Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wiercenie małych otworów w marmurze

17 Nov 2014 16:06 9324 7
 • Level 9  
  Witam,

  Potrzebuje przymocować do marmurowego nagrobka kilka małych mosiężnych ozdób. Pierwotnie były przyklejone bez bolców - na styk - i ciągle odpadały. Oderwałem je (ręcznie, bez większych problemów), przylutowałem do każdego po dwa mosiężne bolce fi 2 mm. Chciałem wywiercić małe dziury w płycie i pojawił się problem. Kupiłem wiertła Irwin do kamienia, ale zużywam mniej więcej 1 wiertło / 1 otwór - nie wspomnę już o czasie wiercenia. Słyszałem coś o wiertłach do marmuru i szkła (po kilkanaście zeta za sztukę) - nie wiem jednak, czy pomogą. Nie wie ktoś czym wywiercić takie otworki (fi 3 mm, około 10-15 mm głębokie, kilkanaście sztuk) ?
 • User removed account  
 • Level 27  
  Jesteś pewien, że to jest marmur. Najczęściej nagrobki wykonane są z granitu.
  Ja do wiercenia w granicie wykorzystuję młotowiertarkę z SDS+, ale najmniejsze wiertło jakie widziałem to fi 5.
 • Level 9  
  Nie znam się na kamieniach, nagrobek należy do sąsiadki - starszej pani - mówiła że marmur. Spojrzałem teraz jednak na wiki i widzę że masz rację - granit na 100%.

  5 mm to trochę za dużo, było by widać niektóre otwory. Udar odpada - przede wszystkim nie chcę tego rozwalić. W razie czego zostanę przy tych Irwinach do granitu 3mm (tak są opisane) - wywiercę powili, nikomu się nie spieszy.

  Widziałem takie wiertełka w obsypce diamentowej, ale takich małych nie było. Z drugiej strony nie mam pewności czy by się sprawdziły.

  I jeszcze z innej beczki - podczas wiercenia bez udaru powinno się naciskać słabo czy mocno ?
 • Level 16  
  Przy takich małych otworach nie trzeba polewać wodą.
  Dobre wiertło + udar i pójdzie.
  Daj zdjęcie pomnika, doradzę.
 • Level 38  
  Granity dość często (zwłaszcza gruboziarniste) zawierają nierownomiernie rozłożone ziarna krzemienia i to powoduje "tępienie"(wykruszanie się) wierteł nawet diamentowych.
 • Level 27  
  Polewanie wodą nie zaszkodzi. Diament w bardzo wysokiej temperaturze zamienia się w grafit lub się pali. Zniszczyłem w ten sposób tarcze do cięcia granitu.
 • Level 9  
  Dzięki za pomoc. Twarde wiertło, trochę cierpliwości (nie mam udaru w wiertarce akumulatorowej) i poszło. Nie chciałem tego kleić w zimie, bo kleje chyba tego nie lubią. Teraz chcę przykleić no ale znowu mam problem : klej dwuskładnikowy, czy taki z tuby - typu soudal fix all ? Na opakowaniach jest napisane że każdy klei wszystko, ale któryś z nich pewnie jest lepszy. - Tak jak zauważył ak44 to nie jest marmur tylko granit.