Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother MFC-8880DN - przejaśnienia na wydrukach

daawid92 17 Lis 2014 18:08 1158 10
  • #1 17 Lis 2014 18:08
    daawid92
    Poziom 8  

Witam serdecznie.

Mam problem z Brother MFC-8880DN - na wydrukach i kopiach widoczne są przejaśnienia głównie z lewej strony - jak na załączonym skanie.

Pierwsza myśl: zużyty bęben.
    Wytrzymałość bębna: 25000
    Ilość wydruków na tym bębnie: 21834
    Więc teoretycznie powinien wytrzymać jeszcze: 3166

Doświadczenie z kserokopiarkami mam bardzo małe. Nie jestem pewny czy to wina zużycia bębna. Wydaje mi się, że w przypadku zużycia przejaśnienia powinny występować w regularnych odstępach równych obwodowi bębna. Na wydruku co prawda można się doszukać jakiejś zależności - co kilka centymetrów są miejsca, w których przejaśnia są większe ale jednak różnią się od siebie.

Bęben przepracował 87% deklarowanego czasu żywotności dlatego szukam innej przyczyny. Może jakieś zabrudzenia? Czyszczenie drutu koronowego i bębna światłoczułego nie pomogło. Co jeszcze warto przeczyścić? W jaki sposób mógłbym ewentualnie sprawdzić czy to wina bębna czy czegoś innego?

Pozdrawiam i proszę o porady.

• #2 17 Lis 2014 20:27
    Łikam
    Poziom 21  

Tego typu przejaśnienia, dla takiego urządzenia to nic wielkiego.
    Na zwykłych wydrukach pewnie są nawet niezauważalne.
    Tu nie ma co czyścić.
    Musisz podmienić bęben. I tak się kończy. Jak nie pomoże to wymień toner.
    Nie ma innej metody i nic nie wyregulujesz.
    Alternatywny toner i bęben do tej drukarki to niewielki koszt.

• #3 18 Lis 2014 07:19
    daawid92
    Poziom 8  

Łikam napisał:
    Tego typu przejaśnienia, dla takiego urządzenia to nic wielkiego.
    Na zwykłych wydrukach pewnie są nawet niezauważalne.

Niestety na wydrukach (głównie faktury) te przejaśnienia są zauważalne i uciążliwe. Poprzedni skan był sprzed 2 dni. Dzisiaj widzę, że jest już gorzej.

W załączeniu kilka zdjęć bębna - widać na nich jaśniejsze miejsca na wałku. Wydaje mi się, że to wskazuje na jego duże zużycie ale nie znam się na tym więc wolałbym się upewnić.

Łikam napisał:
    Musisz podmienić bęben. I tak się kończy. Jak nie pomoże to wymień toner.
    Nie ma innej metody i nic nie wyregulujesz.

Dzięki. Tak jak mówisz - bęben i tak zbliża się do kresu żywotności więc nawet jeśli problem byłby spowodowany czymś innym to bęben i tak się przyda.

• #4 18 Lis 2014 09:46
    Łikam
    Poziom 21  

Tu nic więcej nie da się doradzić.
    Na zdjęciach nie za bardzo widać ale bęben po 20 tys. raczej jest mocno nadwyrężony.

• #5 20 Lis 2014 16:32
    daawid92
    Poziom 8  

Wymieniłem bęben.
    Niestety to nie rozwiązało problemu a co gorsza na nowym bębnie wydruki są jeszcze mniej wyraźne - skan w załączeniu.
    Przeczyściłem (pałeczką kosmetyczną na sucho bez żadnych środków chemicznych) elementy zaznaczone na dołączonym zdjęciu.

Ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną?

• #6 20 Lis 2014 19:15
    abcpawel
    Poziom 18  

Masz dość mocno zakurzone wnętrze a co za tym idzie pewnie i szybkę lasera którą na zdjęciu widać na tej blasze od góry. Swoją drogą zużyty bęben brudzi a nie daje jasne tło tak więc...

• #7 21 Lis 2014 08:03
    daawid92
    Poziom 8  

Przeczyściłem szybę lasera.

Testowa_nowy.pdf
    Testowa_stay.pdf
    Wydruki strony testowej na starym i nowym bębnie – wydruk na starym bębnie jest nieco wyraźniejszy ale stary bęben brudzi lewą krawędź wydruku.

