Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sherman ARC 200 P -brak regulacji prądu

feniks_ 17 Nov 2014 20:27 3270 13
    feniks_
    Level 10  
    Witam, mam problem z ARC 200 P . Spawarka straciła regulacje amperarzu i spawa wciąż wysokim prądem . Potencjometr to tylko byłą formalność do sprawdzenia i nei chodziło o niego. MA ktoś jakiś pomysł ? Szukać na płycie przetwornicy czy raczej zasilającej ?
    indiman
    Level 11  
    Witam !
    Czy poradził sobie Kolega z tą spawarką ? Zamierzam taką kupić i szukam wszelkich informacji.
  • Helpful post
    feniks__
    Level 1  
    tak, uszkodzona była przetwornica impulsowa , mogę polecić ją do kupna lecz bardziej polecę spawarka firmy IDEAL o tym samym amperarzu czy SPARTUSA ; z pewnością nie polece magnuma z racji iż serwis tych spawarek bardzo kuleje nie mówiąc o fatalnym traktowaniu klientów
    SQ5AZP
    Level 29  
    Sherman i Magnum zazwyczaj różnią się wyłącznie kolorem obudowy.
    Nie byłbym zaskoczony gdyby w Spartusie były używane te same chińskie moduły.
    indiman
    Level 11  
    feniks__ wrote:
    mogę polecić ją do kupna lecz bardziej polecę spawarka firmy IDEAL o tym samym amperarzu czy SPARTUSA ; z pewnością nie polece magnuma

Dziękuję Koledzę za odpowiedź.
    Ja raczej będę się skłaniał ku sherman arc 200 . Wydaje mi się najsolidniejszą konstrukcją z pośród wielu spawarek które zobaczyłem.Bardzo interesuje mnie funkcja regulacji arc force.Jeżeli działa tak jak powinna to wypas.Nigdy nie używałem(mój stary transformator nie posiada:)) ,ale jak patrzyłem na youtuba o co chodzi to uważam ,że jest to ciekawa sprawa . Może ktoś się wypowie na ten temat ?. Właściwie w żadnym innym inwertorze nie znalazłem regulacji tej funkcji.Sprzedawcy jedynie zapewniają ,że niby jest automatyczna ,ale tak do końca nie wiadomo. Słyszałem od znajomych ,którzy używają ten model ,że spawarki te naprawdę dają redę.Na pewno czasami zdarzają się egzemplarze ,które się zepsują tak jak u Kolegi ,ale to jak ze wszystkim.

Dodano po 11 [minuty]:

SQ5AZP wrote:
    Sherman i Magnum zazwyczaj różnią się wyłącznie kolorem obudowy.

