Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna a moc przyłączeniowa

15 Lis 2014 22:52 32568 33
  • Poziom 9  
    Witam
    Szykuję się zamiarem zakupu płyty indukcyjnej Bosch PIE 611F17E o mocy 7 kW.
    Przeglądałem moją umowę z tauronem i widnieje tam taka informacja:

Grupa przyłączeniowa - V
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A
    Układ pomiarowy - 1 fazowy
    Moc przyłączeniowa 5 kW

Moja rozdzielnica to ETI IP40 AC400V
    Jest tam 5 zabezpieczeń róż prądowe, każdy 25 A
    Bezpieczniki:
    Gn P.I B16
    Gn P.II B16
    Gn Kuch B16
    Gn Łaz B16
    Pralka B16
    Kuchenka B16
    P C.O. B16
    Zmywarka B10
    Ośw I i ośw II na B10
    Na dole obok wyłącznik głównego piszę 63A
    Jest to nowy budynek z 2013 r.

Teraz moje pytanie czy wystarczy że zgłoszę wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej żeby móc korzystać bezproblemowo z płyty indukcyjnej ? Z umowy wynika że posiadam układ 1 fazowy, chodź na rozdzielnicy piszę AC400V, wynikało by z tego że jest możliwość przejścia na układ 3 fazowy ?

W poniedziałek będę dzwonił jeszcze do elektryka który zajmował się tu elektryką, z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Potrzebujesz układu 3 fazowego do zasilania tej płyty, 1 faza tego nie uciągnie za skarby.
    To że na rozdzielnicy tak piszę znaczy tylko o tym że takowa jest przystosowana do pracy z napięciem 400V. Trzeba zwiększyć moc przyłączeniową i specjalnie podciągnąć Ci 3 fazy do domu.
    Później wszystko rozdzielić i zrobić odzielny obwód tylko pod płytę indukcyjną kablem 5x4mm lub 5x6mm i zabezpieczyć bezpiecznikiem 25A
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedź.

Z elektryki jestem słaby, to mam rozumieć że jest możliwość podłączenia pod 1 fazę?
    Kiedy płyta pobiera 7kW? Wystarczy że zostaną włączone wszystkie 4 pola, czy wtedy gdy wszystkie pola ustawię dopiero na maksymalną moc ?
  • Admin Elektroenergetyka
    niewolno2 napisał:
    W specyfikacji płyty podane jest że płyta jest na 220-240V.

Po co się udzielasz i robisz mętlik w głowie użytkownikowi zadającemu pytanie, skoro napięcie zasilanie jest dla Ciebie jedynym parametrem?
    Zachowujesz się podobnie jak sprzedawcy w znanych marketach, wciskający ludziom farmazony - że płyta nadaje się pod instalacje 230V. Owszem nadaje się ale nie w polskich warunkach. O tym nikt nie wspomina...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    fixer45 napisał:
    Z elektryki jestem słaby, to mam rozumieć że jest możliwość podłączenia pod 1 fazę?

Aktualnie nie ma. Wyłącznik nadprądowy B16 ma nominalny prąd pracy 16A, czyli około 3600 watów mocy. Około bo: MOC = napięcie * natężenie. Wartość napięcia sieciowego jest zmienna w czasie. Zabezpieczenia nadprądowe, popularne wyłączniki instalacyjne, tzw. "esy" mają dwa wyzwalacze - zwarciowy i przeciążeniowy. Nas w tym konkretnym jednofazowym przypadku interesuje wyzwalacz przeciążeniowy, który standardowo ma wartość k=1,13...1,45. Przy czym krzywa wyzwalania nie jest płaska :) Im bliżej wartości granicznej tym zabezpieczenie szybciej zadziała. Bez kłopotu można znaleźć taką charakterystykę.
    Wracając do meritum, przez krótką chwilę zabezpieczenie wytrzyma moc około 5350 watów.

W tym wszystkim należy uwzględnić inne urządzenia w instalacji oraz przewody, które zostały użyte w instalacji. Wychodzi bez wielkiego liczenia, że prąd na granicy zabezpieczenia może dobić do około 25A. A gdzie dalej?
  • Poziom 39  
    Kolego Łukasz-O nikt nikomu nie robi wody z mózgu, skoro w specyfikacji jest wyraźnie podane napięcie 220-240V to na jakiej podstawie możemy stwierdzić że płyta może pracować na 400V. Tabliczka znamionowa rozwiała by wątpliwości.
  • Poziom 9  
    fixer45 napisał:
    Jest to nowy budynek z 2013 r.

Co to znaczy, blok czy dom jednorodzinny

Jest to blok.

To jakie kroki podjąć po kolei żebym mógł ową płytę podłączyć? Jak wygląda robocizna żeby mieć 3 fazy, w mieszkaniu jest sporo kucia? W mieszkaniu posiadam rozdzielnik z bezpiecznikami a na dole w klatce jest cała instalacja z której odczytuję zużycie prądu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Bez wizji lokalnej? To zależy co jest doprowadzone(jaki przewód) do układu pomiarowego (licznika) oraz jaki przewód jest doprowadzony od układu pomiarowego do rozdzielnicy w mieszkaniu.
  • Poziom 19  
    fixer45 napisał:

Kiedy płyta pobiera 7kW? Wystarczy że zostaną włączone wszystkie 4 pola, czy wtedy gdy wszystkie pola ustawię dopiero na maksymalną moc ?