Stary.pdf
    Nowy_pierwszy_wydruk.pdf
    Nowy.pdf
    Wydruki czarnej strony na starym i nowym bębnie. Pierwszy wydruk na nowym bębnie był o wiele gorszy od wydruku na starym.
    Przeczyściłem kilka elementów w maszynie (te zaznaczone na wcześniej przesłanym zdjęciu + szyba lasera). Ponownie wydrukowałem czarną stronę na nowym i starym bębnie. Na skanach nie widać tego dokładnie ale w rzeczywistości wydruk na nowym bębnie jest bledszy.

Dziwi mnie to, że na nowym bębnie jest nieco gorzej aczkolwiek główny problem i tak jest w maszynie. Może nie chodzi o zabrudzenia. Jest może jakiś inny element, który się zużywa i może powodować takie przejaśnienia na wydrukach?

• #8 21 Lis 2014 11:56
    abcpawel
    Poziom 18  

wyczyściłeś dobrze szczotkę przy bębnie i elektrodę ładującą? dobrze zrobic to sprężonym powietrzem

• #9 21 Lis 2014 12:51
    Norbertus2000
    Poziom 1  

Podobne objawy są gdy bęben nie jest odpowiednio naelektryzowany.
    W bęben w środek wchodzą elektrody, które za pomocą blaszek naelektryzowują bęben w czasie drukowanie. Jak wyjmiesz elektrody i zajrzysz w bęben to zobaczysz te blaszki.
    Można spróbować poprawić przewodzenie elektrody używają smary miedziawego lub innego dobrze przewodzącego.

• #10 21 Lis 2014 13:20
    daawid92
    Poziom 8  

Szczotka przy bębnie i elektroda ładująca - te elementy znajdują się w kasecie/module bębna, tak?
    Ja wymieniałem całą kasetę/moduł bębna a nie sam wałek więc nic nie czyściłem w środku.

edit:

Norbertus2000 napisał:

W bęben w środek wchodzą elektrody, które za pomocą blaszek naelektryzowują bęben w czasie drukowanie. Jak wyjmiesz elektrody i zajrzysz w bęben to zobaczysz te blaszki.
    Można spróbować poprawić przewodzenie elektrody używają smary miedziawego lub innego dobrze przewodzącego.

Chodzi o blaszki w kasecie/module bębna? Tak jak wcześniej wspomniałem - wymieniałem cały moduł a nie sam wałek więc tutaj powinno wszystko być OK. Ale skoro elektroda musi być odpowiednio naelektryzowana to może problem jest na stykach pomiędzy elektrodą w module bębna a urządzeniem.. Nie wiem dokładnie jak jest zbudowana kserokopiarka ale wydaje mi się, że miedziana blaszka znajdująca się po prawej stronie, zaznaczona na wcześniej dołączonym zdjęciu to może być właśnie taki element ale już ją czyściłem.

Edit 2:
    Problem rozwiązany. Wziąłem cały moduł bębna od innego dostawcy. Wydruk całej czarnej strony może i nie jest w 100% idealny, widać w kilku miejscach malutkie przejaśnienia ale jest o niebo lepiej niż na wcześniej załączanych wydrukach.

Wszystkim, którzy zainteresowali się tematem serdecznie dziękuję za porady.
    Pozdrawiam.

• #11 23 Lis 2014 11:21
    Łikam
    Poziom 21  

Gratuluję rozwiązania problemu.

Ale nie mogę sie powstrzymać, żeby zwrócić uwagę na poradę kogoś kto nie ma zielonego pojęcia o tym co pisze.

Norbertus2000 napisał:
    Podobne objawy są gdy bęben nie jest odpowiednio naelektryzowany.
    W bęben w środek wchodzą elektrody, które za pomocą blaszek naelektryzowują bęben w czasie drukowanie...

Radzę trochę poczytać o technologii wydruku laserowego i dopiero potem udzielać jakichkolwiek porad. Elektrody wewnątrz bębna powodujące "naelektryzowanie" ?
    Ręce opadają.

abcpawel napisał:
    bęben brudzi a nie daje jasne tło tak więc...

A ja widziałem takie niesłychane zjawisko, że zużyty bęben robił jaśniej.
    Tak więc... ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME