Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki system i jaka aplikacja do postawienia chmury na domowym komputerze?

16 Lis 2014 20:21 1914 14
  • Poziom 19  
    Chce na komputerze (na systemie stojącym w maszynie wirtualnej) postawić chmurę, do której będę mógł wrzucić pliki i z dala od domu np. z czyjegoś komputera lub swojego smartfona z Androidem mieć do plików tam się znajdujących + chce aby ta chmura miała możliwość streamowania plików, czyli żebym nie musiał ściągać udostępnionego filmu aby go obejrzeć. Zainstalowałęm sobie VirtualBoxa, na nim postawiłem Windows 7 Professional 32bit i próbuje zainstalować (korzystając z IIS Windowsa) chmurę ownClouda. Wymaga ona do działania MySQL, PHP i Pythona. Próbowałem instalować to wszystko wg instrukcji z owncloud.com, ale w czymś się pogubiłem albo Windows zgłupiał, bo w folderze "inetpub\wwwroot\" nie zainstalowały się jakieś pliki. Po drugie raz w Narzędziach Administracyjnych nie nie mam aplikacji "IIS", a raz mam. Jestem w tym zielony, więc siedzę nad tym od 4 godzin i nie wiem jak to uruchomić.
    Czy są prostsze chmury do zainstalowania, czy może Windows 7 nie daje rady, albo ja nie umiem tego zainstalować?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    A jakich usług dokładnie oczekujesz od takiej "chmury"?

Jeżeli robisz to na wirtualnej maszynie, to Windows Ci wychlasta zasoby. Ja bym na Twoim miejscu rozważył wirtualnego NASa postawionego na FreeNAS albo OpenMediaVault (ten drugi nowszy i lepszy).

http://www.freenas.org/
    http://www.openmediavault.org/
  • Poziom 19  
    vampire86 napisał:
    A jakich usług dokładnie oczekujesz od takiej "chmury"?

Jak wspomniałem:
    1. Dostęp do plików tam umieszczonych na komputerach z Windowsem i urządzeniach z Androidem
    2. Funkcje streamowania multimediów na Windows i Android.
    vampire86 napisał:
    Jeżeli robisz to na wirtualnej maszynie, to Windows Ci wychlasta zasoby. Ja bym na Twoim miejscu rozważył wirtualnego NASa postawionego na FreeNAS albo OpenMediaVault (ten drugi nowszy i lepszy).

Robię to na wirtualnej maszynie, by nie namieszać w sterownikach i usługach systemu, gdyż ta chmura jest mi potrzebna na chwile do projektu. Rozumiem, że polecasz OpenMediaVault?

