Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Czujnik zbliżeniowy do led'ów

Crazy 17 Lis 2014 15:04 3804 25
  • Czujnik zbliżeniowy do led'ów

Poziom 14  

Witam, mam do Was pytanie a mianowicie, postanowiłem zrobić oświetlenie Led do szafek w kuchni. Układ szafek narożny, z racji tego, szafki już zrobione to chciałem zastosować taśmę LED w profilu tylko mam jedno poważne wymaganie, chce aby taśma załączała się tylko podczas kogoś obecności. Myślałem nad mikrokontrolerem który sterowałby pracą taśmy zależnie od stanów 4 czujników, problem polega na doborze samego czujnika gdyż chce umieścić go najlepiej w taśmie dlatego tradycyjne PIR odpadają. Dodatkowo chce aby światło zapalało się dopiero po zbliżeniu do szafek czyli czułość czujki to ok 50-60 cm. Moglibyście podzielić się jakimś rozwiązaniem ?

0 25
    Poziom 43  

Cytat:
    problem polega na doborze samego czujnika gdyż chce umieścić go najlepiej w taśmie dlatego tradycyjne PIR odpadają.
    Pozostałe też odpadają, z tego samego powodu.
    Inne technologie czujników zblizeniowych: podczerwieni działające na zasadzie odbicia lub przerwania wiązki , ultradźwiękowe i pojemnościowe.

0
    Poziom 14  

Tak tylko przerwanie wiązki nie wchodzi w grę, ultradźwiękowe ok tylko wąski kąt działania a pojemnościowe no mały zakres i drogie. Potrzebuje tego czujnika tak aby jak ktoś zbliży się do szafek czujnik wykryje tą osobę i załączy taśmę LED

0
    Poziom 31  

A może zastosować elektronikę z czujników ruchu które są przy halogenach potocznie zwanych halopakach montowanych na dworze ?

0
    Poziom 14  

No i w tym właśnie leży problem że te czujniki mają idealny wręcz kąt działania i zasięg lecz nie zmieszczą się do profilu LED ;)

0
    Poziom 8  

Czujnik na podczerwień i podobna zasada działania jak w publicznych toaletach przy spuszczaniu wody. Czujnik jest mały, sprytnie go upchniesz, no ale trzeba będzie machnąć ręką przed nim.

0
    Poziom 14  

No właśnie a ja szukam rozwiązania podobnego co w robotach, niech powiedzmy 4 czujniki wykryją obecność osoby w pobliżu szafek, niech powiedzmy jeden albo dwa czujniki wyślą stan wysoki do uC a ten rozświetli powoli diody i podtrzyma ich działanie do ok. 5 sek po zaniku ruchu.

0
    Poziom 8  

Nie będzie to wyglądać dobrze jeśli z każdej szafki będzie wychodzić kilka czujników.

Jeden czujnik z wyjściem cyfrowym umieszczony po środku szafy na wysokości pasa lub niżej tak aby nie był widoczny ale zawsze nas wyłapie, bo przecież po ziemi stąpamy zawsze.

Też lubie oświetlać pokój według własnej koncepcji, tutaj filmik jak ja to zrobiłem:
    https://www.youtube.com/watch?v=VnKzodkTzdo&list=UUEzjhfueudgpdsMCaJJk23g

a tu link dop rzykładowych czujników:
    http://electropark.pl/72-czujniki-optyczne

i nie reklamuje strony po prostu @Crazy potrzebuje czujnika, daje mu propozycje.

0
    Poziom 14  

No właśnie chodzi mi o czujnik powyżej pasa, który wykryje osobę z 60cm od czujnika, jedyne możliwe umiejscowienie czujników to profil montażowy LED kątowy, niestety szuflady są tak zbudowane że pod blatem są 3 mm przerwy tylko ;/ Ilość czujników musiałaby by spełniać aspekty ekonomiczne i estetyczne dlatego dobór tego czujnika jest dla mnie taki trudny ;/ myślałem o jakimś wykrywaniu promieni elektromagnetycznych które emituje człowiek lecz prawdopodobnie są one za słabe i do fale od urządzeń mogłyby je zakłócić, kolejnym moim pomysłem było wykrywanie zmian temperatury, wiadomo ludzkie ciało się nagrzewa jednak jest to blat kuchenny gdzie stoi czajnik przez co dopóki nie ostygłby czajnik taki led by się świecił do tego zmiany temperatury otoczenia są mniejsze od zmian powodowanych przez C.O.. Mam jeszcze jeden pomysł choć tutaj nie mam odpowiedniej wiedzy, jeślibym umieścił diodę IR szerokokątna albo ze spiłowaną główką aby poszerzyć kąt świecenia to czy ludzkie ciało odbije wystarczająco te fale aby dioda detekcyjna czy też fototranzystor mógłby je przechwycić ? Nie chodzi mi o dokładny czujnik ma to być rodzaj detekcji zbliżania się do szafek gdzie nie ma innej możliwości montażu niż pod szafkami wiszącymi.

0
    Poziom 31  

Czujka od halopaka wygląda mniej więcej po rozebraniu tak:

Czujnik ruchu na przewodzie przenieść a cały układ gdzieś chować :)

0
    Poziom 14  

Dobry pomysł a ma ktoś może schemat takiego ustrojstwa bo z miejscem na przenosiny mam troszkę miejsca pomiędzy szafkami a ścianą więc jeśli przeniosę ten układ do SMD powinno się zmieścić ;)

0
    Poziom 8  

To czujnik PIR z układem kontrolującym. Układ w SMD dostaniesz ale co do czujnika to trzeba będzie poszukać głębiej, niestety do działania układu wymagane będą dodatkowe elementy jak kondensatory i rezystory. Ciężko to będzie upchnąć na wąski pasek, polecam sprawdzić gotowe czujniki PIR do arduino bo są dużo bardziej zminimalizowane od tych z holopaka, przeanalizować schemat + datasheet i odjąć zbędne elementy.

http://www.adafruit.com/product/189

0
    Poziom 14  

Myślałem całą elektronikę upchnąć za szafką, a sam czujnik sprowadzić na przewodzie i jeżeli ma on taki kąt działanial to jeden pewnie starczy, aby widzieć metr od szafek narożnych o wymiarach 3x1m ;) A i czy w takich czujnikach można dobrać zasięg działania?