Odp. 1 Jest możliwość.
    Odp. 2 Według specyfikacji to "Moc przyłączeniowa (całkowita) 7200 W " czyli przy maksymalnym obciążeniu.
    Jednakże w twoim domu zasilanym prądem 1-fazowym gotowanie kolacji równoznaczne było by z kolacją przy świecach.
    niewolno2 napisał:
    Kolego Łukasz-O nikt nikomu nie robi wody z mózgu, skoro w specyfikacji jest wyraźnie podane napięcie 220-240V to na jakiej podstawie możemy stwierdzić że płyta może pracować na 400V. Tabliczka znamionowa rozwiała by wątpliwości.

Jakiej specyfikacji? Chodzi Tobie o sprzedawce, co pisze sprzedawca na stronie internetowej? Wklej linka do instrukcji producenta. Wtedy możemy pogadać.
  • Poziom 9  
    pol102 napisał:
    Bez wizji lokalnej? To zależy co jest doprowadzone(jaki przewód) do układu pomiarowego (licznika) oraz jaki przewód jest doprowadzony od układu pomiarowego do rozdzielnicy w mieszkaniu.

Jutro zadzwonię do elektryka który tym się zajmował i za pytam o te przewody i co powie na temat podłączenia płyty indukcyjnej.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jedno pytanie 5kW to jest maksymalna moc jaką można uzyskać na 1 fazie ?
  • Poziom 9  
    W poniedziałek za dzwonię do elektryka i upewnię się czy na pewno jest to przewód 3 żyłowy.

A płyta o mocy około 3.7 kW dało by radę podłączyć bez problemu już pod 1 fazę ? Tylko pytanie czy taka płyta nie będzie za słaba ?

Na stronie euro agd piszą takie głupoty:

"Wartość napięcia w instalacji elektrycznej wymagana do podłączenia i sprawnego działania danego urządzenia – podawana w woltach (V). W zależności od rodzaju sprzęt AGD może być zasilany prądem zmiennym o napięciu 230 V lub 400 V. Urządzenie o napięciu zasilania 230 V można podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego, nie jest wymagana specjalna, wytrzymała instalacja. Napięcie zasilania 400 V oznacza, że urządzenie należy podłączyć do odpowiedniej, osobnej instalacji elektrycznej, tzw. trójfazowej. Przed zakupem należy sprawdzić, czy taka instalacja w budynku występuje, bądź zasięgnąć porady elektryka."

Jedno z drugim się wadzi, wg nich płytę o mocy 7 kW i napięciu 230 v można podłączyć pod 1 fazę, skoro na 1 fazę można maksymalnie mieć 5 kW... W sumie można podłączyć ale korzystać z jednego pola ..
  • Poziom 39  
    Szykuję się zamiarem zakupu płyty indukcyjnej Bosch PIE 611F17E o mocy 7 kW.
    Przeglądałem moją umowę z tauronem i widnieje tam taka informacja:

Grupa przyłączeniowa - V
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A
    Układ pomiarowy - 1 fazowy
    Moc przyłączeniowa 5 kW

Kolego Bronek22 w czym problem?
    niewolno2 napisał:

Kolego Bronek22 w czym problem?

W tym problem, że o gotowaniu można zapomnieć. To tak w telegraficznym skrócie, bez zagłębiania się w aspekty techniczne instalacji.
  • Poziom 39  
    Logiczne jest że nie podłącza się płyty 7kW do instalacji 5kW i nie wiem na jakiej podstawie kolega Bronek22 zarzuca mi że twierdze że można podłączyć płytę o mocy 7kW do instalacji 5kW. Wiadomą rzeczą jest że jeżeli płyta nie będzie wykorzystywana pełną mocą to jedna faza obsłuży tą płytę ale jeżeli załączymy wszystkie pola to może być nie ciekawie.
  • Poziom 37  
    Kolego Fixer45, zgodnie z instrukcją montażu Twojej płyty można ją podłączyć pod jedną fazę (L+N) lub pod pod dwie fazy (L1+L2+N). W tej drugiej opcji potrzebujesz zasilanie trójfazowe. W nowym bloku kable od skrzynki z licznikiem do Twojego domu zapewne przebiegają pionem technicznym, więc ewentualne kucie mogło by sie ograniczyć do ścian Twoim domu. Możliwe też, że ktoś pomyślał wcześniej i kable do instalacji trójfazowej masz ułożone.
    Gdy podłączysz płytę pod jedną fazę, to możesz ustawić maksymalną moc płyty (ustawienia podstawowe, parametr c7). Wtedy łączna moc pól grzewczych nie przekroczy ustalonego limitu. Może to oznaczać, że np. tylko jedno pole będzie mogło pracować z maksymalną mocą (np. zagotowując garnek wody), a inne pola w tym samym czasie będą mogły pracować z mała mocą (np. podtrzymując gotowanie).
  • Poziom 19  
    freebsd napisał:
    Kolego Fixer45, zgodnie z instrukcją montażu Twojej płyty można ją podłączyć pod jedną fazę (L+N) lub pod pod dwie fazy (L1+L2+N). W tej drugiej opcji potrzebujesz zasilanie trójfazowe. W nowym bloku kable od skrzynki z licznikiem do Twojego domu zapewne przebiegają pionem technicznym, więc ewentualne kucie mogło by sie ograniczyć do ścian Twoim domu. Możliwe też, że ktoś pomyślał wcześniej i kable do instalacji trójfazowej masz ułożone.

Pozostaje tylko kwestia podpisania nowej umowy,przydziału mocy,wymiany licznika ... trochę prucia i modernizacji sieci w domu a później już pójdzie z górki.
  • Poziom 26  
    Patrząc w opisie producenta urządzenie zasilane napięciem 230V i jak to bywa w manualach marketingowych nic a nic o schemacie zasilania. Upewnij się w kwesti zasilania tej płyty lub ew. Zmień plyte , wybór należy do ciebie