Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie pracą podajnika granulatu PCV do zasobnika

06 May 2005 00:05 7838 20
  • Level 11  
    Witam Wszystkich.
    Buduje podajnik granulatu PCV do zasobnika w wtryskarce, oparty na silniku elektrycznym wytwarzającym podciśnienie (zasada działania odkurzacza) po napełnieniu zbiornika ok 6l granulatu powinno nastąpić wyłączenie silnika i przesterowanie rozdzielacza pneumatycznego (dwucewkowy)sterującego pracą siłownika otwierającego klapę zsypową. I tak np. 5 cykli pozwoli napełnić zasobnik o poj 30l.
    Problem mam z ustaleniem poziomu granulatu w zasobniku, tj. ustalenie minimum i włączenie pracy 1 cyklu napełniania, – jaki czujnik (tani)?. Chciałem oprzeć się na zdefiniowaniu pracy cyklicznej chyba, że dołożę drugi czujnik, który wskaże max w zasobniku i przerwie pracę podajnika. Jeżeli macie jakieś rozwiązania, porady proszę piszcie.
  • SterControlSterControl
  • Helpful post
    Level 12  
    Podajnik napełniaj czasowo, czasówka załączy rozdzielacz dla zrzutu granulatu do zasobnika, w zasobniku mozesz zastosować czujniki pojemnościowe (ok.140-150zł SELS) lub tańsze czujniki indukcyjne z klapkami zsypowymi oddziałujacymi na te czujniki (ok.70zł SELS)(cenny netto). Rozwiązań tego podawania może być wiele, inne np. to kontrola podciśnienia w rurze ssawnej przed "odkurzaczem" który przełączałby po napełnieniu podajnika na zsyp, i przy dobraniu pojemności podajnika do odpowiedniej ilości podana można wykorzystac licznik zsypów. Uważam, że zastosowanie czujnika lub czujników (min i max) w zasobniku jest niezbędne, bo to podsawowa informacja do pracy wtryskarki i dla obsługi czy nie zabrakło materiału.
  • Helpful post
    Level 14  
    Tak jak napisał kolega maciek sekundka zasysanie tworzywa najlepiej robić w oparciu o cykliczne załączanie pompy na określony czas. W załączniku odręczny szkic podajnika firmy Moretto. Bez siłownika zwalniającego klapkę. Samo podciśnienie (no i oczywiście przeciwwaga) podnosi klapkę do góry (na rys. brakuje uszczlki miedzy klapką a górną komorą). Po wyłączeniu pompy klapka opada pod ciężarem tworzywa. Układ sterowania kontroluje wię czy klapka opadła po wyłączeniu pompy, jeśli nie opadła znaczy to że tworzywo nie zostało zassane. Układ można zaprogramować tak, że np po dwóch nieudanych próbach zassania uruchamia się alarm. Pozostaje jeszcze kwestia "pełnego zasobnika". Jeśli po wyłączeniu pompy ssącej klapka opada i po chwili powraca znaczy ze poziom granulatu w dolnej komorze jest poniżej klapki. Jeśli natomiast się otworzy i nie powróci tzn. że tworzywo wypełnia dolną komorę i część górnej co uniemożliwia jej zamknięcie. Stąd impulsem rozpoczynającym następny cykl ssania jest zamknięcie klapki. Trochę się rozpisałam więc może podsumuję:
    1. Sygnał załączający automat to klapka w pozycji: zamknięta
    2. Gdy nie ma sygnału/impulsu klapka opadła zgłoś alarm

PS. Nie zapomnij o szczelnym zamknięciu elektroniki na wszelki wypadek. Do jakiej wtryskarki podajnik budujesz. Stary Żywiec F0-160 bardzo nieładnie reaguje na brak tworzywa w zasypie.

pozdrawiam Gosia2k
  • Level 11  
    Witam
    Dziękuję za podpowiedzi przydatne informację.
    To, do czego potrzebuje podajnik to nie do końca wtryskarka jest to maszyna mojej produkcji do przetopu kleju termotopliwego.
    Mam jeszcze dwa pytanka, co do tych czujników jak się ma ich praca w metalowym zasobniku czy nie zakłóca ich pracy, jaki wpływ ma zapylenie, osadzanie się talku na czujniku, granulat, którego używam jest talkowany, aby uniknąć samosklejenia. Ostatnie pytanie, czym odczytać sygnał z czujników czy potrzebny jest jakiś sterownik.
