Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stiebel Eltron DHE 24 kW SL - słabo grzeje wodę - jak zdiagnozować usterkę?

glexu 17 Lis 2014 10:37 3534 8
  • #1 17 Lis 2014 10:37
    glexu
    Poziom 9  

Dzień dobry.

Posiadam przepływowy ogrzewacz Stiebel Eltron DHE 24 kW SL. Od wczoraj przy naszym standardowym ustawieniu temperatury wody (38'C-40'C) nie grzeje jej właściwie wcale, tzn. temperatura wody jest niewiele wyższa niż wody wejściowej. Po ustawieniu pokrętłem temperatury do około 50'C woda jest właściwie podgrzana, więc występuje przekłamanie o okolo 10-12'C.

W menu serwisowym nie pokazuje żadnych błędów, a odczyty dla podanych temperatur są następujące:

Ustawienia pokrętła temperatury na 38'C
    C1: ~13,5
    C2: ~39,0
    C3: 4,1l/min
    C4: 7kW

Ustawienia pokrętła temperatury na 50'C
    C1: ~12,5
    C2: ~48,6
    C3: 6,7 l/min
    C4: 17,8 kW

Czy ktos z Państw mógłby mi podpowiedziec gdzie szukac usterki (grzałki?, czujnik temperatury wody wyjściowej?) i jak zdiagnozowac usterkę?

Dysponuję chęciami i zwykłym multimetrem.

pozdrawiam i z góry dziękuję,
    Glexu

0 8
  • #2 17 Lis 2014 14:57
    jack63
    Poziom 42  

Czy porównywałeś temperaturę wody wskazywaną podczas przepływu z temperaturą mierzoną zewnętrznym termometrem? Parametr C2.
    Osobiście szukałbym czujników temperatury idąc od płytki sterującej w stronę wy wymiennika (grzałek). Do tych poszukiwań lepiej odłączyć podgrzewacz od sieci energetycznej. BEZPIECZEŃSTWO najważniejsze!
    O ile się da należy odłączyć kable od czujników i o ile są dwuprzewodowe porównać ich rezystancję w stanie wystudzonym. Powinny mieć identyczną rezystancję.
    Jak da się wymontować czujnik bez rozszczelnienia instalacji - pochwa pomiarowa, to lepij go wymontować i omierzyć "na stole ".

0
  • #3 17 Lis 2014 21:25
    glexu
    Poziom 9  

Po otwarciu osłony znalazłem 2 komplety szarych kabli, chyba od czujników temperatury. Oba idą do zespołu wymmiennika. Wymiennik to Stiebel Eltron 220180 BHZ i jego zdjęcie od strony domniemanych czujników wstawiam poniżej. Czy to zółte wgłębienie na zdjęciu to jest ta pochwa pomiarowa o której piszesz?
    Złącza sa 2 przewodowe i opsane są jako STB i NTC. Jutro je pomierzę, ale bez wyjmowania ich z układu.

0
  • #4 18 Lis 2014 08:28
    jack63
    Poziom 42  

STB to ogranicznik temperatury bezpieczeństwa. Szumna nazwa termostatu za stykami rozwierającymi sie po przekroczeniu określonej przez producenta temperatury. Powinien wykazywać zwarcie. Rezystancja rzędu ułamków oma.
    NTC to czujnik temperatury. Najlepiej zmierzyć jego rezystancję w temp. 25oC, bo dla takiej okresla się jego rezystancję nominalną. Nie wiem jaki termistor zastosowano? MOże byc od kilkuset do kilku tysięcy omów. Typowe wartości to 1k 5K 10K. Znając wartość nominalną można określić z tabel rezystancję w (NIELINIOWEJ) funkcji temp.
    Cujniki NTC powinny być DWA. Temp. zasilania i temp wyjściowa.
    Znajdź miejsca na plycie sterującej gdzie sa podłączone czujniki i sprawdź opisy złączy/miejsc lutowania. Najlepsze było by zdjęcie.

0
  • #5 18 Lis 2014 08:51
    glexu
    Poziom 9  

Dzięki za tak dokładny opis. Dzisiaj musze wyjechać i będę mógł zajrzeć do tego w Piątek. Znajdę drugi czujnik, zmierze i zrobię zdjęcia czego się da.

Pozdrawiam

0
  • #6 21 Lis 2014 18:07
    glexu
    Poziom 9  

Pomierzyłem co się dało i sprawa wygląda tak:

Całość wygląda tak:

Są 4 złączki z kablami oznaczone: NTC, STB, DFC, MOTOR.