Z tego co widzę, to ownCloud nie działa na XAMPPie, czyli odpada.
  • Poziom 19  
    Na stronie owncloud.org nie ma nic o instalacji tego na XAMPPie, natomiast jest opisana procedura instalacji na IIS - dlatego myślałem że tylko na IIS pójdzie. Jednak faktycznie, można postawić to na XAMPPie, czyli byłem w błędzie. Spróbuje jeszcze raz i jak będę miał jakieś problemy, to napiszę.
  • Poziom 35  
    Owncloud pójdzie na jakiejkolwiek kombinacji serwera www + php, tak naprawde nawet zewnętrznego SQL-a nie potrzebuje.
    Ale prawdę mówiąc lepiej postaw zwykłe ubuntu serwer - łatwiej będzie Ci ogarnąć zależności do streamingu itp.
  • Poziom 19  
    Ściągnąłem OpenMediaVault, zainstalowałem na VirtualBoxie najpierw na/jako Ubuntu 64bit, (a potem Debian 64bit) - w obu przypadkach po ukończeniu instalacji w terminalu pojawia się adres webowy 10.0.2.15 (dostęp do platformy OMV), ale po wpisaniu go w przeglądarce żadna strona się nie wyświetla, pingowałem ten adres i brak odpowiedzi. Co gorsza, gdy wpiszę w przeglądarkę "localhost" to wyświetla się logo IIS7 i napisy w różnych językach "Witamy", klikam i przenosi mnie do strony Internet Information Server - to samo mam na moim Windowsie (host), jak i Windowsie na wirtualnej maszynie z W7 (Gość), na którym próbowałem uruchomić ownClouda za pomocą MySQL+PHP (opis w pierwszym poście). Oglądałęm na YouTube proces instalacji, to ludziom wyświetla się adres 192.168.x.x, a nie 10.x.x.x; to raz, a dwa nie rozumiem dlaczego (pomimo, że nie mam włączonego W7 wirtualnego) serwer IIS, który nie chce mi się uruchomić, bo gdzieś zginął mi jego folder, pokazuje mi swoją stronę? Na dodatek, po wejściu w "Mój komputer" i "Sieć", mam widoczny serwer "Chmura", który utworzyłem właśnie na wirtualnym W7 (Gość) - natomiast po wyłączeniu usługi IIS w menu "Usuń funkcje systemu", w "moim komputerze" znika serwer "chmura", lecz nadal w przeglądarce po wpisaniu "localhost" wyświetla się logo (a później strona) IIS7, zaś panel dostępu do OPenMediaVault milczy.
    W skrócie: na VirtualBoxie mam zainstalowany Windows 7 oraz OpenMediaVault (teraz jako Debian), ale oba nei działają jak powinny, jednak po wpisaniu w przeglądarkę adresu "localhost" wyświetla się strona IIS7 (który wyłączyłem), zaś adres 10.0.2.15, pod którym powinien być panel administracyjny OMV nie wyświetla się żadna strona oraz pingu brak.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    w virtualbox ustaw karte sieciowa jako bridge a nie nat
    jak poniżej tylko ustaw karte sieciowa.
    Jaki system i jaka aplikacja do postawienia chmury na domowym komputerze?
  • Poziom 19  
    Dzięki, pomogło. Mam na tą chwilę trzy pytania:
    -czy IIS7, którego niby zainstalowałem działa jeśli po wpisaniu "localhost" wyświetla się strona, o której wspominałem?
    -czy jeśli umieszczę w komputerze dodatkową kartę sieciową, tak by serwer z chmurą (na wirtualnej maszynie) miał oddzielne połączenie z routerem, to czy będzie to miało jakiś wpływ na jego działanie (lepsza wydajność, albo sygnał internetowy dla wirtualnej maszyny z serwerem oraz ten z komputera fizycznego nie będzie ze sobą kolidował)?
    - czy lepiej postawić taki serwer na maszynie wirtualnej na lepszym komputerze (Core i5 3.2GHz, 8GB RAM), czy starszym (kartą sieciową WiFi), ale z możliwością dostępności on-line przez dłuższy czas? Chodzi mi tutaj o to, że w projekcie, do którego ta chmura jest mi potrzebna mógłbym logicznie uzasadnić, że chmura stoi na oddzielnym komputerze/serwerze (który może działać 24/7), a nie na komputerze osobistym, z którego nei korzystam 24/7?
  • Poziom 31  
    IIS - skoro strona się pojawia to znaczy, że usługa wciąż działa = jest zainstalowany
    jeśli to faktycznie ma byc 24/7 postaw jakiś dedyk i nie baw się w wirtualizacje
  • Poziom 19  
    Jak wobec tego wyłączyć IIS?
    Nie, 24/7 ma być teoretycznie, to znaczy, aby w projekcie w topologii sieci opisać że ten komputer to serwer który działa non stop. Umieszczając informację, że serwer stoi na komputerze osobistym, nie działającym 24/7 będzie to niezgodne z założeniem o dostępności danych w każdym momencie. Mam tylko wątpliwości, czy ten starszy komputer (Pentium 4, 1GB RAM, Radeon 9600PRO) uciągnie chmurę, która ma też streamować multimedia (nie ogólnie do internetu, ale do użytkowników sieci, czyli maks. 2-3 urządzenia)?
  • Poziom 19  
    Pytania nadal aktualne, odswieżam.
  • Poziom 31  
    IIS odinstalujesz albo poprzez panel sterowania dodaj/usun programy badz przez zarzadzanie skladnikami systemu windows

Co do tego na ktorej maszynie postawic to sam sprawdz. VitrtualBox a raczej jego maszyny są po części przenośne.
  • Poziom 19  
    Problem rozwiązany, temat można zamknąć.