  • Level 14  
    Metalowy zbiornik nie zakłóca pracy czujnika. Czujnik magnetyczny montujemy wewnątrz. Ma on bardzo mały zasięg (kilka do kilkanaście milimetrów) więc bedzie reagował tylko na ruchomą klapkę. Zapylenie czujnika nie ma żadnego wpływu. Sygnał z czujnika to napiecie (kilka wolt), jest albo go mnie ma w zależności od stanu czujnika. A sterownik jakiś by się przydał, realizujacy zależności czsowe (czas zał. pompy ssącej) oraz reszte logiki układu (kiedy załączyć lub jeśli brak surowca zgłościć błąd)
  • Level 11  
    Zdecyduje się na czujniki pojemnościowe (min i max) zamontowane w zasobniku, cykliczną prace silnika i klapy zsypowej może zaproponujecie jakieś proste rozwiązanie sklecenia takiego układu -ile czasówek, przekaźników może jakiś schemat podłączenia, a może zaproponujecie jakiś prosty gotowy sterownik. Z góry dziękuję za pomoc.
  • SterControlSterControl
  • Level 11  
    Proponuje zastosować pomysł Gosia2K(znam dobrze Moretto ). Pomysł z czujnikami pojemnościowymi jest stosowany tylko ma pewna wade.
    Jeżeli zaciagany jest materiał drobny np. z przemiału (niewiadoma jak zachowuje sie z talkiem) pod wpływem ruchu i tarcia elektryzuje sie i zaczyna oblepiać czujnik pojemnosciowy który bedzie wskazywał nadal pozycje max lub min
  • Level 11  
    Niestety już zapóźno na takie rozwiązanie mam gotowy podajnik z zmontowanymi wszystkimi elementami, uszczelnieniami, filtrami itd., brakuje tylko sterowania automatycznego, więc muszę znaleźć rozwiązanie z zastosowaniem siłownika do klapy zrzutowej.
  • Level 14  
    Układ do sterowania podajnika w wersji typu Moretto może składać się w najprostszej wersji tylko z dwóch czasówek i to wystarczy. Obydwie czasówki oparte o ne555 (bardzo niska cena do 10 zł za wszystko, albo nawet mniej). Zasada działania takiego sterowania: licz opóźnienie 1 - załącz pompę ssącą na czas 2. Mam nadzieje że rys. w załączniku dobrze ilustruje zasade działania. Pojedynczą czasówkę można zrealizować wg układu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic262497.html

pozdrawiam
    Gosia2k
  • Level 16  
    Witam
    Dokładnie zgadzam się z poprzednikiem. Mam kontakt z takimi właśnie odkurzaczami do napełniania wtryskarki. Rozwiązanie oparte jest właśnie na dwóch czasówkach (jedna od czasu załączenia odkurzacza-napełnianie a druga od przerw pomiędzy kolejnymi napełnieniami. Dodatkowo układ oparty jest jeszcze na sensorze indukcyjnym (może być pojemnościowy), który jest załączany za pomocą klapki-prawie identyczne rozwiązanie jak to naszkicowane powyżej. Sensor odłącza napełnianie w przypadku gdy zasobnik jest pełen. Układ sprawuje się rewelecyjnie. Jest to rozwiązanie firmowe stosowane we wtryskarkach JBFISER (i pewnie nie tylko). Zaletą tego rozwiązania jest możliwość płynnego nastawiania czasów (szczególnie przydatne gdy ilość zasysanego materiału nie jest znana).
    Pozdrawiam
  • Level 11  
    Wszystko Super w poniedziałek zobaczę jak przerobić klapkę, tylko jeden problem w tym układzie mamy brak cyklicznego napełniania. Tzn. ubyło np. 6l granulatu tyle co zsypie się nam jednorazowo ze zbiornika, niedogodność polega na tym, że praca silnika jest dosyć głośna w tym układzie będzie się włączał np. co 5min. Potrzebna by była zależność – jeszcze jedna czasówka, która mierzyłaby czas pomiędzy otwarciem a zamknięciem klapy, jeżeli będziemy mieli szybkie zamknięcie (ustali się doświadczalnie np. 3s. tzn. że zasobnik jeszcze nie został napełniony włączy następny cykl napełniania i tak do czasu kiedy napełni nam zasobnik i chwilowo granulat zblokuje klapkę wtedy czas pomiędzy otwarciem a zamknięciem klapy będzie wynosił więcej niż założyliśmy czyli 3s wówczas czasówka przełączy na oczekiwanie i tu znowu doświadczalnie zmierzymy przy pełnej wydajności ubytek granulatu wyniesie np. 25l i potrzeby na to będzie czas np. 30min. Po tym czasie zostanie uruchomiony pierwszy cykl napełniania. Zyskamy trochę spokoju, bo np. przez 1,5min, co 30min będzie hałasował silnik a nie 30s co 5min. To tylko moje teoretyzowanie, jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie. Jeżeli dobrze rozumuje proszę o modyfikację zamieszczonego schematu.
