Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorski miernik lamp elektronowych

14 Lis 2014 20:54 2919 9
 • Poziom 18  
  Czy któryś z Kolegów zbudował ten miernik ? Jakoś nie udało mi się zrozumieć tego schematu. Czy lampy mierzy się tylko podając napięcie anodowe i ujemne siatki czy też wysterowuje się jakimś sygnałem ?
  A może dla dobra publicznego ktoś opisałby w ludzki sposób działanie tego przyrządu ?
  Co właściwie przełącza PM ? Jaką funkcje pełni K1 po odłączeniu napięcia anodowego ? Wyłącznik z minusa mostka w szeregu z wył US1 ?
  No i te dziwne połączenia pomiędzy pierwotnym, a wtórnym uzwojeniem ?

  Moderowany przez Futrzaczek:

  Wydzielone stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic255327.html

 • Testo
 • Poziom 14  
  Tego miernika nie zbudowałem i nie poleciłbym go do użytku w dzisiejszych czasach. Pomiar emisji odbywa się przy podaniu napięć - można powiedzieć - statycznie. Wadą jest brak regulacji napięć siatki , ekranu i anody. Przy niewielkich nakładach bez problemu można zaprojektować i zbudować miernik o dużo większej przydatności.
 • Testo
 • Poziom 36  
  Problemem dziś nie jest zbudowanie miernika (nie byle testera dobra/zła)) do lamp, części są ogólnie dostępne, trafa można nawinąć, problemem jest poznanie zasad działania lamp i wtedy można samodzielnie zaprojektować odpowiedni układ. Przez lata nie miałem testera ( P-507 to nie jest miernik choć jest, do prostych pomiarów, wystarczający dla mnie) a mając (samoróbki) regulowane zasilacze Ua, Us2,-Us1 i regulowane napięcie (stałe bo tak najłatwiej) Uż mierzyłem każdą lampę, nastawy napięć są podane w każdym katalogu lamp. Pomiar lamp to był jeden z tematów na pomiarówce w Technikum Kasprzaka, na studiach temat był już zbyt retro. Książki ,,lampowe'' na aukcjach taniutkie są, może warto poczytać, chodzi o to aby zrozumieć CO SIĘ MIERZY I PO CO. Każdy ,,miernik lamp'' to przecież uproszczona, z konieczności, wersja pomiaru przy pomocy kilku zasilaczy i kilku mierników tzw. na piechotę.
 • Poziom 18  
  Bardzo słuszne uwagi Kolego cirrostrato , ale forum to cudowne miejsce, dzięki któremu doświadczeni fachowcy dzielą się swoja wiedzą z niedouczonymi :). Próbowałem trochę na piechotę, ale nie wyszło najlepiej. Mam regulowany zasilacz anodowy, i regulowany ujemnego napięcia. Podaje na anodę i siatkę EL34 napięcia np: 200 V i -15V i wynik ( prąd anody) wydaje mi się co najmniej niewiarygodny : 4 -5 mA niewiele różniący się dla nowiutkiej i ciężko przemęczonych lamp. W/g charakterystyki powinno to być około 65 mA dla nowej lampy( jeśli oczywiście dobrze czytam ) Co robię nie tak ? Czy na siatkę nie podaje się żadnego sygnału sterującego ?
  A co do tego co chcę mierzyć ? Głównie emisję, aby posegregować sobie lampki na te lepsze i gorsze.
  Byłbym wdzięczny za instruktaż jak mierzyć "na piechotę" i oczywiście za wskazanie
  lekkiej, łatwej i przyjemnej literatury. Miło byłoby dowiedzieć się jak zmierzyć inne parametry bez drogich niedostępnych przyrządów.
 • Admin Grupy Retro
  anszun napisał:
  Podaje na anodę i siatkę EL34 napięcia np: 200 V i -15V i wynik ( prąd anody) wydaje mi się co najmniej niewiarygodny : 4 -5 mA niewiele różniący się dla nowiutkiej i ciężko przemęczonych lamp.

  EL34 ma trzy siatki, więc określ, który potencjał na którą podajesz.
  anszun napisał:
  Czy na siatkę nie podaje się żadnego sygnału sterującego ?

  Nie, ponieważ wtedy prąd anodowy odzwierciedlałby zmiany tego sygnału - a po co?
 • Poziom 18  
  Jestem bardzo wdzięczny za zainteresowanie moim problemem :)

  Ekranująca zwarta z anodą ( +200V), na S 2 napięcie niższe niż na anodzie ( jak na schemacie) , S1 ujemne napięcie siatki (załóżmy -15V ). Katoda na GND.
  Gdzieś wyczytałem, że pomiaru dokonuje się podając na Us1 napięcie ujemne lub zerowe i z różnicy prądu anody ma coś wynikać.
 • Admin Grupy Retro
  Zaraz, chyba mylisz pojęcia.
  S1 = siatka sterująca - tam podajesz napięcie ujemne
  S2 = siatka ekranująca - zwierasz z anodą (uwaga, wynik będzie zafałszowany z uwagi na prąd przez nią płynący, chyba, że amperomierz włączysz bezpośrednio przed anodą)
  S3 = siatka zerowa lub antydynatronowa - zwierasz z katodą

  Jeśli S3 połączyłeś z anodą, to niewesoło :|
 • Poziom 18  
  Rzeczywiście pokręciłem. Teraz wszystko wydaje się jasne. Czy mógłbym jeszcze prosić o zweryfikowanie tego co na obrazku ?
 • Pomocny post
  Admin Grupy Retro
  Prąd będzie mniejszy, bo u Ciebie napięcie siatki ekranującej to 200V, a nie 250V. Poza tym, licz się z faktem że lampy mają rozrzuty już na etapie produkcyjnym.

  Poza tym, masz rację.
 • Poziom 18  
  Choć mieszkam w kolebce DIORY trudno już tu spotkać "lampowca". Bardzo dziękuje za wyjaśnienia. Serdecznie pozdrawiam :)