0
    Poziom 8  

Ja posiadam takie dwa czujniki PIR i one posiadają dwa potencjometry ale szczerze powiedziawszy nigdy nie zmieniałem ich ustawień a obecnie nie mogę tego sprawdzić bo są zabudowane w alarmie.

Skoro są to myśle że da się, cena jednego czujnika gdyby Pan zamawiał przez internet to może z 8zł wieć można przetestować, zbudować prototyp.

0
    Poziom 14  

No widziałem je nawet i za 6 zł ;) Pewnie kupie z 3 jeden rozbiorę aby móc zobaczyć czy można sam czujnik zbudować na sondzie ;) a widziałem też same czujniki DS203 może z tym ustrojstwem ktoś miał do czynienia ? Pewnie i tak będę zdawał Wam jakąś relacje jak to sprawdza się w praktyce
    PS. A i tak bez tego Pana bo na to trzeba mieć wygląd i pieniądze ;p

0
    Poziom 31  

Czujnik PIR dla arduino fajna sprawa dodajemy tranzystor, przekaźnik i gotowe :D

1
    Poziom 14  

no ja raczej myślę o sterowaniu PWM takiej taśmy ;) coś podobnego robiłem kiedyś na PLC ale tam to jakoś dla mnie to prostsze było :p

0
    Poziom 14  

No to by była faktycznie najprostsza metoda ;) jednak ja chce mieć rożne czasy wyłączania i załączania LED'ów plus chwilka zwłoki do samego wyłączania aby nie zaczęło się to wszystko samo wyłączać przy chwili bezczynności ;)

0
    Poziom 31  

W czujniku PIR masz regulacje czasu ile ma być np stan wysoki kiedy nie wykrywa ruchu.

0
    Poziom 14  

Dobrze wiedzieć. ;) A co dać zamiast tego potencjometra w tym układzie PWM na NE555, aby regulacja następowała płynnie od 0 do 100% automatycznie po wykryciu ruchu? Czy wystarczy tam zwykły tranzystor? Np. kolektor do linii zasilania +12V bazę na 7, a emiter na 2 czy, to by zadziałało?

0
    Poziom 31  

Można bez NE555. Wtedy rezystor na bazę, kondensator no i te ledy :)

0
    Poziom 24  

Ja sobie zrobiłem własne podświetlenie w szafie. Czujnikiem jest kawałek folii spożywczej (7x7cm) okablowanej jednym kynarem. Folia jest wsadzona pomiędzy części szafy. Działa poprzez zbliżenie/ dotknięcie deski wewnątrz szafy. Zasilacz 5V (2W transformator 6V), Attiny85, człon sensorowy to ta folia, kabelek kynar (około 1m) rezystor 1MΩ. Człon wykonawczy: Triak, optotriak, gasik, zasilacz o odpowiedniej mocy do taśm LED. Układ jest nieczuły na dzwoniący telefon komórkowy. Jedynie zbliżenie cielska (ręki) do przeciwległej strony deski włącza licznik czasu w Attiny85. Taśmy LED są włączane przez Darlingtona (PWM).
    Program napisany w Bascom. Gdybyś zastosował większy kawałek folii np 50x50cm, to układ mógłby wykryć dodatkową pojemność (ciało) nawet z metra.

Edytuj

0
    Poziom 39  

Można użyć czujnika mikrofalowego + sterowanie z ukłądem monostabilnym załczającym swiatło na określony czas. Jeśli jest stały ruch wokół szafek , każdy impuls czujki przedłuża swiecenie LEDów.
    Czujnik taki może byc ukryty w dowolnej szafce wewnątrz.
    Ogólnie czujek mikrofalowych bym nie zalecał do stałego pobytu ludzi. Lepiej zrobic jakąś barierę podczerwieni jeśli sa to szafki narożne.

0
    Poziom 24  

Zapewniam, że koszt czujnika mikrofalowego, IR, czy innych barier będzie zdecydowanie większy od kawałka cienkiej folii aluminiowej (spożywczej i cienkiego drutu (np Kynar). Z resztą poglądowy schemat wyjaśnia sprawę.
    P.s. próbowałem poprawić nazwy na schemacie, ale coś nie chce zapisać.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ważna jest kalibracja. Człony konfiguracyjne można olać i na sztywno zapisać parametry. Kod jest przewidziany na dwa kanały. Mikrowłączniki zwierają pin od folii do masy układu.

0
    Poziom 28  

Możesz to zrobić na bazie zestawu http://www.aphelektra.com/p/pl/1042/e42+miniaturowy+dotykowy+wlacznik+bistabilny+onoff.html . Ja go robiłem na 230V AC, ale po wyrzuceniu kondensatora zasilacza beztransformatorowego i założeniu jako klucza tranzystora mosfet IRFZ44N -bez problemu załączy parę metrów taśmy LED na 12V. Z darlingtonem BC516 jest tak czuły że załącza na machnięcie ręką. Mieli jeszcze takie typowe kostki włączników opto-odbiciowych w czarnym aluminium do taśm LED, ale nie wiem czy mają teraz.

0