba nie ma
  • Level 17  
    Sprawdź po wciśnięciu przycisku napięcie za przekaźnikiem napięcie za przekaźnikiem względem przewodu neutralnego. Możesz zmierzyć między neutralnym a czarnym przewodem, który wchodzi z płytki do przełącznika zakresów
  • Level 7  
    Witam, sprawdziłem tak jak kolego pisałeś no i niestety jest tak samo, w stanie spoczynku jest 230, jak nacisne przełącznik spada do 0,

przecież to nie może być takie trudne

już myślałem żeby puścić przez rączkę włącznik na przewodzie 230 - ale mieć taką moc w ręku - nie wiem czy to ujarzmię *(niebezpiecznie)
  • Level 17  
    Tego nie rób na pewno! Widziałem już takie "rzeźby" i nic dobrego z tego nie było...

Sprawdź napięcie między tym czarnym przewodem a fazowym na zasilaniu. Tam też spada Ci na 0?
    Pozostaje jeszcze jedna możliwość - kupić elektrozawór na 24V DC i podłączyć go na wyjściu spawarki.
  • Level 7  
    no z elektrozaworem nie ma problemu - tylko prosiłbym o opisanie gdzie podłączyć ewentualnie ten zawór 24v
  • Level 17  
    adamkol45 wrote:
    kupić elektrozawór na 24V DC i podłączyć go na wyjściu spawarki.

Czyli między plus a minus napięcia wyjściowego
  • Level 7  
    Dzieki za pomoc, udało się znaleźć 230v które pojawia się w chwili spawania,

miedzy fazowym a wyjściem przekaźnika(jeden czarny który idzie do przełącznika), mam nadzieję że nic się nie stanie jeśli tam podepnę elektrozawór,?.,
  • Level 17  
    Nic się nie stanie, możesz się tam podłączyć z elektrozaworem na 230V. To zasilanie transformatora głównego. Zawór będzie otwierał gaz w momencie rozpoczęcia spawania i zamykał po jego zakończeniu.
  • Level 7  
    Jeszcze raz wielkie dzięki, temat można uznać za zamknięty, lecz do piątku jeszcze się wstrzymam - w piątek będe montował zawór a kto wie czy z moim talentem nie spotka mnie żadna niespodzianka :|
  • Level 17  
    To podziel się chociaż efektami :-)
  • Level 7  
    Witam, przepraszam że tak późno ale dopiero teraz znalazłem chwilkę żeby zajrzeć na forum.
    Migomat spawa jak szalony, elektrozawór elegandzko się otwiera, pracuje wszystko jak należy. Także jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Z racji zbliżających się świąt, NAJLEPSZEGO WSZYSTKIM ;)