Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RM 222 Kasprzak - ciche odtwarzanie kaset

16 Lis 2014 12:13 3087 29
  • Poziom 12  
    Radiomagnetofon podarowany, od dawna "leżakował" , przestrojenie poszło dość gładko - lecz magnetofon bardzo cicho odtwarza. Odgrzebałem tematy na forum , chodzi o przeczyszczenie suwaka od zapisu - ponoć tam może jest usterka.
    Tylko jak to rozebrać ?
  • Poziom 43  
    anilwap napisał:
    Tylko jak to rozebrać ?

Nie ma takiej potrzeby, wystarczy psiknąć do środka preparat do czyszczenia styków.
    Przyczyna usterki może też leżeć po stronie samej głowicy, ją też trzeba wyczyścić.
  • Poziom 12  
    Głowicę wyczyściłem od razu, ale nic to nie zmieniło.
    Teraz użyłem preparatu do potencjometrów - bez zmian.
    Czytałem na forum aby zewrzeć wejście z wyjściem na tym suwaku - ale nie mam pojęcia co z czym, nie chciałbym czego uszkodzić.

Dodano po 24 [minuty]:

Wrzucam jeszcze fotkę głowicy do oceny, może to jej wina - wygląda marnie wg mnie.
  • Poziom 12  
    Możesz podpowiedzieć jak to zrobić , jestem raczej słaby w tych sprawach.
    Dzięki za wyrozumiałość z góry.
  • Poziom 12  
    " zewrzyj wejście z wyjściem" ?
    wejście - to te dwa kabelki od głowicy ?
    a wyjście ?
    może ktoś podpowiedzieć , czy chociaż chodzi o ten suwak ( na pierwszym zdjęciu) ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    anilwap napisał:
    wejście - to te dwa kabelki od głowicy
    Nie.
    Wyraźnie pisze tam, że chodzi o suwak na płytce. Ma on trzy wyprowadzenia. Dwa z nich trzeba zewrzeć. A które, to musisz sam wywnioskować. Ten na zdjęciu ma trzy wyprowadzenia? Widać, że nie.
  • Poziom 26  
    RM 222 Kasprzak - ciche odtwarzanie kaset
    Na zdjęciu zaznaczyłem czerwonym kolorem gdzie masz szukać, a zielonym co zewrzeć, jak zewrzesz źle to nic nie będzie słychać, ja zwierałem ten potencjometr kondensatorem 22nF.
    Gdy zwarłem samym kablem to magnetofon strasznie dudnił przy niskich częstotliwościach, a tak to dźwięk jest taki jak z radia przyjemny dla ucha.

Zwarcie tego potencjometru wpływa na nagrywanie, utracisz możliwość płynnej regulacji sygnału zapisu, ale w tym modelu jest "auto record level control".
  • Poziom 12  
    Zwarłem tak jak na zdjęciu ( zielone punkty) , jednak żadnych zmian - słychać gdzieś w tle nagranie z kasety tak jak bez tego zwarcia. A tak na marginesie , chociaż może to jest wskazówką , po załączeniu kasety mam duże buczenie w głośniku , które narasta wraz z podkręcaniem siły głosu . Gdy dotknę ręką masy , anteny to efekt buczenia maleje .
  • Poziom 23  
    Czy masa w głowicy dobrze jest przylutowana?
  • Poziom 12  
    Masa jest . Może to wina zużycia głowicy?
  • Poziom 26  
    A połączenie kabli głowicy na płycie sprawdzałeś? Ścieżki idące od połączeń, jesteś pewny?
    Niestety ale w sprzęcie mającym już te 20 - 30 lat na karku wszystko jest możliwe, sam borykam się z takim problemem w innym modelu, raz jest dobrze a raz nie.

Sprawdzałeś płytkę odpowiadającą za regulację głośności/barwy tonu, może tam coś jest nie tak, nie napisałeś czy w trybie radio objawy występują.

Próbowałeś coś nagrać z radia, a potem odtworzyć nagranie na innym magnetofonie, wtedy będzie coś więcej wiadomo na temat stanu głowicy.
  • Poziom 12  
    W trybie -radio - jest wszystko dobrze , przestrojone , odbiera bez zarzutu na wszystkich zakresach , z tego co pamiętam regulacja barwy też jest .
    Dzisiaj posprawdzam jeszcze to nagrywanie .
  • Spec od sprzętu Unitra
    anilwap napisał:
    Może to wina zużycia głowicy?
    Odłącz przewody od głowicy i podczas wciśniętego klawisza "START" dotykaj najpierw jednego a potem drugiego przewodu. Na którymś musi być słyszalny w głośniku "warkot". Oczywiście ustaw głośność i przełącz się na magnetofon.
  • Poziom 26  
    Jeżeli będzie słychać warkot przy dotykaniu przewodów (prawidłowy objaw) to znaczy że głowica umarła.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ta pierwsza będzie ok.
  • Poziom 12  
    Dzięki Marian, to już zamawiam.
  • Poziom 26  
    Kropka z cyfrą po numerze 106 oznacza pewnie różnicę widoczną na czole głowicy, tak to jedno i to samo chyba.
  • Poziom 12  
    Witam po przerwie, głowica dotarła i szybko zabrałem się za montaż - niestety
    wciąż nie ma dźwięku z kaset . Na starej głowicy dźwięki dochodziły tylko gdzieś w tle i mocno wyciszone, natomiast na nowej nie ma nawet tego. Regulowałem góra/dół i nic. Co Koledzy na to ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    anilwap napisał:
    Co Koledzy na to ?
    Gdy dotykasz palcem przewodów i jest wyraźny przydźwięk, głośny to musi być dźwięk. Chyba, że nowa głowica jest uszkodzona.
  • Poziom 12  
    Jest przydźwięk i to mocny.

Dodano po 5 [minuty]:

Czy podłączenie przewodów do głowicy ma jakieś znaczenie ? masa do prawej końcówki czy może odwrotnie. Założyłem starą głowicę to dźwięk przebija w tle, może ta głowica jest nie odpowiednia - 106.3. Wygląda na nową.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Połączenie nie ma znaczenia. Symbol głowicy też. Na każdej powinno grać.
    Może nowa głowica ma przerwę, albo za długo lutowałeś ją i uszkodziłeś.
  • Poziom 23  
    Sprawdź rezystancję tej nowej głowicy i starej.
  • Poziom 12  
    A ile powinna wynosić rezystancja dobrej głowicy?
    Miernik mi pokazuje " 1 " , dotyczy tej nowej . Miernik "marketowy" .
  • Poziom 26  
    Głowica ma zazwyczaj do 200 do nawet 300 omów, zależy od modelu, jeżeli pokazuje -1 to chyba nie wróży nic dobrego, ustawiłeś prawidłową funkcje pomiaru?
  • Poziom 12  
    Wszystko wskazuje że jest przerwa , próbowałem na różnych zakresach .
  • Spec od sprzętu Unitra
    No to albo była uszkodzona, albo sam ją uszkodziłeś.
  • Poziom 12  
    Podmieniłem głowicę z RM "Maja" - tak dla sprawdzenia i odtwarza, ewidentnie zepsuta głowica. No cóż, na błędach się człowiek uczy- zakupy na odległość nie zawsze są udane. Temat zamykam i rozglądam się za kolejną głowicą .
    Dziękuję za wskazówki.