  • Level 16  
    Tak, tylko że ruch klapki np. o 1cm w dół wcale nie musi oznaczać załączenia sensora. Sensory te mają zakresy działania nawet do 1cm, a tak średnio to ok. 5-8 mm. W wyniku tego ustali się pewna histereza. Musisz też wziąć pod uwagę wielkość jednorazowego napełnienia pojemnika oraz prędkość ubywania materiału podczas pracy. Proponuję złożyć wszystko, uruchomić i ewentualnie wtedy dokonać małych przeróbek. Mogą się one okazać niekonieczne a szkoda czasu i główkowania.
  • Level 14  
    Kolega Arek13 ma rację. Czujnik nie załącza się od razu gdy tlyko klapka leko się ruszy. Czujnik ma się wyłączyć (bo chodzi o opadajace zbocze sygnału które wyzwoli układ ne555) gdy klapka jest całkowicie zamknięta - trzeba zrobić odpowiednią blaszkę na końcu przeciwwagi klapki, tak czujnik w kazdej ( z wyjątkiem klapka zamknięta całkowicie) pozycji klapki dawał sygnał. A co do włączania się co chwile silnika to właśnie o to dba czasówka nr 1. Proszę zauważyć że cały cykl zaczyna się nie od włączenia pompy ale od czasu przerwy. Ustalamy przykładowo ten czas na 10 minut bo sprawdziliśmy że w takim czasie pełny zbiornik dolny nie zdąży się opróżnić (klapka się zamyka tzn że tworzywo jest tylko w dolnym zbiorniku, układ czeka te CZAS1 minut i dopiero załącza pompę) Przy rozruchu (pusty zbiornik) używamy przycisku reset aby ominąć czas CZAS1, wykonujemy r ecznie kilka ssań i mamy pełne oba zbiorniki. Układ ma co prawda tę wadę że co te 10 (CZAS1) minut bedzie się załączał ale czego wiecej wymagać od tak prostego układu. Maksymalna przerwa w zasysaniach w akim układzie bedzie gdy:
    1. oba zbiorniki będą miały tą samą pojemność
    2. CZAS1 ustwimy tak aby był to czas w jakim wtryskarka zużywa prawie całą ilość materiału
    Zawsze można zastosować układ sterowania na jakimś mikroprocesorku i problem zgłowy. Ale myślałam że chodzi o najprostsze/najtańsze rozwiązanie.
  • Level 12  
    Witam jeszcze raz. Przepraszam, że milczałem kilka dni, ale nie miałem takiej mozliwości - wyjazdowa praca. Rozwiązania podane w opisach są raczej typowe i działające, ale nie zawsze to co działa u innych może być dla nas prawidłowe. Jeszcze raz przejrzałem wszystkie informacje w forum i spróbowałem rozwiązać kompleksowo problem. W załączeniu dokładam rysunek ideowy i poglądowy sterowania. Mam nadzieję, że nie jest za późno i jeszcze do czegoś się przyda.
    Praca ukłądu opiera się na kontroli zawartości granulatu w zakresie MAX do MIN lub mniej. Gdy granulatu jest poniżej minimum lub gdy włączamy urządzenie przekaźnik pomocniczy K1 jest w stanie wyłączony więc włącza się czasówka T1 powodując włączenie "odkurzacza" S1 i czasówki T2. Czas na czasówce T1 ustalony na poziomie napełnienia podajnika (powiedzmy 1min), czas na T2 to czas trwania jednego cyklu doładowania - czas załadunku podajnika + wyładunek i przerwa w pracy "odkurzacza (większy niż pierwszy, powiedzmy 3min). Po załadunku układ styków czasówek zatrzymują S1 i otwierają elektrozawór pneumatyki dla zsypu granulatu do zasobnika. Po czasie przerwy następuje powtórne podanie napięcia na T1 i cykl sie powtarza, aż do momentu napełnienia granulatu do maximum, wtedy czujnik MAX przełącza przekaźnik K1 i z własnym podtrzymaniem jest włączony do momentu wybrania granulatu do poziomu minimum, następuje odpadniecie K1 i cykl działa od nowa. Dostajesz cykl napełniania z zadanymi przerwami i z przerwą na zurzycie materiału. Proponuję wykorzystać aparaty RELPOLu przekaźnik R4 i czasówki T-R4 typu Wu, nie są tanie ale bardzo dobre i o czterech stykach przełącznych, upraszcza to konstrukcje. Wazne aby czujnik MAX był w miarę daleko od zasypu, inaczej może zadziałać gdy granulat będzie zsypywał się do zasobnika.