NTC to tak jak pisałeś czujnik temperatury. Nie udało mi się go zmierzyć poza ukladem, bo nie wiem jak go wyjąć. Wygląda na to że jest on wciśnięty, ale nie udało mi się wyciągnąć. Po zmierzeniu jego rezystancji wyszło 47 Ohm (przy ustawieniu multimetru na 200k).

STB to faktycznie termostat przyczepiony do rury odprowadzającej ciepłą wodę. Wskazanie miernika to 0,07 Ohm - czyli jest zwarty.

Nie wiem co to jest DFE - zobacz na foto poniżej. Znajduje sie na rurce doprowadzającej zimną wodę do bloku grzewczego, ma 3 kabelki i wygląda na jakiś czujnik przepływu.

No i Motor - na górze układu grzewczego, jak na zdjęciu poniżej.

Innych czujników nie widać, może są schowane gdzieś pod czarna osłoną.

Czy na podstawie moich pomiarów można stwierdzić usterke czujnika NTC? Wg tego co zostało napisane wyżej to wskazuje on kompletnie inna wartość rezystancji niż powinien (chyba że ja coś źle zmierzyłem?).
    Jeśli tak to jak wyjąć ten uszkodzony czujnik z bloku grzewczego oraz jak znaleźć zamiennik tego czujnika?

pozdrawiam

0
  • #7 23 Lis 2014 16:25
    jack63
    Poziom 42  

glexu napisał:
    NTC to tak jak pisałeś czujnik temperatury.
    glexu napisał:
    Po zmierzeniu jego rezystancji wyszło 47 Ohm (przy ustawieniu multimetru na 200k).

Coś dziwna ta rezystancja? Z resztą powinieneś ją mierzyć na innym zakresie pomiarowym. W tym wypadku 200 om a nie 200k om.
    glexu napisał:
    Innych czujników nie widać, może są schowane gdzieś pod czarna osłoną.

Widać widać. Trzeba umieć patrzeć. Przecież do wtyczki opisanej NTC dochodzą DWA kable. Koniec jednego znalazłeś a drugi może faktycznie jest za osłoną.
    Pokaż zdjęcie wtyczki NTC. Powinna mieć cztery lub trzy styki. W tym ostatnim przypadku jeden styk powinien być wspólny dla dwóch czujników.
    Napisz dokładnie jak mierzyłeś?? Które styki we wtyczce? Powinieneś zrobić dwa pomiary.
    Co wyświetla podgrzewacz gdy nie grzeje wody. Jakie temperatury?
    Daj zdjęcie spodu podgrzewacza w rejonie wejścia kabli czujników.

0
  • #8 05 Sty 2015 11:21
    glexu
    Poziom 9  

Witam ponownie po dość długiej przerwie. Miałem już zostawić ten temat z ogrzewaczem, ponieważ wyprowadzam się niebawem z tego mieszkania, ale dzisiaj znów dał o sobie znać. Znów grzeje wodę tylko przy ustawieniu na wyświetlaczu temperatury na 60'C, a woda w kranie ma nie więcej niż 40'C. Zauważyłem, że po odkręcaniu wody w kranie słychać dziwny dźwięk dochodzący z ogrzewacza. Jak by jakiś zaworek czy turbinka startowała i po zakrecaniu kranu zatrzymywała się - wcześniej nie było tego słychać.

Co do dwóch kabli we wtyczce NTC, to są to dwa przewody jednożyłowe. Wtyczka jest 3-stykowa a kabelki są podłączone tylko do skrajnych styków. Drugi koniec kabelków wchodzi do czujnika temperatury, zdjęcie jest poniżej.

Jakieś pomysły co mam robić? Może to wina czujnika przepływu i to on jest głównym winowajcą? Można to jakoś zdiagnozować? Może wyczyścić - tylko jak?

pozdraiwam

0
  • #9 19 Sty 2015 22:34
    glexu
    Poziom 9  

Problem rozwiązany. Jak wcześniej przypuszczano uszkodzony był czujnik temperatury NTC. Kupiłem oryginalny nowy (numer części SE220503) i ogrzewacz działa jak nowy.

Chciałem podziękować wszystkim za okazaną pomoc.

pozdrawiam,
    Glexu

4
  Szukaj w 5mln produktów