Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny Powet Bank do ładowania telefonu komórkowego

ciekawski9 17 Lis 2014 18:03 930 4
  • #1 17 Lis 2014 18:03
    ciekawski9
    Poziom 2  

To moj pierwszy post dlatego zanim przejde to tresci chcialbym sie przywitac.
    A wiec mam w domu kilka nieuzywanych baterii od nokii Li-ion o pojemnosci 1200mAh i napieciu 3.7V chcialbym z nich zrobic ladowarke przenosna z wyjsciem usb. niestety na schematach sie nie znam ale zamysl jest taki:
    -Baterie podlaczone szerwgowo
    -wlacznik 3 way(on, off, ladowanie)
    -Przetwornica?( Z 3.7V DC na 5V DC)
    -Gniazdo usb (np do ladowania telefonu)
    -Gniazdo usb do ladowania wewnetrznych baterii(moze da sie wszystko na 1 gnieździe?)
    -Modul do ladowania tych li-ion najlepiej z wskaznikiem naladowania albo z zabezpieczeniem zebzeby baterie sie nie przeladowaly

Posiadam podstawawa wiedzie o elektryce ale nie za bardzo wiem gdzie kupic elementy i jak zrobic schemat do tego wszystkiego jest mi ktos w stanie pomóc?

0 4
  • #2 18 Lis 2014 16:06
    fifcio13-13
    Poziom 19  

Po co Ci on-off-ładowanie? Albo off, albo ładowanie, nie widzę w tym sensu. Lepiej szeregowo połączyć po dwie baterie, a następnie wszystko równolegle, da Ci to około 7,5V, następnie przez stabilizator 7805 i gotowe. Przełącznik przed stabilizatorem oczywiście. Z ładowaniem będzie większy problem, bo przy takim układzie przydała by się ładowarka z balancer'em na poszczególne ogniwa. Najprostsze zabezpieczenie można zbudować na przerzutniku Schmitta. Rozplanowanie pinów usb znajdziesz w internecie, wystarczy podać napięcie na odpowiednie wyprowadzenia. Podpowiedziałem Ci już dość dużo teraz pokombinuj, później pochwal się wynikami.

0
  • #3 18 Lis 2014 16:16
    przemkiel
    Poziom 8  

Ja używam baterii od telefonu i przetwornicy od 0.9 do 5V ale przy wydajności do 600mAh a to za mało do telefonu.

Rozwiązanie kolegi wyżej jest lepsze bo z 7805 lub podobnym uzyskasz do 1A lub więcej.

A co do ładowania to wystarczy ładowarka od e-papierosa za 5-10zł. Masz tam kompletny układ do ładowania pojedynczego ogniwa Li-Pol do pojemności MAX 4A z tego co pamiętam. Ja używam ze swoimi bateriami od telefonu i lepszego rozwiązania nie widze pod kątem ceny i samego rozmiaru urządzenia

0
  • #4 18 Lis 2014 16:33
    fifcio13-13
    Poziom 19  

Z noty katalogowej mogę Ci powiedzieć, że przy zastosowaniu 7805 i odpowiedniego radiatora spokojnie możesz wyciągnąć 1A co z pewnością wystarczy na szybkie ładowanie jednego urządzenia lub po dołożeniu ograniczników prądowych ładowanie dwóch urządzeń naraz. Jeżeli zastosujesz stabilizator 78T05 to wydajność wzrośnie do 3A. Możesz przeliczyć jakie napięcie będzie po złożeniu zestawu w dwu-pakietowe ogniwa, policzyć pojemność i na tej podstawie wykonać ładowarkę "automatyczną" o którą Ci chodzi.

Dodano po 8 [minuty]:

Musisz jeszcze wiedzieć co nie co o ładowaniu ogniw telefonowych, otóż mają one tzw. wyjście serwisowe, zauważ, że z baterii wystają 3 piny, jest to podział na biegun dodatni i ujemny oraz zero, czyli zwora między ogniwami. W baterii umieszczone są dwa ogniwa o napięciach Uogniwa=Ubat/2, które można ładować pojedynczo, tak aby nie powodować uszkodzenia i wydłużyć żywotność, do tego słyży balancer w telefonie. Rozdziela on prąd odpowiednio do zapotrzebowania każdego ogniwa nie wymuszając przepływu prądu przez jedno ogniwo do drugiego. Szczerze mówiąc kiedyś robiłem taki przenośny powerbank i stosowałem baterie 9V do ładowania, ponieważ są one dosyć małe w porównaniu do paluszków, mają dużą pojemność i ładowanie jest banalne. Ale z racji tego, że Ty już masz baterie do wykorzystania to na pewno postaramy się pomóc z realizacją projektu. Na początek, spróbuj samemu narysować prosty schemat z wykorzystaniem stabilizatora i połączeniem baterii tak jak to opisałem, a później ewentualnie skorygujemy błędy.

0
  • #5 18 Lis 2014 20:25
    ciekawski9
    Poziom 2  

Ok jutro sie tym zajme i wrzuce na forum

0
  Szukaj w 5mln produktów