    Jeśli pomogłem, będę usatysfakcjonowany. Pozdrawiam.
  • Level 10  
    Witam, a ja akurat naprawiam taki system dozowania granulatu. Zbudowany jest na S5 i uległ awarii spowodowanej dziurą w dachu hali - kapało na niego i kapało aż padł. Naprawiłem już sterownik. Niestety uszkodził się również program, ale nie całkowicie. System ładnie startuje i zasila maszynę granulatem, ale tylko pierwszą - nie reaguje na pozostałe wywołania. Może byśmy połączyli siły i podłubali w programie - to prostsze niż budowanie układu od początku ? Odczytałem już program z S5.
  • Level 12  
    Więcej powiedz na temat "S5" czy to sterownik ( może Siemens SIMATEC S5)? W jakim formacie jest wyciągnięty program i pod jaką aplikacją jest czytany? Jeśli chodzi o pomoc to jestem chętny do współpracy. A na marginesie rzadko się zdaża żeby program przestał prawidłowo działać bez przyczyny wady sprzętu, możliwe że nie usunąłeś wszystkich usterek. Pozdro.
  • Level 10  
    Witam, sterownik to Simatic 6ES5 095-8MA03. Program sprawdziłem na innym takim samym egzemplarzu sterownika - działa identycznie. Załączam plik odczytany stepem 5. Program startuje, silnik i zawory aparatury ssącej. Po podaniu sygnału na 33.0 (klapka) uruchamia zawór na odpowiedniej maszynie (out 33.0) i po pewnym czasie go zamyka. Powinien to samo robić dla pozostałych wejść np. 33.2 ; 33.4 itd. - niestety nie robi nic. Zapraszam do rozwiązania zagadki. W rewanżu pełny schemat części elektrycznej urządzenia.
    Pozdrawiam
    Jeromir

Dodano po 4 [minuty]:

Witam ponownie - plik odczytany stepem 5.
    Jeromir
  • Level 10  
    Witam, moje boje zakończyły się sukcesem. Problem był po stronie pulpitu sterowniczego (uszkodzony).
    Jeromir
  • Level 10  
    Witam po przeczytaniu forum okazało sie ze tez bede takie cos robił w mojej firmie...chodzi mi o taki sam zasobnik który bedzie ciągnął granulat(takie małe kulki plastiku jak cherbata granulowana)tylko jest jeden problem jezeli mam 3 zasobniki jak zrobic zeby do kazdego zasobnika nie było osobnego silnika tylko te 3 zaciągałyby z jednego silnika ale 3 różne mieszanki np. 1 zasbnik ma brac zielone kulki a 2 czerwone a 3 białe jak to zrobic???pozdrawiam
  • Level 12  
    Witaj. Rozwiązanie jest prozaiczne, stwarzasz ciąg ssawny od "odkurzacza" ssącego do każdego zbiornika - przestrzeni filtrowanej - rura+trójniki. Zamiast połaczenia bezpośredniego ze zbirnikiem zastosuj zasuwy do systemów rurowych typu spiro. Zasuwa z prostokątnej blachy z otworem o przekroju rury z jednej strony. Wszystkie normalnie są zamkmięte, otwierasz tylko tę, do którego zbiornika będziesz zasysał granulki. Rozbudowując system można zastosować zasuwy z siłownikiem pneumatycznym lub elektrycznym co pozwoli zautomatyzować proces. Sprawdź ofertę firm zajmujących się instalacjami transportu powietrznego, np. ISOWENT, przejżyj katalogi, według rysunków można pokusić sie na wykonanie takiego ciągu we własnym zakresie. Pozdro.