Całkiem możliwe . Kolega feniks__polecał spawarkę firmy ideal . Wystarczy porównać dwa modele np. Magnum mig 205l (obudowa żółta) i Ideal TECNOMIG 225 PRO(obudowa czerwona) . Jak dwie krople wody . Generalnie ciężko coś wybrać.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Bo z Chin sprowadzane są produkty dwóch ,,konkurujących" producentów. (Zakłady mieszczą się w jednym okręgu) i dla zamawiającego nadawana jest nazwa produktu, a obudowy malowane na ,,jego'' kolor. Najgorszym (dla serwisanta) jest kompletny brak schematów ideowych, co często powoduje konieczność kupowania całych nowych modułów u importera.
    Zaletą tych urządzeń jest klasyczna konstrukcja i duużo wolnego miejsca na kurz...
    indiman
    Level 11  
    No tak ,ale coś muszę wybrać . Do zastosowań domowych nie będę kupował markowego sprzętu bo się nie opłaca , a starym transformatorem spawa się jak spawa. Tak już idę na łatwiznę i chcę kupić spawarkę MMA a migomat planuję zrobić we własnym zakresie .
    feniks_
    Level 10  
    Co do budowy spawarek : ideal , magnum, spartus , sherman i tak naprawde jest jeszcze wiele o innych nazwach - fakt sa bardzo podobne tylko niektóre modele sie różnią pojedynczymi rozwiązaniami na płytach . Producenci starają sie wypuścić cos innego od konkurencji i czasem maja cos dodatkowo z funkcji ...ale spawarki za ta cene przy ich jakości i wydaje mi sie ze warte uwagi . Do zastosowań domowych jak najbardziej nawet troche bardziej zaawansowanych rowniez .wazne by nie mylić ich z użytkowaniem profesjonalnym bo wtedy niestety czesto padają bloki mocy . Takze jeżeli sie decydujesz na shermana to mysle ze to lepszy wybór gdyż nawet jesli sie uszkodzi po gwarancji to w ostateczności mozna dokupić w niezłej cenie cała płytę .
    indiman
    Level 11  
    Witam ! Mam problem z spawarką Sherman Arc200 . Założył bym nowy temat ,ale nie mam punktów.
    Otóż , ostatnio załączyłem spawarkę i na wyświetlaczu zamiast 200A jest 240A . Tak jakby cały zakres przesunął się o 40 A, bo na najmniejszym zamiast 30A jest 70A. Testowałem spawarkę i wydaje mi się ,że spawa dobrze, tylko przy ustawieniu prądu trzeba od tego co pokazuje wyświetlacz odejmować zawsze około 40A . Spawałem grubą elektrodą na górnym zakresie i cienką na dolnym i wszystko jest niby ok. Jedynie wygląda tak jakby wskaźnik prądu spawania źle pokazywał. Czy ktoś miał już taki przypadek ? Jakieś rady?
    star_vad
    Level 11  
    Przyczyna niewłaściwego przechowywania i dużej wilgotności powietrza W okresie bezczynności wskaźnik przycinania zmieniał opór.
    Wyreguluj lub wymień i dostosuj wyświetlany prąd amperomierza
    indiman
    Level 11  
    star_vad wrote:
    Przyczyna niewłaściwego przechowywania i dużej wilgotności powietrza

To jest ciekawe , bo ja zawsze jak skończyłem spawać to targałem swoją spawarkę z piwnicy, czy z warsztatu do domu ,żeby stała w suchym pomieszczeniu. 25 lat praktyki z elektroniką , jakby nie było trochę mnie nauczyło . Niestety już od lat pracuję w innym zawodzie i trochę wypadłem z elektroniki.
    star_vad wrote:
    wskaźnik przycinania zmieniał opór

Co to za wynalazek ,spawarek nigdy nie naprawiałem i nie mam pojęcia co to .
    Prosiłbym o jakieś szczegółowe informacje , będę wdzięczny.
    star_vad
    Level 11  
    Witam. Niestety, obecnie nie jesteśmy w trakcie naprawy takiego spawania i nie mogę przesłać Ci zdjęcia tego, co dokładnie trzeba poprawić. Ale jeśli spojrzeć na zdjęcie podobnego spawania - https://obrazki.elektroda.pl/2109888500_1510169038.jpg z następnego tematu, zobaczysz niebieski trymer w pobliżu złącza do wskaźnika. To jest regulator, którego potrzebujesz. Na tych płytkach jeden dostosowuje prąd, drugi - co pokazuje wskaźnik, więc po prostu spróbuj dopasować, jeśli odczyt się zmieni - to jest dokładnie twój zmienny rezystor(trymer).
    indiman
    Level 11  
    Ok!
    Na dziś sprawa wygląda tak. Wystawiłem sprzęt na działanie silnego promieniowania słonecznego, i o dziwo po załączeniu sprzęt pokazuje poprawną wartość prądu :).
    Jest to o tyle dla mnie dziwne ,że tak jak pisałem wcześniej, do przesady dbam o sprzęt elektroniczny, i zawsze po skończonej pracy zabieram sprzęt do domu do suchego pomieszczenia.
    Zobaczymy jak długo będzie to działać , bo trochę z praktyki wiem ,że takie usterki lubią powracać. Mam nadzieję ,że teraz jak usterka się powtórzy, to będę wiedział gdzie patrzeć.
    Na razie bardzo dziękuję :).
    star_vad
    Level 11  
    Elektronika - nauka o kontaktach ;-)