Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sejf z zamkiem szyfrowym zbudowanym na komparatorach

mi_ma 16 Lis 2014 19:54 5841 4
 • Sejf z zamkiem szyfrowym zbudowanym na komparatorach

  Przyzwyczajeni już jesteśmy, że każdy projekt, w którym ma się pojawić jakieś rozwiązanie logiczne musi być zrobiony od początku do końca z użyciem sygnałów cyfrowych, modułu Arduino, mikrokontrolera, w najgorszym wypadku prostego układu z bramek. Otóż, jak się okazuje, sejf z szyfrem cyfrowym można zbudować wykorzystując sygnały wejściowe analogowe, bez jakiegokolwiek mikrokontrolera czy konieczności programowania. Poniższy sejf posiada kilka pokręteł regulujących napięcie wejściowe za pomocą potencjometrów. Podawane są one następnie na wejścia komparatorów okienkowych, które przetwarzają sygnał na cyfrowy w sytuacji, gdy napięcie podawane na wejście mieści się w ustalonym zakresie. Co ciekawe dodatkowe - potencjometry pozwalają ustawić dowolne zakresy zadziałania komparatorów. Możemy więc powiedzieć, że mamy do czynienia z programowalnym analogowo zamkiem szyfrowym. Sygnały generowane podawane są na połączone ze sobą bramki AND, które z kolei poprzez tranzystor otwierają silnik zamka.

  Jak widać - nie do każdego rozwiązania trzeba od razu programisty... Wystarczy dobry elektronik. Na stronie znajdziecie też film z dokładnym wyjaśnieniem działania układu.
  Całość zasługuje także na uznanie od strony wizualnej, ponieważ drewniany sejf jest wykonany bardzo starannie i niewątpliwie cieszy oko.

  Sejf z zamkiem szyfrowym zbudowanym na komparatorach Sejf z zamkiem szyfrowym zbudowanym na komparatorach

  Źródło http://makezine.com/projects/the-combinator-a-comparator-combination-safe/


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 17 Lis 2014 20:57
  horik
  Poziom 13  

  Dobry przykład elektroniki analogowej. Można było także zrezygnować ze scalonych bramek i zastąpić je elementami dyskretnymi, np. czysto diodowymi albo przekaźnikowymi. W książce pana Wojciechowskiego pt. "Nowoczesne zabawki" było sporo takich przykładów, w tym, o ile dobrze pamiętam, bo książki nie miałem w rękach wiele lat, "analogowy suwak logarytmiczny".

 • #3 18 Lis 2014 21:35
  dgajew
  Poziom 18  

  Ciekawe rozwiązanie analogowe ale najsłabszym punktem "sejfu" jest łatwy dostęp do pojemnika na baterie, prawdopodobnie wystarczy podać na chwilę wysokie napięcie żeby uszkodzić/zewrzeć strukturę MOSFETa, ewentualnie można się bawić w pomiar prądu zasilania używając szybkiego rejestratora, w momencie zadziałania danego komparatora i zmiany stanu bramki AND pobór prądu na chwilę wzrośnie..

 • #4 22 Lis 2014 14:19
  2186233
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 13 Sty 2015 19:42
  japko1024
  Poziom 17  

  horik napisał:
  Można było także zrezygnować ze scalonych bramek i zastąpić je elementami dyskretnymi, np. czysto diodowymi albo przekaźnikowymi.

  Przekaźników lepiej do tego nie używać, bo włamywacz mógłby usłyszeć ich tykanie i na tej podstawie znaleźć właściwy szyfr. Chyba, że jakieś ciche, izolowane akustycznie i może nawet z jakimś układem, który podczas próby otwarcia sejfu zagłuszałby je własnym dźwiękiem :)