Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometry głośności...

06 Maj 2005 00:07 2350 7
 • Poziom 2  
  Gdzie zamontowac potencjometry glosnosci? :D Patrzac na wszystkie wzmacniacze akustyczne nie widze regulacji nagłosnienia. Czy jest jakas ogolna zasada montowania tych potencjometrow czy trzeba je zamontowac w ukladzie? Prosze o pomoc.
 • Poziom 16  
  Witaj!
  W schematach, które oglądasz pokazany jest układ samego wzmacniacza. A żeby mieć regulacje głośności, balansu i barwy musisz podłączyć jeszcze do niego przedwzmacniacz.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 21  
  Aby regulować głośność podłanczasz potencjometr następująco: 1- masa, 2-do wejścia wzmacniacza, 3-wejscie wzmacnianego sygnału, patrząc na potencjometr od strony pokrentła, a nuszki potencjometru skierowane w dół.
 • Poziom 15  
  Marcin _xx1 Racja można tak zrobić, ale wiesz o tym , że sygnał na wejściu bedzie tłumiony i zniekształcony - można tak zrobic we wzmacniaczach wątpliwej jakości - inaczej bezwzględnie przedwzmacniasz!!
 • Poziom 37  
  asura.kk ,a w przedwzmacniaczu niby inaczej jest to zrobione?Jeśli końcówka ma wystarczającą czułość i nie jest potrzebna regulacja barwy i balans to trzeba zrobić tak jak napisał Marcin_xx1 i przedwzmacniacz nie jest potrzebny żeby podłączyć końcówkę do CD czy PC.Niby dlaczego potencjometr miałby zniekształcać czy tłumić jeśli na max. się ustawi?
 • Poziom 15  
  Pi-Vo racja jeśli jest duży sygnał to chyba nie ma znaczenia. A teraz trochę z innej beczki - mógłbyś mi wytłumaczyć po co się stosuje wtórniki napięciowe na wejściach przedwzmacniaczy?? By zbytnio nie obciążać sygnału wejściowego?? I zazwyczaj potencjometry siły głosu stosuje się za nimi.
 • Poziom 37  
  Wtórniki stosuje się po to żeby określić impedancję wejściową i jeśli jest układ regulacji barwy to wymaga on sterowania ze źródła o małej impedancji wyjściowej.To zapewnia wtórnik.Jeśli za wtórnikiem jest tylko potencjometr głośności to też ma sens ,np. jeśli końcówka ma impedancję wejściową 20K to korzystnie jest zastosować potencjometr o małej rezystancji żeby nie zniekształcić jego logarytmicznej charakterystyki.Wtedy impedancja wejściowa wzmacniacza wyszłaby mała ,taka jak równoległe połączenie impedancji wejściowej końcówki i rezystancji potencjometru.A od wzmacniacza wymaga się żeby jego impedancja wejściowa była na poziomie np. 47K albo 100K.I ten temat załatwia wtórnik bo nie każde źródło sygnału jest w stanie wysterować wzmacniacze o małych impedancjach rzędu kilku kiloomów.