Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym łączyć przewody w puszkach?

15 Lis 2014 23:15 3858 17
  • Poziom 30  
    Tak się zastanawiam czym lepiej łączyć przewody w puszkach.
    Czy do tego użyć kostek a może wago?

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Hmmmm a jeśli na takim przewodzie będzie duże obciążenie to czy takie wago nie stopi się lub nie będzie słabego styku?
  • Moderator
    sebaele22 napisał:
    Hmmmm a jeśli na takim przewodzie będzie duże obciążenie to czy takie wago nie stopi się lub nie będzie słabego styku?

Co to znaczy "duże obciążenie"?
  • Poziom 30  
    Mam namyśli grzejniki elektryczne, termy, podgrzewacze wody.
    Wiadomo przewody się grzeją więc czy takie wago wytrzyma? Czy styk będzie porządnie zaciśnięty?
    A i jeszcze takie pytanie, czy do wago używa się również przewodów linek czy tylko drut?
  • Admin Elektroenergetyka
    sebaele22 napisał:
    Wiadomo przewody się grzeją więc czy takie wago wytrzyma? Czy styk będzie porządnie zaciśnięty?
    A i jeszcze takie pytanie, czy do wago używa się również przewodów linek czy tylko drut?

Przecież przykład, który wkleił kolega szelton jest również dla linek.
  • Poziom 37  
    Wszystko ma swoje dopuszczalne prądy i trzymając się wytycznych producenta nic się nie dzieje złego. Złączka wago 24A zaś przewód 2.5mm2 zabezpiecza się zabezpieczeniem 16A więc jak by nie patrzeć 8A zapasu bezpieczeństwa.
    Zaś odbiory dużych mocy mają obwody wydzielone i raczej przewód od rozdzielni do zacisków idzie cały bez łączenia chyba że ktoś sztukuje z kawałków.
  • Poziom 24  
    Są Wago przystosowane tylko do drutów oraz takie przystosowane do drutów i linek. Kolega "szelton" przedstawił na zdjęciu takie, którymi można łączyć i druty i linki. Jeśli chcesz znać parametry znamionowe tych złączek poszukaj w internecie. To wcale nie takie trudne. Hasło klucz: "Wago".
  • Moderator
    sebaele22 napisał:

Czy jesteś elektrykiem?
  • Poziom 30  
    Elektrykiem nie jestem ale już nie raz przerabiałem coś w instalacji.
    Teraz to już będę wiedział że lepiej zastosować wago niż kostkę a ciągle byłem za kostką bo jak wiadomo można porządnie przykręcić przewód a wago te zwykłe na drut to może mieć słaby styk :-).
  • Poziom 27  
    sebaele22 napisał:
    ciągle byłem za kostką bo jak wiadomo można porządnie przykręcić przewód

I zerwać gwint.
    A często połączenia śrubowe się luzują czego niema przy połączeniach sprężystych.
    Złączka Wago jest dobra pod warunkiem, stosowania się do jej parametrów granicznych. Musi pracować w instalacjach wykonanych poprawnie i zgodnie z obecną wiedzą techniczną.
    Jeśli taka złączka "obsługuje" obciążenie kilku obwodów z ogrzewaniem to faktycznie nie da rady.
  • Poziom 12  
    Dla mnie pewnym połączeniem jest skręcenie i polutowanie przewodów. Sporo pracy ale efekt chyba najlepszy z możliwych. Dla większej ilości przewodów opłaca sie skorzystać z małego tygielka.
    janas napisał:
    Dla mnie pewnym połączeniem jest skręcenie i polutowanie przewodów. Sporo pracy ale efekt chyba najlepszy z możliwych. Dla większej ilości przewodów opłaca sie skorzystać z małego tygielka.

Jak zawsze najwięcej dopowiedzenia mają "złote rączki" i ostatnio bardzo na czasie - bohaterowie w swoim domu :|
    To jest najgorszy rodzaj z możliwych połączeń. Pomyślałeś chociaż o późniejszej ingerencji w obwód i połączenie? Mina pomiarowca na widok zalutowanego skręta bezcenna. Jak on ma połączenie do pomiaru niby rozłączyć?
  • Moderator
    janas napisał:

Jak się nie zna niczego innego, to można pisać i takie bzdury.

Temat zamykam.