Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

audio ekspander aux - wlasnej roboty -

17 Lis 2014 21:10 1419 1
 • Poziom 6  
  Witam Serdecznie,

  chciałbym zbudować urządzenie, które można by nazwać expanderem aux. Jestem na codzień muzykiem rockowym i w mojej pracy zarówno w sali prób jak również na żywo pojawia się bardzo często problem monitoringu. Dysponuje co prawda konsoletą która posiada dwa przedtlumikowe (pre-fader) wyjścia Aux ale to daje możliwość sporządzania miksów odsłuchowych tylko dla dwóch muzyków. Wyjścia zatłumikowe z wiadomych powodów nie wchodzą w grę. Konsoleta posiada wyjścia bezpośrednie(direct out) dla każdego kanału.

  Urządzenie o którym myślę, otrzymywało by sygnał liniowy z wyjść bezpośrednich konsolety. Załóżmy, ze mowa o rozwiązaniu 6x6 czyli sześc wejść i sześc wyjść aux. Każdy kanał musi być wyposażony w ilość potencjometrów odpowiadającą ilości wyjść aux(czyli 6 w tym przypadku). Moja nieudolna próba narysowania schematu w załączonym zdjęciu.

  audio ekspander aux - wlasnej roboty -

  Ponadto, jako że sygnał dostarczam z wyjść bezpośrednich konsolety, chciałbym mieć możliwość ponownego użycia ich w postaci niezmienionej, na przykład w celach nagrywania wielościeżkowego. Każdy kanał musi mieć w takim razie wyjście tak zwane bypass.

  Myślałem tez o dodaniu przedwzmacniacza mikrofonowego i napięcia phantom 48V w razie gdybym chciał jakieś źródło dźwięku używać tylko do monitoringu z pominięciem konsolety. Na razie jednak wstrzymam się bo ten projekt i tak przekracza moje nikle pojecie o elektronice. Będzie to mój pierwszy projekt wiec proszę o wyrozumiałość :D Co prawda niedawno chciałem się "targnąć" na zrobienie kopii vox ac-30 ale sobie na razie odpuściłem... Na razie!!! :D.

  Za wszelkie porady i wskazówki będę bardzo ale to bardzo wdzięczny!!! Ufam, że nie porywam się z motyka na słońce i że udało mi się problem przedstawić w jasny i logiczny sposób :D

  Pozdrawiam,
  Marek
 • Poziom 6  
  Witam ponownie,

  zrealizowalem projekt bazujac na ponizszym zrodle:

  1) http://sound.westhost.com/project129.htm
  2) http://sound.westhost.com/p129-f1.gif

  Jest to tak zwany matrix mixer w wersji pasywnej. Niestety sygnalu liniowy na wejsciu nie jest przekazywany na wyjscie. Wedlug zrodla kazdy kanal musi byc wyposazony w modul wzmacniacza operacyjnego:

  Cytat:
  Although each input and output is shown directly connected, this isn't the way it's done in practice. All inputs must be buffered with an opamp that has enough output capability to drive all the pots for that row (or column, depending on how you arrange it), and the outputs need to be fed into a proper mixing stage.


  Jest wiele projektow pasywnego matrix miksera w sieci ktore takich modulow nie posiadaja: audio ekspander aux - wlasnej roboty - audio ekspander aux - wlasnej roboty -

  3) https://youngrites.wordpress.com/2012/11/24/4-channel-passive-matrix-mixer/
  4) http://forum.noiseguide.com/viewtopic.php?t=13005
  5) http://www.talkbass.com/threads/the-4x4-matrix-mixer-fx-junkies-you-need-to-see-this.990222/

  Ja uzylem potencjometrow liniowych 100k i resystorow 15k tak jak w pierwszym zrodle. Bede niezmiernie wdzieczny za wszelka pomoc!

  Pozdrawiam,
  Marek